Znaczenie aksamitek w ogrodzie
Aksamitki należą do najpopularniejszych jednorocznych roślin astrowatych, które możemy spotkać w ogrodach. Na obszarze naszego kraju aksamitki przede wszystkim uprawiamy jako rośliny ozdobne kwitnące od czerwca aż do października. Jakie jest znaczenie aksamitek w ogrodzie?
Aksamitka w ogrodzie
Aksamitki to rośliny jednoroczne, które możemy uprawiać m.in. w ogrodach, na balkonach oraz na rabatach. Najczęściej uprawiane są jako rośliny ozdobne, ale nie tylko. Duże znaczenie aksamitek w ogrodzie sprawia, że stały się nieodłącznym elementem naszych działek.
Są roślinami mało wymagającymi i niezwykle łatwymi w uprawie. Kwiaty aksamitki występują w kolorze żółtym, pomarańczowym oraz czerwono-brązowym. Dlaczego powinniśmy uprawiać je właśnie w ogrodach oraz na działkach?
Jak uprawiać aksamitki?
W Polsce uprawiamy trzy podstawowe gatunki aksamitek: aksamitkę rozpierzchłą, wyniosłą oraz wąskolistną. Rośliny uprawiamy głównie z rozsady, którą możemy przygotować samodzielnie już w marcu lub w kwietniu. Nasiona możemy wysiewać również bezpośrednio do gruntu po majowych przymrozkach (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). Kwiaty aksamitki są niezwykle.
Aksamitki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, na glebach żyznych i przepuszczalnych. Są roślinami o umiarkowanych potrzebach wodnych. Mogą przetrwać pojawiające się okresie letnim krótkotrwałe susze.
Znaczenie aksamitek w ogrodzie
Aksamitki zaliczane są do roślin allelopatycznych. Jakie jest zatem znaczenie aksamitek w ogrodzie? Olejki eteryczne aksamitek znajdują zastosowanie właśnie w ogrodnictwie. Uprawiane w ogrodach warzywnych w bliskim sąsiedztwie warzyw korzeniowych zwalczają nicienie glebowe, które pasożytują na wielu gatunkach roślin uprawnych (m.in. w uprawie marchwi).
Aksamitki (inaczej śmierdziuchy) dzięki specyficznemu zapachowi odstraszają szkodliwe owady w ogrodzie. Uprawiane w sąsiedztwie pomidorów oraz róż zmniejszają ryzyko pojawienia się mszyc. Ich zapach odstrasza nawet gryzonie. Ich obecność ogranicza również rozwój niepożądanych chwastów.
Korzyści z uprawy aksamitek w ogrodzie
Aksamitki są doskonałym przedplonem dla truskawek uprawianych w naszych przydomowych ogrodach i na działkach. Ponadto rośliny te skutecznie odstraszają mszyce oraz mrówki. Ich obecność wpływa negatywnie na obecność kretów w ogrodzie.
Do ważnych korzyści związanych z obecnością aksamitek w ogrodzie możemy zaliczyć również ich właściwości przywabiające. Aksamitki przywabiają bowiem owady pożyteczne, w tym potrzebne w ogrodzie pszczoły. Dla owadów pożytecznych stanowią jednocześnie schronienie i „dają” im pokarm. Jaki są jeszcze inne znaczenia aksamitek w ogrodzie?
Znaczenie aksamitek – preparaty ekologiczne
W czasie, kiedy aksamitki kwitną – możemy wykorzystać je w celu przygotowania specjalnych preparatów ekologicznych, które mogą zastąpić chemiczne środki ochrony roślin. Z aksamitek możemy przygotować wywar, którym możemy zwalczać mszyce.
Wystarczy zebrać ok. 0,5 kg roślin, które kwitną i zalać je 5 l wody, a następnie odstawić na 24 godziny. Z aksamitek możemy przygotować również wywary, które będą doskonałą zaprawą zapobiegającą rozwojowi patogenów grzybowych.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!