OgródUprawa warzywZ kalendarza ogrodnika

Jesienne przekopywanie gleby

5/5 - (5 votes)

Jesień to idealny czas na poprawę struktury gleby w naszych przydomowych ogrodach, a także na działkach. Przekopanie i jednoczesne wzbogacenie podłoża w cenne składniki pokarmowe jesienią przyniesie nam wiele korzyści w kolejnym sezonie wegetacyjnym. W jakim celu przeprowadza się jesienne przekopywanie gleby w ogrodzie i jak powinno wyglądać?

Jesienne przekopywanie gleby w ogrodzie

Przekopywanie gleby jesienią nie jest zabiegiem niezbędnym, jednak jego przyprowadzenie wpływa korzystnie na podłoże. Jesienne przekopywanie gleby poprawia jej właściwości fizyko-chemiczne oraz żyzność, stwarzając korzystne warunki do uprawy roślin w kolejnym sezonie. Głębokie przekopanie podłoża właśnie jesienią jest korzystne dla jego struktury, ponieważ w trakcie zamarzania i rozmarzania wody tworzy się cenna struktura gruzełkowata, która zapewnia najlepszy bilans pomiędzy wodą, a powietrzem.

fot.: Owned by the author
Jesienne przekopywanie gleby poprawia jej właściwości fizyko-chemiczne.

Ponadto naruszona w wyniku jesiennego przekopania podłoża struktura mikroorganizmów do wiosny zostanie w pełni odbudowana. Przekopanie podłoża powoduje rozluźnienie gleby i jej napowietrzenie w warstwie, w której rozwija się główna część systemu korzeniowego roślin, przy pomocy którego pobierana jest woda oraz niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin makro- i mikroelementy.

Korzyści z jesiennego przekopywania gleby

Oprócz wyżej wymienionych korzyści jesienne przekopywanie gleby znacznie poprawia nawożenie. Przekopanie i rozbicie grudek ma korzystny wpływ na wymieszanie z glebą nawozów (zwłaszcza tych, które wyróżnia mała ruchliwość), które zostaną rozrzucone jesienią. Oprócz tego jesienne przekopywanie gleby wspomaga walkę z groźnymi szkodnikami, a także chorobami.

jesień w ogrodziefot.: Owned by the author
Przekopanie gleby późną jesienią wpływa korzystnie na jej szybsze nagrzewanie się.

Odkrycie wierzchniej warstwy podłoża powoduje wydobycie z niego form przetrwalnikowych szkodników (np. pędraków, drutowców), które giną wskutek niskich temperatur lub zostają zjedzone przez ptaki. Przekopanie gleby późną jesienią wpływa korzystnie na jej szybsze nagrzewanie się, dzięki czemu w okresie wiosennym możemy zacząć ją o wiele szybciej uprawiać.

Jak i kiedy najlepiej przekopać glebę w ogrodzie?

Podłoże, które wcześnie dokładnie oczyścimy z resztek roślinnych oraz chwastów powinniśmy przekopać późną jesienią (możliwie jak najpóźniej) na głębokość szpadla, czyli na ok. 20-30 cm. Wystarczy wbić szpadel w podłoże i odwrócić nim wykopany fragment o 180 stopni, pozostawiając go w tzw. ostrej skibie. Przekopanego podłoża nie grabimy i nie wyrównujemy, pozostawiając je w takim stanie aż do wiosny. Przed rozpoczęciem przekopywania gleby warto pamiętać, aby podłoże miało odpowiednią wilgotność – nie powinno być zbyt suche ani zbyt mokre.

ostra skibafot.: Owned by the author
Przekopanego podłoża nie grabimy i nie wyrównujemy, pozostawiając je w takim stanie aż do wiosny.

Pozostawienie podłoża w ostrej skibie pozwala na przemrożenie gleby na większej głębokości, dzięki czemu zwiększeniu ulega powierzchnia, która zatrzymuje wodę pochodzącą z opadów deszczu i śniegu – w przeciwieństwie do podłoża ubitego i nie przekopanego. To właśnie ta woda stanowić będzie zapas dla roślin w okresie wiosennym, zawłaszcza przy utrzymujących się niedoborach opadów.

Jesienne przekopywanie gleby – które gleby przekopywać?

Jesienne przekopywanie podłoża ma ogromne znaczenie przede wszystkim na glebach ciężkich i gliniastych. Nie zaleca się przekopywania jesienią gleb lekkich, przewiewnych i przepuszczalnych, ponieważ mają one zdolność do nadmiernego wysuszania i napowietrzania się, co ma niekorzystny wpływ na magazynowanie wody. Stają się one wówczas jałowe, a materia organiczna, którą zawierają znacznie szybciej ulega rozkładowi.

jesienne przekopywanie gleby - w ostrej skibiefot.: Owned by the author
Jesienne przekopywanie podłoża ma ogromne znaczenie na glebach ciężkich i gliniastych.

Gleby lekkie możemy przekopywać jesienią tylko w momencie, kiedy stosujemy naturalne nawozy organiczne, do których zalicza się m.in. obornik lub kompost. Przekopanie gleby jesienią kończy nasze jesienne prace w warzywniku. Od tego momentu gleba odpoczywa. Powinniśmy jednak pamiętać, aby na wiosnę przekopaną jesienią glebę dokładnie rozbić motyką z ostrych skib, a następnie dokładnie rozgrabić, aby ponownie móc rozpocząć uprawę roślin.  

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)