Uprawa ogórków gruntowych – od siewu do zbioru
Ogórki są bardzo popularnymi warzywami uprawianymi w ogrodach i na działkach. Uprawa ogórków gruntowych nie jest zbyt trudna, a dzięki niej możemy cieszyć się świeżymi ogórkami prosto z naszego własnego ogródka. Jak zatem powinna wyglądać uprawa ogórków gruntowych?
Uprawa ogórków gruntowych – wymagania klimatyczno-glebowe
Ogórek jest rośliną jednoroczną z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), którą można uprawiać, siejąc nasiona bezpośrednio do gruntu lub z rozsady. Najczęściej w ogrodach uprawiane są odmiany wczesne oraz średnio wczesne. Przed wysiewem ogórka uprawiać można warzywa wczesne, do których zalicza się rzodkiewkę, sałatę oraz szpinak. Uprawa ogórków w ogrodzie przydomowym lub na działce z pewnością przyniesie każdemu z nas wiele satysfakcji w postaci zdrowych plonów dobrej jakości.
Ogórek ma wysokie wymagania klimatyczno-glebowe. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Preferuje gleby żyzne, zasobne w próchnicę, które charakteryzują dobre właściwości fizyczne oraz duża pojemność wodna. Uprawie ogórków nie sprzyjają gleby ciężkie, które są nadmiernie wilgotne oraz gleby lekkie i piaszczyste. Gleba, na której planowana jest uprawa ogórków nie powinna zaskorupiać się. Ogórki nie najlepiej rosną w cieniu oraz na glebach zachwaszczonych. Nie należy uprawiać ich w bliskim sąsiedztwie drzew oraz krzewów owocowych. Są również wrażliwe na działanie wiatru, dlatego też do jego uprawy dobrze jest wybrać miejsca osłonięte od wiatru.
Ogórek jest rośliną o wysokich wymaganiach cieplnych. Nie toleruje przymrozków. W temperaturze od 12 do 13°C rozwój kwiatów oraz owoców zostaje zahamowany. Optymalna temperatura niezbędna dla rozwoju ogórka gruntowego mieści się w przedziale od 20 do 25°C.
Zmianowanie i uprawa współrzędna ogórków gruntowych
Ogórek jest rośliną o wysokich wymaganiach pokarmowych, dlatego też należy uprawiać go po roślinach, które mają średnie wymagania pokarmowe. Ogórka nie należy siać po warzywach z rodziny dyniowatych. Ogórek płytko się korzeni, dlatego też należy uprawiać go na stanowiskach po roślinach głęboko korzeniących się.
W uprawie współrzędnej ogórków gruntowych dobrym sąsiedztwem jest fasola, groch, kapusta, kalarepa, buraki, sałata, szpinak, seler, koper (wykorzystywany do kiszenia ogórków) i cebula. Nie powinno uprawiać się ich w bezpośrednim sąsiedztwie ziemniaków, rzodkiewki oraz pomidorów.
Siew i sadzenie ogórków gruntowych
Ogórki najczęściej uprawia się, wysiewając nasiona bezpośrednio do podłoża. Nasiona wysiewa się do gruntu w momencie, gdy średnia dobowa temperatura wyniesie od 10 do 12°C. Kiełkowanie nasion odbywa się w glebie, która jest ciepła i wilgotna. Ogórki można wysiewać do gruntu w maju (przy odpowiedniej temperaturze gleby), po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce. Ogórki mogą być wysiewane 3-4 lata po warzywach z rodziny dyniowatych.
Warto jednak postawić na ogórki z rozsady. Uprawa ogórków z rozsady może przyspieszyć zbiory o nawet 2-3 tygodnie. Rozsadę przygotowuje się w doniczkach (można również wykorzystać pojemniki po jogurtach) lub wielodoniczkach. Średnica doniczek powinna mieścić się w przedziale od 6 do 10 cm. Nasiona najlepiej siać w drugiej połowie kwietnia. Ogórki nie znoszą pikowania!
Ogórki nie znoszą pikowania!
Aby zapewnić siewkom optymalne warunki potrzebne do wzrostu, należy utrzymać właściwą temperaturę. W ciągu dnia powinna ona wynosić od 20 do 25°C, a w nocy nie może być niższa niż 16°C. Kiełkowanie nasion odbywa się przy odpowiednio dużej ilości światła oraz temperaturze od 20 do 25°C. Doniczki w 2/3 wypełnia się substratem torfowym. Następnie do każdej z nich wysiewa się po dwa nasiona. Rośliny wschodzą najczęściej po tygodniu od momentu wysiewu. Po wschodach, gdy ogórki osiągną ok 5 cm. wysokości, wówczas słabszą roślinę usuwamy, a następnie dosypujemy ziemię do doniczki. Wpływa to korzystnie na rozwój systemu korzeniowego pozostawionej rośliny.
Rozsada jest gotowa do wysadzenia po ok. 4 tygodniach (druga połowa maja). Młode ogórki powinny mieć po kilka liści (najczęściej 4 liście). Wysokość roślin powinna mieścić się w granicach od 15 do 25 cm. Na kilka dni przed ich wysadzeniem warto rozpocząć hartowanie sadzonek poprzez ograniczanie podlewania i umieszczanie ich na zewnątrz w ciągu dnia. Ogórki z rozsady sadzimy w rzędach co 20-30 cm. Bezpośrednio po posadzeniu rośliny należy podlać.
Uprawa płaska ogórków gruntowych
To najprostsza i najpopularniejsza metoda uprawy ogórków. Ogórki potrzebują wówczas sporo miejsca do rozrastania się, dlatego rzędy powinny znajdować się w odległości od 80 do 100 cm od siebie. Ogórki najlepiej wysiewać gniazdowo do wilgotnej gleby, po 2-3 nasiona co 15 cm w rzędzie, na głębokość 2 cm. Po wschodach najlepiej pozostawić tylko najsilniejszą roślinę.
Uprawa ogórków gruntowych pod osłonami
Często ogórki gruntowe w ogródkach uprawiamy w tunelach foliowych lub też w szklarniach. Uprawa ogórków gruntowych w tunelu foliowym pozwala na wcześniejszy zbiór owoców oraz wydłuża ich okres wegetacji. Ogórki lubią, gdy powietrze jest wilgotne, a uprawa w tunelach pozwala utrzymać ją na pożądanym poziomie.
Ogórki uprawiane pod osłonami rzadziej zostają porażone przez choroby grzybowe w porównaniu do ogórków uprawianych na zewnątrz. Uprawa ogórków gruntowych w tunelu foliowym odbywa się metodą pionową.
Nawożenie ogórków gruntowych i pH podłoża
Ogórek ma duże wymagania pokarmowe w stosunku do azotu, potasu i fosforu. Wskazane jest zarówno nawożenie przedsiewne, jak również pogłówne. Optymalne pH gleby przeznaczonej pod uprawę ogórka powinno wynosić od 6,5 do 7,0. Jeśli jest taka potrzeba, zabieg wapnowania gleby przeprowadza się w roku poprzedzającym siew ogórka, gdyż roślina ta nie przepada za podłożem, które jest świeżo zwapnowane.
Z nawozów organicznych stosować można np. samodzielnie przygotowany kompost. Wykorzystuje się do tego celu również wermikompost lub nawozy humusowe, nawozy zielone (gorczyca, łubin, gryka) lub obornik przekompostowany. Obornik jest najlepszym i jednocześnie ekologicznym nawozem przeznaczonym dla ogórków. Prace przygotowujące podłoże wykonuje się jesienią w roku, który poprzedza uprawę ogórków gruntowych. Uprawa ogórków gruntowych możliwa jest już w pierwszym roku po zastosowaniu obornika.
Pielęgnacja ogórków gruntowych
Okrywanie ogórków agrowłókniną warto wykonać w początkowym okresie ich uprawy. Czynność ta zapewnia ochronę ogórkom przed mogącymi pojawić się wiosennymi przymrozkami. Dzięki niej możliwy jest również ich szybszy wzrost i plonowanie. Agrowłókninę zdejmujmy już na początku kwitnienia, ponieważ może ona stanowić przeszkodę dla owadów zapylających.
Ściółkowanie ogórków można wykonać czarną agrowłókniną. Stanowi ona bowiem warstwę ochronną przed chwastami oraz nadmierną utratą wilgoci. Dzięki niej możliwe jest również dużo lepsze ogrzanie podłoża, na którym rosną ogórki.
Spulchnianie gleby przy uprawie ogórków gruntowych wpływa korzystnie na plony, jednak wykonuje się je na głębokości nie większej niż 2-3 cm.
Spulchnianie gleby przy uprawie ogórków gruntowych wpływa korzystnie na plony, jednak wykonuje się je na głębokości nie większej niż 2-3 cm. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń systemu korzeniowego uprawianego ogórka. Eliminacja chwastów z uprawy ogórków gruntowych jest szczególnie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Ogórek jest rośliną bardzo wrażliwą na zachwaszczenie, zwłaszcza w początkowej fazie uprawy. Ważne jest zatem regularne odchwaszczanie, które polega na ręcznej lub mechanicznej eliminacji chwastów.
Nawadnianie ogórków gruntowych
Ogórek jest rośliną o płytkim systemie korzeniowym. Roślina ta wytwarza dużą masę zieloną, dlatego też ważne jest zapewnienie mu wilgotnego podłoża przez intensywne podlewanie. Największe zapotrzebowanie na wodę przypada na okres kwitnienia i zawiązywania owoców. Ogórki wymagają regularnego podlewania. Nieregularne podlewanie ogórków gruntowych powoduje zrzucanie zawiązków. Ogórków nie podlewamy zimną wodą, gdyż może doprowadzić to do zahamowania ich wzrostu i opadania zawiązków. Rośliny najlepiej podlewać wieczorem.
Zbiór ogórków gruntowych
Ogórki zbiera się już w lipcu, a zbiór w zależności od uprawianej odmiany może trwać nawet do początku września. W okresie plonowania ogórki szczególnie szybko rosną, dlatego też warto codziennie je przeglądać i zbierać. Częsty, regularny zbiór wpływa korzystnie na rozwój kolejnych zawiązków i dorastanie ogórków.
Zbiór ogórków możliwy jest po ok. 12 tygodniach od momentu ich wysiewu. Ogórki należy przeznaczać do bieżącego spożycia, gdyż nie najlepiej się przechowują. Przechowywanie ogórków przez kilka dni możliwe jest w momencie, gdy zostaną umieszczone w chłodnym miejscu. Maksymalny okres przechowywania ogórków wynosi 7 dni.
Choroby i szkodniki ogórków gruntowych
Do najczęstszych chorób ogórka zalicza się mączniaka prawdziwego i rzekomego, bakteryjną kanciastą plamistość dyniowatych oraz szarą pleśń. Do najczęściej spotykanych szkodników ogórków zalicza się śmietkę glebową, mączniaka szklarniowego, wciornastki, przędziorki, miniarki oraz mszyce i szkodniki glebowe (rolnice, pędraki).
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!