OgródTestujemy i Oceniamy

Testowanie produktu Plonar Active 1 kg

5/5 - (3 votes)

Testowanie Plonar Active – opis produktu: Plonar Active jest ekologicznym, organiczno-mineralnym nawozem granulowanym stosowanym w celu poprawy żyzności podłoża w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Jego zadaniem jest polepszenie i rekultywacja podłoża przeznaczonego po uprawę warzyw i owoców. W skład nawozu wchodzą zarówno makro-, jak również mikroelementy. Plonar Active zawiera również wysokie stężenie kwasów humusowych. Nawóz ten umożliwia zdrową i jednocześnie ekologiczną uprawę warzyw i owoców. Celem stosowania nawozu Plonar Active jest przede wszystkim zwiększenie plonowania owoców oraz warzyw, a także poprawa ich walorów smakowych i odżywczych.

Plonar Active 1 kg – testowanie produktu

Rodzaj upraw: Uprawy warzywne (pomidory, ogórki, papryka, bób, cukinia, sałata, pietruszka, koper, buraki).

Stanowisko: Gleba ciężka gliniasta, stanowisko obojętne, słoneczne i częściowo osłonięte od wiatru, powierzchnia upraw – ok. 80 m 2.

Problem: W ubiegłym roku po zakończonych zbiorach (sierpień-wrzesień) na stanowisku po warzywach uprawiane były nawozy zielone (gorczyca), które następnie zostały przekopane i dokładnie wymieszane z podłożem. Jesienią nie został zastosowany obornik, dlatego też wiosną – jeszcze przed zasiewami, a następnie pogłównie w celu poprawy żyzności i struktury gleby wykorzystany został nawóz Plonar Active.

Dawki i warunki panujące podczas testowania produktu

Dawkowanie: Pierwsza dawka nawozu w wysokości 1 kg (opakowanie) została zastosowana jeszcze przed rozpoczęciem zasiewów (26.04.2019) w gruncie oraz na podłożu w tunelach foliowych. Po równomiernym rozsypaniu granulek podłoże zostało dokładnie przegrabione. Kolejna dawka nawozu Plonar Active została zastosowana pogłównie (14.05.2019) już w trakcie trwającej wegetacji.

plonar activefot.: Owned by the author

Warunki pogodowe: Zarówno pierwsza, jak również druga dawka nawozu została zastosowana w niekorzystnych, jak na kwiecień i maj warunkach pogodowych. Zarówno kwiecień, jak i maj były bowiem chłodne i deszczowe. Warto wspomnieć, że maj na obszarze Dolnego Śląska, jeśli chodzi o temperaturę powietrza zapisał się jako miesiąc z ujemną anomalią.

Testowanie Plonar Active 1 kg – pierwsze obserwacje

Obserwacje: Do dzisiejszego dnia (05.06.2019) zarówno uprawy pomidorów, ogórków i papryki w gruncie oraz pod osłonami wykazują prawidłowy wzrost i rozwój, a obecnie zawiązują również kwiaty. Niestety utrzymująca się w maju niekorzystna aura pogodowa (opady i niskie temperatury) spowodowała nieco późniejsze rozpoczęcie zawiązywania kwiatów w porównaniu chociażby do roku ubiegłego.

uprawyfot.: Owned by the author

Również rośliny uprawiane w gruncie, takie jak bób, cukinia, sałata, pietruszka, koper, buraki wykazują prawidłowy wzrost i rozwój. Wielkość warzyw oraz ich jakość i smak ocenimy po zbiorach.

Plonar Active 1 kg – co nam się podobało?

plonar activefot.: Owned by the authorTestowanie Plonar Active od firmy Ekodarpol przeprowadziliśmy bardzo chętnie, ponieważ jest on naturalnym nawozem, a my nie uznajemy chemii w ogrodzie. Do niewątpliwych zalet zastosowanego przez nas nawozu należy szybki sposób jego aplikacji (wystarczy tylko równomiernie rozsypać go na powierzchni i lekko przegrabić z podłożem, a w trakcie wegetacji tylko rozsypać na glebę). Oczywiście jest to nawóz ekologiczny, którego jedno opakowanie zastępuje efektywnie 1 tonę obornika, co jest wygodne, ponieważ niekiedy ciężko jest dostarczyć dużą ilość obornika na działkę.

Ponadto obornik ma nieprzyjemny zapach, który nie wszystkim odpowiada. Rozrzucając tradycyjny obornik w formie granulatu przy stosowaniu rękawic ochronnych – nawet po ich zdjęciu pozostawał na nich nieprzyjemny zapach. Również cena takiego obornika jest znacznie wyższa w porównaniu do ceny nawozu Plonar Active. Duża zaletą nawozu jest także jego skład w postaci niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin makro- i mikroelementów, dzięki czemu nie musimy stosować dodatkowych nawozów. Nie ma również ryzyka przedawkowania.

Testowanie produktu

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)