Pogoda

Jak powstaje burza?

5/5 - (4 votes)

Burza w meteorologii oznacza występujące na określonym obszarze intensywne opady deszczu oraz gradu wraz z towarzyszącymi im wyładowaniami atmosferycznymi. Do powstania burzy przyczynia się szereg procesów, które często mogą trwać nawet kilka godzin. Jak powstaje burza?

Co to jest i jak powstaje burza?

Bardzo często, kiedy podziwiamy niebo z początkowo niewinnie wyglądającymi chmurami, nie przypuszczamy nawet, że w naszym bezpośrednim sąsiedztwie tworzy się burza. Często zadajemy sobie pytanie, jak powstaje burza? Szybki rozwój chmur burzowych (Cumulonimbus), których wysokość często może dochodzić do nawet 15 km, a szerokość do 8 km oraz pojawiający się wilgotny, chłodny wiatr, który jest zwiastunem zbliżającej się burzy, jest doskonale znany w naszej strefie klimatu umiarkowanego.

Pierwsze oznaki powstającej burzy

Burza jest rezultatem zachodzących procesów konwekcyjnych, które związane są z unoszeniem cieplejszego powietrza i gwałtownym uwalnianiem ciepła kondensacji na danym obszarze. Pierwszą oznaką zachodzącego procesu konwekcji są chmury Cumulus, a następnie Cumulonimbus.

jak powstaje burzafot.: Owned by the author
Burzom często towarzyszą nawalne opady deszczu lub gradu oraz przepięknie uformowane chmury szelfowe.

Burzom często towarzyszą nawalne opady deszczu lub gradu oraz przepięknie uformowane chmury szelfowe, które znajdują się na czole nadchodzącej burzy. Jednym z groźniejszych typów burz, pojawiających się coraz częściej w naszym kraju są superkomórki burzowe. Często z burzami związane są groźne zjawiska, do których zaliczyć możemy np. bow echo lub downburst. Jak powstaje burza i jakie warunki temu sprzyjają? Warunkiem powstania burzy jest zjawisko konwekcji, czyli przenoszenia ciepła do góry. Czynnikiem sprzyjającym jest również wysoka wilgotność powietrza.

Fazy powstawania burzy

Zanim uderzy piorun i usłyszymy grzmot, w chmurach burzowych dochodzi do wytworzenia pola elektrycznego. Jak więc powstaje burza? W rozwoju chmury burzowej wyróżnia się trzy fazy:

1. Faza wzrostu

W tej fazie chmura Cumulus rozbudowuje się ku górze w wyniku unoszenia się ciepłego powietrza. Na tym etapie, pomimo, iż chmurę charakteryzuje duża wodność, nie występują jeszcze opady.

jak powstaje burzafot.: Owned by the author
W fazie wzrostu chmura Cumulus rozbudowuje się ku górze w wyniku unoszenia się ciepłego powietrza.

2. Faza dojrzała

 Z mieszaniny „schłodzonych” kropli wody i kryształków lodu w środkowych warstwach chmury tworzą się krople deszczu. W tej fazie z chmury zaczyna padać. Burzom najczęściej towarzyszą opady deszczu lub gradu.

jak powstaje burzafot.: Owned by the author
W fazie dojrzałej z chmury zaczyna padać. Burzom najczęściej towarzyszą opady deszczu lub gradu.

3. Faza rozpadu

W momencie, kiedy chmura ma temperaturę identyczną, jak otaczające ją powietrze, dochodzi wówczas do zaniku ruchów wstępujących. W tej fazie dochodzi do stopniowego rozkładu chmury burzowej Cb.

jak powstaje burzafot.: Owned by the author
W fazie rozpadu dochodzi do stopniowego rozkładu i zaniku chmury burzowej Cb.

Etapy powstawania burzy

1. Ciepłe i wilgotne powietrze unosi się do góry, gdyż jest lżejsze od powietrza zimnego, które znajduje się w górnych warstwach atmosfery.

2. Ciepłe powietrze, które unosi się do góry rozpręża się, z czym związany jest spadek jego temperatury (najczęściej na wysokości kilku kilometrów nad ziemią). Wraz ze spadkiem temperatury wzrasta waga powietrza.

3. Ochładzane powietrze zmienia się z pary wodnej w kropelki wody. Pod wpływem zjawiska kondensacji powstaje zalążek chmury burzowej.

4. Kolejne porcje ciepłego, wilgotnego i w dalszym ciągu lekkiego powietrza unoszą się ku górze i powodują dalsze rozrastanie się chmury burzowej – często nawet do wysokości powyżej 12 km (w strefie naszego klimatu).

5. Zderzenie w chmurze burzowej kryształków lodu (znajdujących się w górnej – zimnej części) z kroplami wody, które zalegają w dolnej, cieplejszej warstwie doprowadza do różnego ich naelektryzowania się.

6. Różnica potencjałów elektrycznych zmniejsza się dzięki wyładowaniu atmosferycznemu.

7. Wyładowania atmosferyczne tworzą się wewnątrz chmury lub między chmurą burzową, a powierzchnią ziemi. W drugim przypadku przyczyna powstania wyładowania atmosferycznego wynika z różnicy potencjałów pomiędzy podłożem, a chmurą burzową.

8. Z biegiem czasu, kiedy zaczyna przeważać prąd zstępujący, chmura burzowa zaczyna zanikać.

Dlaczego podczas burzy wieje wiatr i jest chłodniej?

W momencie, gdy ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze, wówczas zimniejsze zaczyna opadać w dół. Gdy zimne powietrze styka się z powierzchnią ziemi, wtedy rozprzestrzenia się na boki, co stanowi źródło powstania wiatru podczas trwania burzy.

jak powstaje burzafot.: Owned by the author
Podczas burzy temperatura powietrza spada najczęściej o kilka lub nawet kilkanaście stopni.

Jak zabezpieczyć się przed burzą?

Warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie trwania burzy. Warto śledzić na bieżąco mapy radarowe. Gdy jesteśmy na otwartej przestrzeni, przed burzą nie należy uciekać, ponieważ pioruny częściej trafiają w te miejsca, w których powietrze jest rozrzedzone. Przykład stanowi własnie szybko biegnąca osoba. Podczas burzy najlepiej pozostać w domu, pozamykać okna i drzwi oraz wyłączyć z gniazdek wszelkie urządzenia elektryczne Nie należy szukać schronienia pod wysokimi drzewami.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)