Naturalne nawozy organiczne w ogrodzie
Aby uzyskać wysokie i dobre jakościowo plony ważne jest regularne nawożenie podłoża. Najlepiej stosować w tym celu naturalne nawozy organiczne. Powinny one stanowić podstawę nawożenia w każdym przydomowym ogrodzie oraz na działce. Jakie są rodzaje i zastosowanie nawozów organicznych?
Naturalne nawozy organiczne – znaczenie
W każdym ogrodzie oraz działce próchnica powstaje jedynie z opadłych liści oraz z mulczowanej trawy. Jednak ilość powstałej w ten sposób próchnicy najczęściej nie jest wystarczająca dla poprawy właściwości podłoża, dlatego też warto zastosować nawożenie organiczne. Naturalne nawozy organiczne dostarczają uprawianym roślinom użytkowym niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju makro- oraz mikroelementów. Dodatkowo w czasie procesów rozkładu wzbogacają podłoże w próchnicę. Oprócz tego poprawiają strukturę i żyzność gleby.
Stosowanie naturalnych nawozów organicznych pozwala na uzyskanie smacznych i zdrowych owoców. Wykorzystywanie tego rodzaju nawozów spełnia również funkcje środowiskowe, gdyż ich stosowanie ogranicza erozję gleby oraz zwiększa bioróżnorodność – poprawiając tym samym jakość środowiska.
Rodzaje naturalnych nawozów organicznych
Stosowanie naturalnych nawozów organicznych zapewnia lepsze i zdrowsze plony. Naturalne nawozy organiczne są najbardziej cenionym sposobem poprawy jakości podłoża. Do najważniejszych i najczęściej stosowanych w ogrodach i działkach nawozów organicznych zaliczyć można obornik, kompost oraz nawozy zielone. Dość często stosuje się także biohumus.
Obornik jako idealny nawóz organiczny
Obornik to naturalny nawóz organiczny stosowany w uprawach warzyw. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin składników pokarmowych. Oprócz tego wpływa on korzystnie na strukturę gleby. Poprawia m.in. jej właściwości fizykochemiczne.
Obornik najczęściej stosuje się jesienią. Optymalna dawka tego nawozu mieści się w przedziale od 20 do 40 kg na 10 m 2 powierzchni. Najlepiej wymieszać go z podłożem, przekopując gleby lekkie na głębokość od 16 do 20 cm, a gleby ciężkie – na głębokość od 10 do 15 cm.
Kompost niezastąpionym nawozem naturalnym
Kompost jest niezwykle wartościowym nawozem naturalnym stosowanym w uprawie warzyw. Można wytworzyć go samodzielnie z ogrodowych odpadków – roślin uprawnych, liści i resztek roślinnych oraz odpadków pochodzących z gospodarstwa domowego. Wystarczy wydzielić niewielki skrawek ziemi w ogrodzie pod pryzmę. Gotowy kompost można stosować jako nawóz przedsiewny zarówno jesienią, jak i wiosną – przekopując go z ziemią na głębokość ok. 20 cm. Kompost można wykorzystać również jako nawóz pogłówny w okresie wegetacji roślin, mieszając go z wierzchnią warstwą gleby. Kompost pod uprawy warzywne stosuje się w dawce od 20 do 60 kg na powierzchni 10 m².
Nawozy zielone i biohumus
Do naturalnych nawozów organicznych stosowanych w uprawie warzyw zalicza się również nawozy zielone. Stanowią je rośliny, które przekopywane są z warstwą podłoża. Do najważniejszych nawozów zielonych stosowanych w ogrodach zaliczyć można gorczycę, łubin żółty oraz facelię. Rośliny przeznaczone na nawozy zielone wysiewa się w celu poprawy właściwości podłoża na rok przed planowany terminem siewu lub sadzenia rozsady warzyw. Rośliny przeznaczone na nawozy zielone najlepiej siać od lipca do sierpnia. Następnie należy przekopać je w okresie jesiennym. Rośliny uprawiane na nawóz zielony należy przekopać na głębokość ok. 15 cm w przypadku gleb ciężkich, a w przypadku gleb lekkich – na głębokość ok. 20 cm.
Naturalne nawozy organiczne to także biohumus. Powstaje on z przerobionych przez dżdżownice kalifornijskie resztek organicznych. Biohumus zawiera enzymy oraz mikroorganizmy, które wpływają korzystnie na strukturę i życie biologiczne podłoża. Nawóz koprolitowy w formie sypkiej najlepiej wymieszać z podłożem w stosunku 1:2 lub 1:3. Biohumus może być także stosowany jako wyciąg płynny.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!