Ochrona warzywOgród

Nornice w ogrodzie – zmora ogrodników

Rate this post

Nornice są drobnymi gryzoniami, które powodują spore straty na działkach i w ogrodach. Nornice w ogrodzie powodują poważne straty przede wszystkim w plonach. Jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

 

Nornice w ogrodzie – charakterystyka

Nornica jest gryzoniem, który należy do rodziny chomikowatych. Nornice są średniej wielkości ssakami, których ciało jest wydłużone. Długość tułowia wynosi ok. 10 cm, a ogona dochodzi do 5 cm. Ogon nornic jest słabo owłosiony. Waga gryzoni dochodzić może do 40 g. Oczy nornic są duże, a uszy szerokie i zaokrąglone. Barwa nornic jest najczęściej szara z lekko rudawym odcieniem. Nornice w ogrodzie prowadzą wieczorno-nocny tryb życia. Potrafią bardzo dobrze wspinać się po gałęziach i pniach. Rozmnażają się od kwietnia aż do października. W ciągu roku nornica może wydać 4 mioty –urodzić się może nawet 20 młodych. Nocnice są aktywne przez cały rok. Najczęściej spotkać je można na glebach żyznych, o dużej zawartości próchnicy i tych przepuszczalnych.

Szkodliwość nornic

Nornice żywią się korzeniami roślin. W ogrodzie uszkadzają najczęściej uprawy warzywne (nasiona, korzenie oraz cebule). Żywią się m.in. owadami, ziołami (części nadziemne i podziemne), larwami, pąkami drzew, liśćmi oraz porostami. W przypadku braku pożywienia obgryzają również korę drzew i krzewów. Szczególnie lubią tulipany, lilie i żonkile. Na zimę nornice gromadzą zapasy pokarmu w postaci nasion. Ponadto w okresie zimowym ich pokarm stanowią niezdrewniałe części nadziemne roślin, nasiona, owoce i kłącza.

nornice w ogrodzie fot.: Owned by the author
Nornice żywią się korzeniami roślin. W ogrodzie uszkadzają najczęściej uprawy warzywne (nasiona, korzenie oraz cebule).

Nornice najczęściej podkopują rośliny od dołu, niszcząc ich korzenie. Dotyczyć to może również upraw znajdujących się w tunelach foliowych, np. pomidorów czy też ogórków. Efektem ich działalności jest stopniowe zamieranie roślin lub znaczne ich osłabienie, czego skutkiem są duże straty w plonach.

Jak rozpoznać nornice w ogrodzie?

Nornice tworzą systemy korytarzy, które znajdują się bezpośrednio pod powierzchnią ziemi. Ryją one płytko pod ziemią – najczęściej na głębokości od 5 do 15 cm. Podziemne labirynty są bardzo rozgałęzione. Najczęściej tworzą ogromną sieć, która ma wiele wylotów. Jak rozpoznać nornice w ogrodzie? Nornice w przeciwieństwie do kretów nie tworzą kopców. Ich obecność można rozpoznać po dziurach znajdujących się w podłożu. Jest ich najczęściej od kilku do kilkunastu w pobliżu siebie. Średnica korytarzy wynosi ok. 5 cm.

nornice w ogrodziefot.: Owned by the author
Obecność nornic można rozpoznać po dziurach znajdujących się w podłożu (najczęściej od kilku do kilkunastu w pobliżu siebie). Średnica korytarzy wynosi ok. 5 cm.

Często nornice korzystają również tuneli, które zostały wykonane przez krety. W podziemnych korytarzach tworzą gniazda, do których budowy wykorzystują trawę i mech. Walka z nornicami w ogrodzie z pewnością nie należy do łatwych.

Jak pozbyć się nornic z naszego ogrodu?

Aby skutecznie walczyć z nornicami, należy zawracać uwagę na pojawiające się nowe dziury i tunele w ogrodzie. Nowe wloty do tuneli powinny być zatykane kamieniami. W przypadku ściółkowania nie należy stosować zbyt grubej warstwy ściółki. W przypadku drzew i krzewów owocowych – w celu uniknięcia obgryzania ich pni nie należy ściółkować ich bezpośredniego sąsiedztwa. W przypadku ochrony pni przed nornicami w ogrodzie warto wykorzystać specjalne osłony sadownicze lub siatki przeznaczone do tego celu. Ważna jest również regulacja zachwaszczenia i zachowanie porządku w uprawach i w ogrodzie.

Warto zastosować również specjalne odstraszacze dźwiękowe, które można wykonać samemu. Wykorzystać można m.in. plastikową butelkę lub puszkę z aluminium, którą wkopuje się pod skosem w bezpośrednim sąsiedztwie nornic. Dźwięki wydawane przez nie pod wpływem wiatru odstraszają gryzonie.

Aby skutecznie pozbyć się nornic z ogrodu, warto w nim posadzić czosnek, wilczomlecz, nostrzyk, gorczycę, miętę oraz czarną porzeczkę.

Nornice w ogrodzie nie lubią kilku gatunków roślin. Aby skutecznie pozbyć się ich z ogrodu, warto w nim posadzić czosnek, wilczomlecz, nostrzyk, gorczycę oraz miętę. Nornice nie lubią również czarnej porzeczki. W przypadku zlokalizowania nowego tunelu w naszym ogrodzie warto umieścić w nim kilka ząbków czosnku, liście orzecha włoskiego lub zasuszone pędy bzu (najlepiej ściąć je w okresie kwitnienia). Ich zapach odstrasza gryzonie. Stosując tego typu metody na efekty naszej pracy musimy jednak trochę poczekać, gdyż nornice nie od razu wyniosą się z naszego ogrodu.

Dobrą metodą ochrony ogrodów przez nornicami jest sadzenie roślin cebulowych w koszykach, dzięki czemu nornice nie będą miały możliwości dostania się do korzeni oraz cebul.

Nornice mają również naturalnych wrogów. Zalicza się do nich m.in. ptaki drapieżne. Warto więc zadbać o to, aby często gościły one w naszym ogrodzie, np. wbijając długie drągi w podłoże, będące ich punktem obserwacyjnym. W walce z nornicami pomóc nam mogą również psy lub koty.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)