Uprawa buraków ćwikłowych w ogrodzie
Burak ćwikłowy jest warzywem, które powinno znaleźć się w każdym ogrodzie. Ceni się przede wszystkim właściwości lecznicze buraków ćwikłowych. Jak powinna wyglądać uprawa buraków ćwikłowych w ogrodzie? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Uprawa buraków ćwikłowych – wymagania glebowe
Burak ćwikłowy zaliczany jest do warzyw, które można uprawiać na każdym rodzaju gleby. Szczególnie jednak preferuje gleby piaszczysto-gliniaste o znacznej zawartości próchnicy. Uprawa buraków ćwikłowych powinna być prowadzona na glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym. Buraki ćwikłowe mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, dlatego też zaliczane są do warzyw o umiarkowanych wymaganiach wodnych. Dobrze znoszą również krótkotrwałe okresy suszy.
Wymagania klimatyczne buraków ćwikłowych
Buraki ćwikłowe w warunkach naszego klimatu najlepiej rosną przy temperaturze od 15 do 18 °C. Jednak nawet przy wyższych temperaturach ich rozwój przebiega prawidłowo. Młode siewki buraków ćwikłowych wykazują wrażliwość na przymrozki. Również przymrozki w okresie zbiorów nie wpływają korzystnie na rośliny, które mogą wówczas gorzej się przechowywać.
Uprawę buraków ćwikłowych najlepiej zlokalizować na stanowisku słonecznym. Można je również uprawiać w półcieniu, gdzie plony mogą być równie zadowalające. Uprawa buraków ćwikłowych w gruncie przeciętnie trwa od 10 do 15 tygodni.
Buraki ćwikłowe – sąsiedztwo roślin
Buraki, podobnie jak większość gatunków warzyw wymaga odpowiedniego sąsiedztwa innych roślin. Buraki najlepiej uprawiać w bezpośrednim sąsiedztwie cebuli zwyczajnej, fasoli szparagowej, kopru, rzodkiewki, selera oraz ogórków gruntowych. Nie zaleca się uprawy buraków w sąsiedztwie fasoli tycznej, czosnku, szpinaku oraz ziemniaków. W roku uprawy jako przedplon pod uprawę buraka ćwikłowego możemy uprawiać sałatę lub kalarepę.
Siew buraków ćwikłowych
Nasiona buraków ćwikłowych wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Nasiona wysiewa się w odległości 20-30 cm w rzędzie na głębokość 1,5-3 cm. Na glebach ciężkich siew należy wykonać płycej, natomiast na glebach lekkich nasiona wysiewa się głębiej. W przypadku uprawy buraka ćwikłowego pod osłonami materiał siewny wysiewamy od połowy lutego do końca marca w odległości ok. 10 cm w rzędach.
Uprawa buraka ćwikłowego w gruncie wymaga nieco późniejszego siewu. Siew wykonujemy wówczas od połowy kwietnia w przypadku przeznaczenia roślin na spożycie wraz z liśćmi do czerwca – jeśli rośliny przeznaczamy na zimowe przechowywanie.
Nawożenie buraków ćwikłowych
Burak ćwikłowy ma silnie rozwinięty system korzeniowy, dlatego też w późniejszym okresie wegetacji rośliny mogą wykorzystywać składniki pokarmowe zawarte w głębszych warstwach profilu glebowego. W uprawie buraka ćwikłowego zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju stosuje się nawożenie organiczne, wykorzystując w tym celu naturalne nawozy organiczne.
Do najczęściej stosowanych nawozów zaliczyć możemy m.in. kompost, obornik, nawozy zielone, nawozy humusowe lub mączki skalne. Nawozy te wpływają korzystnie m.in. na strukturę gleby, pobudzając tym samym jej życie biologiczne i dostarczając cennych składników pokarmowych.
Pielęgnacja buraków ćwikłowych
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie buraków ćwikłowych jest przerywka. Najlepiej wykonać ją w czasie, kiedy rośliny mają rozrośnięte 2-4 liście. Przerywkę najlepiej wykonywać w pochmurne dni, kiedy podłoże jest wilgotne. Uprawa buraków ćwikłowych wymaga regularnego odchwaszczania.
Chwasty są szczególnie groźne dla buraków w początkowych fazach wzrostu. Wówczas mogą niemal całkowicie zagłuszyć uprawę. Eliminacja niepożądanych roślin zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i ataku szkodników uprawy buraków.
Ściółkowanie i nawadnianie
Uprawiając buraki ćwikłowe możemy zastosować ściółkowanie, którego głównym zadaniem jest ochrona plantacji przed chwastami oraz utrzymanie właściwej wilgotności podłoża. Największe potrzeby wodne burak ćwikłowy wykazuje od momentu siewu do ukorzenienia się i wykształcenia 3 liści. W dalszym etapie rozwoju dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu rośliny są w stanie przetrwać okresowe susze.
Choroby i szkodniki upraw buraków
Buraki ćwikłowe są szczególnie podatne na chwościka buraka oraz mączniaka prawdziwego. Do szkodników najczęściej atakujących uprawy buraka zaliczyć możemy śmietkę ćwiklankę, mszycę burakową, pchełkę burakową, mątwika burakowego oraz szkodniki glebowe – rolnice, pędraki i drutowce. Zagrożenie mogą stanowić również gryzonie.
Ochrona biologiczna uprawy
Biologiczna ochrona buraka polega na stosowaniu zmianowania oraz uprawy współrzędnej. Ważne są również optymalne terminy siewu oraz odpowiednia rozstawa roślin. Duże znaczenie odgrywa również regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych – m.in. przerywki, regulacji zachwaszczenia oraz regularnego nawadniania.
Zbiór buraków ćwikłowych
Zbiór buraków ćwikłowych w zależności od przeznaczenia przeprowadza się w różnych terminach. Zbiór pęczkowy buraków ćwikłowych wykonuje się w czerwcu oraz w lipcu. Z kolei buraki przeznaczone do bezpośredniego spożycia najlepiej zbierać od lipca do sierpnia.
W momencie, kiedy buraki chcemy przeznaczyć do dłuższego przechowywania, wówczas najlepiej zebrać je w terminie od końca września do początku października – zanim pojawią się pierwsze przymrozki. Buraki ćwikłowe są bowiem wrażliwe na spadki temperatur.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!