Kiełki soczewicy – właściwości i hodowla
Kiełki soczewicy są bardzo bogatym źródłem kwasu foliowego, a także witaminy C, witamin z grupy B i składników mineralnych. Są bardzo smaczne i cieszą się popularnością wśród osób ceniących zdrową dietę.
Dlaczego właśnie kiełki soczewicy?
Soczewica należy do roślin strączkowych. Ma bardzo niski indeks glikemiczny, będąc jednocześnie jednym z lepszych roślinnych źródeł białka i błonnika. Ma bardzo dużo żelaza (więcej niż szpinak), a także wapnia i witamin z grupy B. Dzięki zmianom chemicznym zachodzącym na skutek kiełkowania, kiełki soczewicy są lekkostrawne, a składniki odżywcze w nich zawarte – lepiej przyswajalne. Kiełki soczewicy są źródłem bardzo dobrze przyswajalnego białka, a także łatwo przyswajalnych węglowodanów i błonnika.
Kiełki soczewicy – wartości odżywcze
Kiełki soczewicy są bardzo bogatym źródłem kwasu foliowego, a także dobrze przyswajalnego białka, błonnika, beta karotenu, a także cennych witamin A, B ( B1, B2, B3, B5, B6, B9), C, D, E, K. W kiełkach soczewicy znajdziemy również mnóstwo cennych składników mineralnych takich jak: wapń, magnez, żelazo, fosfor, miedź, cynk, potas, bor, molibden, selen.
Kiełki soczewicy – działanie
fot.: Owned by the author
Kiełki soczewicy są bardzo bogate w przeciwutleniacze, dzięki czemu ich spożywanie pozwala na skuteczną walkę w wolnymi rodnikami. Mają działanie odkwaszające, pomagają pozbywać się toksyn z organizmu. Duża ilość fosforu zawartego w kiełkach soczewicy bardzo korzystnie wpływa na stan kości i zębów, a spory udział witaminy C zwiększa odporność organizmu. Witamina E i cynk bardzo korzystnie wpływają na stan skóry. Aktywne działanie przeciwutleniaczy zawartych w kiełkach soczewicy chroni ponadto przed wolnymi rodnikami i pomaga walczyć z procesami starzenia. Dzięki zawartości błonnika, kiełki soczewicy pozytywnie wpływają na pracę jelit i wspomagają odchudzanie. Należy również wspomnieć o bardzo dużej ilości kwasu foliowego – polecana jest osobom narażonym na jego niedobór.
Hodowla kiełków soczewicy
Domowa hodowla kiełków soczewicy nie jest trudna. Najlepiej sprawdzi się do tego kiełkownica, słoik lub lniany woreczek.fot.: Owned by the author
- Kupujemy nasiona specjalnie przeznaczone na kiełki, z upraw ekologicznych (bez prezentu w postaci chemicznych dodatków).
- Nasiona dokładnie przebieramy, a następnie płuczemy.
- Zalewamy nasiona zimną wodą i odstawiamy na 8-10 godzin do namoczenia i napęcznienia.
- Odlewamy wodę, ponownie przepłukujemy kiełki i umieszczamy w naczyniu do hodowli.
- Codziennie przepłukujemy kiełki wodą, aby uniknąć powstawania pleśni.
- Kiełkowanie trwa około 3-5 dni.
- Przed spożyciem kiełki dokładnie płuczemy.
Kiełki soczewicy w kuchni
Kiełki soczewicy są chrupiące, lekkostrawne, o lekko słodkim, delikatnym smaku. 100 gram kiełków zawiera 106 kcal, jednak ilość i jakość cennych składników odżywczych, które znajdują się w ich składzie, całkowicie rekompensuje kaloryczność. Możemy je spożywać zarówno na surowo, jak i po lekkiej obróbce termicznej. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do kanapek, sałatek, koktajli, zup, past, omletów, twarożków.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!