Uprawa rzodkiewki w ogrodzie
Rzodkiewka jest popularnym warzywem uprawianym w naszych ogrodach. Jest niezwykle łatwa w uprawie. Nie ma również zbyt dużych wymagań związanych z pielęgnacją. Jak wygląda uprawa rzodkiewki w ogrodzie?
Uprawa rzodkiewki
Rzodkiewka jest niezwykle popularnym warzywem uprawianym w przydomowych ogrodach i na działkach. Jej korzenie są cennym źródłem witaminy C. Uprawa rzodkiewki w ogrodzie jest niezwykle prosta. Jej zaletą jest krótki okres wegetacji, który wynosi ok. 4-5 tygodni. Dlatego też rzodkiewka może być stosowana zarówno jako przedplon, jak również jako poplon. Termin zbiorów zależy m.in. od przebiegu pogody oraz od odmiany. Rzodkiewka lubi niezbyt wysokie temperatury, dlatego też warto uprawiać ją wczesną wiosną. Jest odporna na wiosenne przymrozki. Jednak w przypadku spodziewanych większych mrozów (poniżej -5 °C) warto zabezpieczyć uprawę rzodkiewki – przykrywając ją agrowłókniną.
Wybór stanowiska
Rzodkiewka najlepiej rośnie na glebach lekkich, żyznych, przepuszczalnych i zasobnych w składniki pokarmowe. Warto wysiewać ją na stanowiskach słonecznych, gdyż korzenie osiągają wtedy maksymalne rozmiary. Optymalny odczyn gleby w przypadku uprawy rzodkiewki powinien wynosić od 6,5 do 7,0.
Uprawa rzodkiewki udaje się po wcześniejszym wymieszaniu podłoża z kompostem. Jej uprawie sprzyja również nawożenie obornikiem (uprawa w drugim roku po zastosowaniu nawożenia). Rzodkiewka zaliczana jest do roślin kapustnych, dlatego też nie powinna być uprawiana w miejscu, w którym wcześniej uprawiane były warzywa z rodziny kapustnych. Złym sąsiedztwem rzodkiewki są pomidory. Z kolei dobrym sąsiedztwem dla uprawy rzodkiewki są ogórki gruntowe, marchew, groch oraz sałata.
Siew rzodkiewki
Jak i kiedy siać rzodkiewkę? Siew rzodkiewki można wykonać już wczesną wiosną (marzec) lub w sierpniu oraz wrześniu. Może być wysiewana zarówno do gruntu, jak również pod osłony – do tuneli foliowych oraz szklarni. Optymalna głębokość siewu rzodkiewki wynosi ok. 1 cm. Zbyt głęboki siew może spowodować, że rzodkiewki wytworzą zniekształcone korzenie. W zależności od odmiany rzodkiewka może mieć kształt okrągły lub podłużny. Najczęściej uprawiane są rzodkiewki z korzeniem czerwonym lub biało-czerwonym. Istnieje jednak wiele innych odmian – m.in. żółte, białe oraz fioletowe. W przypadku, gdy podłoże nie zostało zasilone naturalnymi nawozami organicznymi, po wschodach rzodkiewki zastosować można np. gnojówkę z pokrzywy.
Pielęgnacja rzodkiewki w ogrodzie
W czasie wzrostu rzodkiewkę należy przerywać. Optymalna rozstawa w przypadku uprawy rzodkiewki wynosi ok. 20 cm miedzy poszczególnymi rzędami oraz ok. 3-5 cm w rzędach. W uprawie rzodkiewki ważne jest regularne odchwaszczanie podłoża oraz spulchnianie gleby w międzyrzędziach. Uprawa rzodkiewki związana jest również z regularnym nawadnianiem. Zbiór przeprowadza się nawet 4 tygodnie po siewie. Rzodkiewkę najlepiej zbierać bezpośrednio po jej dojrzeniu.
Rzodkiewka jest warzywem dość odpornym na choroby i szkodniki. Do najczęściej spotykanych chorób rzodkiewki zaliczy można parcha rzodkiewki. Uprawy rzodkiewki mogą być atakowane przez pchełkę ziemną.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!