Krupa śnieżna czy grad?
Bardzo często w okresach przejściowych pór roku, a także w lecie w wyniku konwekcji pojawiają się różnego rodzaju opady. Mogą to być zarówno opady krupy śnieżnej, jak również gradu. Oba rodzaje opadów są do siebie bardzo podobne. Krupa śnieżna czy grad? Jak w prosty sposób możemy rozróżnić te dwa rodzaje opadów atmosferycznych?
Krupa śnieżna czy grad?
Występujące na obszarze naszego kraju opady mogą przybierać różne formy. Każdy z występujących opadów może dla nas stanowić mniejsze bądź większe zagrożenie. Krupa śnieżna czy grad? W chwiejnej arktycznej i wilgotnej masie powietrza bardzo często dochodzi do rozwoju licznych komórek konwekcyjnych, które przynoszą różnego rodzaju opady. Rodzaj opadu, który spadnie na powierzchnię ziemi uzależniony jest przede wszystkim od temperatury, jaka panuje w chmurach oraz od temperatury panującej w warstwie powietrza zalegającej pomiędzy chmurami a podłożem.
Zanim opad dotrze do powierzchni ziemi, musi przebyć dość długą drogę. Najczęściej wynosi ona kilka kilometrów, jednak zwłaszcza w okresie letnim zdarza się, że wydłuża się ona do nawet kilkunastu kilometrów. W trakcie swojej podróży opady mogą wyparowywać, zmniejszać bądź też zwiększać swoje rozmiary, zmieniając jednocześnie formę, którą ostatecznie obserwujemy nad naszymi głowami.
Jak powstaje grad?
Grad powstaje w wypiętrzonych chmurach burzowych najczęściej w ciepłej porze roku. Ciepłe powietrze unoszone jest do góry. Wraz ze wzrostem wysokości powietrze ochładza się, a następnie skrapla. W zależności od wysokości i panującej temperatury w chmurze powstają krople wody lub kryształki lodu. Krople wody, które są niżej położone unoszą się w wyższe części chmury burzowej, gdzie zamarzają na kryształkach lodu, oblepiając je. Z czasem kryształki lodu łączą się ze sobą, zwiększając swoją masę. Tak powstają gradziny (kulki lodu) o średnicy przekraczającej 5 mm.
Po pewnym czasie mogą zwiększać swoją wielkość i stają się na tyle ciężkie, że pokonują opór powietrza i wznoszące prądy powietrza. Kiedy nie mogą już utrzymać się w chmurze dzięki prądom wznoszącym – spadają na ziemię. Gradziny w warunkach klimatu Polski mogą osiągać średnicę do 5 cm, a w skrajnych przypadkach – do nawet 8 cm. Opady gradu w naszym kraju najczęściej występują od kwietnia do września, a w szczególności w maju i czerwcu. W Polsce opady gradu najczęściej połączone są z intensywnymi opadami deszczu, które występują podczas gwałtownych burz.
Jak powstaje krupa śnieżna?
Krupa śnieżna jest rodzajem opadu atmosferycznego, który powstaje w chmurach kłębiastych lub warstwowo-kłębiastych przy silnej konwekcji na froncie chłodnym lub podczas pojawiających się w okresie wiosennym przelotnych opadów. Ten rodzaj opadu powstaje przy temperaturze poniżej 0°C w wyniku zamarzania na płatkach śniegu przechłodzonych kropelek chmury.
Krupa śnieżna ma gęstość większą od gęstości śniegu. W Polsce opady krupy śnieżnej najczęściej mają charakter przelotny. Sama krupa śnieżna kształtem przypomina kuliste, nieprzeźroczyste ziarenka o średnicy od 2 do 5 mm, niekiedy do 15 mm. Krupa śnieżna nie jest przezroczysta, jednak mniej biała niż śnieg.
Krupa śnieżna czy grad?
Wielu z nas bardzo często myli opady krupy śnieżnej z opadami gradu. Krupa śnieżna czy grad? Jak odróżnić od siebie te opady? Krupa śnieżna jest opadem atmosferycznym w postaci kulistych ziarenek, których średnica wynosi od 2 do 5 mm (niekiedy do 15 mm). W przeciwieństwie do gradu ziarenka krupy są nieprzeźroczyste, białe i porowate. Wyglądem przypominają styropian i odbijają się od gruntu. Ponadto krupa śnieżna jest miękka i rozpada się w dłoni. Opady krupy śnieżnej w Polsce najczęściej występują w okresie późnej jesieni oraz na wiosnę, przy dodatnich temperaturach. Z kolei grad jest opadem bryłek lodu, których średnica najczęściej wynosi od 5 do 50 mm (niekiedy jest większa).
W przekroju gradziny zauważyć możemy obecne naprzemienne warstwy przezroczystego lodu i nieprzezroczystego śniegu. Opady gradu powstają w silnie wypiętrzonych komórkach burzowych, zwłaszcza w lecie podczas zderzenia chłodnych mas powietrza z masami ciepłymi. Wówczas dzięki obecności prądu wstępującego, który unosi kropelki wody ku górze, gdzie zamarzają i gdy osiągną odpowiedni ciężar spadają na powierzchnię w formie bryłek lodu najczęściej wraz z nawalnymi opadami deszczu.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!