OgródZ kalendarza ogrodnika

Czerwiec w ogrodzie i na działce

5/5 - (1 vote)

Czerwiec jest szóstym miesiącem w roku i ma 30 dni. To okres, w którym wiosna powoli dobiega końca. Pod względem meteorologicznym czerwiec uznaje się w naszym kraju za miesiąc letni. Z kolei noc z 23 na 24 czerwca to Noc Świętojańska, będąca najkrótszą w roku. Jak wygląda czerwiec w ogrodzie?

 

Czerwiec w ogrodzie warzywnym

Czerwiec jest miesiącem, który wymaga wykonywania wielu prac związanych głównie z pielęgnacją w warzywniku. Czerwiec w ogrodzie wymaga od nas regularnego doglądania roślin warzywnych. Posiane i posadzone wcześniej rośliny wymagają regularnego odchwaszczania, nawożenia, a w przypadku niedoborów opadów również stałego nawadniania. Szczególnie duże wymagania wodne mają ogórki gruntowe. W przypadku wystąpienia intensywnych opadów deszczu warto wzruszyć glebę w celu zapobiegnięcia jej zaskorupienia.

czerwiec w ogrodziefot.: Owned by the author
Czerwiec w ogrodzie wymaga od nas regularnego doglądania roślin warzywnych.

W przypadku uprawy pomidorów w gruncie warto je palikować oraz przeprowadzać pielęgnację w postaci regularnego uszczykiwania pędów bocznych. W czerwcu zbieramy m.in. koper ogrodowy, pietruszkę oraz rzeżuchę. Zbiera się również wczesne warzywa, takie jak kapustę, kalafiory czy też brokuł (uprawiane najczęściej w tunelach foliowych). W przypadku warzyw uprawianych w gruncie zbiera się buraki liściowe i ćwikłowe, szczypiorek, rzodkiewkę, sałatę, szpinak oraz jarmuż. Oprócz tego warto wykonać przerywkę ogórków i marchwi, wysianej w maju. Na początku czerwca w ogrodzie do gruntu sadzić można rozsadę arbuza, papryki oraz oberżyny.

W uprawach pod osłonami (m.in. pomidory, ogórki) należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie stałej temperatury oraz wilgotności – m.in. poprzez regularne wietrzenie tuneli foliowych. W upalne dni tunele foliowe lub szklarnie należy wietrzyć w taki sposób, aby temperatura wewnątrz obiektów nie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Warto również przeprowadzać lustracje upraw pod kątem obecności groźnych chorób (najczęściej grzybowych – szara pleśń, zaraz ziemniaczana) i szkodników.

Co robimy w czerwcu w sadzie?

W czerwcu przeprowadza się zbiory truskawek, poziomek, malin i porzeczek oraz wczesnych odmian czereśni. Pod koniec czerwca zbiera się wcześniejsze odmiany agrestu. W młodym sadzie wykonuje się formowanie koron, które polega na przyginaniu młodych gałęzi do pozycji jak najbardziej zbliżonej do poziomej. Ważne jest również regularne nawadnianie młodych drzewek owocowych. Warto pamiętać o regularnym odchwaszczaniu oraz ściółkowaniu gleby pod roślinami.

czerwiec w ogrodziefot.: Owned by the author
W czerwcu przeprowadza się zbiory wczesnych odmian czereśni.

W pierwszej dekadzie czerwca należy przerzedzić grona winorośli. Przerzedza się również maliny, wycinając najsłabsze odrosty. Owoce, które dojrzewają można przykryć siatką, zarzucając ją na drzewa. Będzie ona stanowiła ochronę dla owoców przed ptakami. Czerwiec w ogrodzie z drzewami i krzewami owocowymi wymaga zatem wykonywania wielu prac.

Rośliny ozdobne w czerwcu w ogrodzie

W czerwcu pikuje się kwiaty letnie, które zostały wysiane w maju. W czerwcu w ogrodzie wysiewa się również byliny sasanek, goździków, mydlnic oraz orlików. Wysiewa się również rośliny dwuletnie, m.in. stokrotki, niezapominajki czy też bratki. Na stałe miejsce sieje się rośliny jednoroczne – groszek pachnący, nagietki czy też łubin żółty. Ważna jest również pielęgnacja róż. Podłoże pod różami należy regularnie odchwaszczać. Krzewy róż wymagają intensywnego, jednak niezbyt częstego podlewania. Kwiaty, które przekwitły, należy usuwać.

czerwiec w ogrodziefot.: Owned by the author
W czerwcu usuwamy m.in. przekwitłe kwiatostany różaneczników.

Usuwamy także przekwitłe kwiatostany różaneczników. W czerwcu warto również przyciąć żywopłot, który w tym okresie szczególnie intensywnie rośnie. Regularnego koszenia, usuwania chwastów i nawadniania wymaga również trawnik.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)