Ekologiczny ogródek warzywny – co warto o nim wiedzieć?
Ekologiczna uprawa warzyw to przede wszystkim dbałość o cały ekosystem. Prawidłowo zaplanowany i w odpowiedni sposób pielęgnowany ekologiczny ogródek warzywny to doskonały sposób na uzyskanie zdrowej i świeżej żywności. Jak założyć ekologiczny ogród warzywny i co można w nim uprawiać? W jaki sposób go nawozić i jak chronić przed chorobami i szkodnikami? Po więcej informacji na temat ekologicznych ogrodów warzywnych zapraszamy do naszego artykułu!
Jak założyć ekologiczny ogródek warzywny?
Założenie ekologicznego ogródka warzywnego nie należy do czynności skomplikowanych. Wystarczy mieć trochę wolnego miejsca przy domu lub własną działkę. Przy zakładaniu własnego ogrodu warzywnego należy pamiętać o odpowiednim wyborze miejsca, które powinno być przede wszystkim dobrze nasłonecznione. Warzywa dla optymalnego wzrostu powinny mieć zapewnione od 6 do 8 godzin słońca w ciągu dnia. Miejsce na uprawy powinno być poza tym osłonięte od wiatru. Warto więc obsadzić go dookoła żywopłotem, który nie powinien być jednak zbyt wysoki, by nie zacieniał ekologicznych upraw. W bezpośrednim sąsiedztwie upraw warzywnych nie powinny rosnąć także zbyt wysokie rośliny, z którymi warzywa musiałyby konkurować o wodę i składniki odżywcze niezbędne do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Bardzo ważne jest również ukształtowanie powierzchni, na której prowadzone będą uprawy. Ekologiczny ogródek warzywny najlepiej umiejscowić na płaskim terenie. Unikać należy zagłębień terenu, ponieważ mogą tam wystąpić tzw. zastoiska mrozowe. Praktycznym kształtem dla warzywnika jest prostokąt lub kwadrat. W takim warzywniku można bez większych problemów przygotować miejsce pod uprawę poszczególnych gatunków warzyw, a także ścieżki, tunele foliowe lub inspekty. Dobrze mieć w pobliżu również kompostownik, poza tym bardzo ważny jest dostęp do wody. Warzywa w ogrodzie z powodzeniem można uprawiać również w donicach lub w skrzynkach.
Co można uprawiać w ekologicznym ogrodzie?
Warzywnik pełni przede wszystkim funkcję użytkową, dostarczając świeżych warzyw, które można spożywać na surowo lub przygotowywać z nich smakowite przetwory. Ekologiczny ogródek warzywny to doskonałe miejsce na uprawę warzyw korzeniowych, do których zalicza się między innymi marchew, buraki, pietruszkę korzeniową, rzodkiewkę, czy też kalarepę. W warzywniku nie powinno zabraknąć również warzyw liściastych, do których zalicza się między innymi sałatę, czy też szpinak. W ekologicznym ogródku warzywnym warto zająć się też uprawą pomidorów, ogórków, fasoli, cukinii, czy też dyni. Do uprawy w warzywniku idealnie nadaje się też por oraz ziemniaki.
W ogrodzie nie powinno zabraknąć także czosnku oraz roślin wieloletnich, do których zalicza się między innymi rabarbar, czy też chrzan. Rośliny należy sadzić zgodnie z zasadą – niższe z przodu, a wyższe z tyłu. Nie bez znaczenia pozostają też odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi gatunkami roślin, które pozwolą im swobodnie rosnąć. Warto przy tym przestrzegać zasad uprawy współrzędnej, ponieważ odpowiednie sąsiedztwo roślin to podstawa w każdym warzywniku. Bardzo ważny jest też płodozmian, który nie tylko ogranicza rozwój chorób, a także poprawia wzrost roślin, co przekłada się na wyższe plony.
Jak powinno wyglądać nawożenie w ekologicznym warzywniku?
Podłoże przeznaczone pod uprawy należy dokładnie przekopać i spulchnić. Tego rodzaju czynności pozwolą poprawić jego strukturę i rozluźnić glebę. Większość warzyw ma wysokie wymagania glebowe. W ekologicznym ogródku warzywnym bardzo ważna jest więc gleba, która powinna być żyzna. Dobrze sprawdzi się podłoże o odczynie obojętnym lub zbliżonym do obojętnego. Ekologiczny ogródek warzywny wymaga rezygnacji ze sztucznych nawozów na rzecz tych pochodzenia naturalnego, które zawierają substancje najbardziej potrzebne sadzonkom.
Przed rozpoczęciem uprawy podłoże warto wzbogacić w naturalne nawozy organiczne, do których zalicza się np. obornik, czy też kompost. Do innych cennych naturalnych nawozów zalicza się również biohumus. Warto postawić także na poplony, do których zalicza się gorczycę, czy też łubiny. W przypadku uprawy warzyw w skrzynkach lub donicach warto zaopatrzyć się w podłoże odpowiednie dla poszczególnych gatunków warzyw. Takie podłoże powinno być pozbawione szkodników i wolne od chwastów.
Ekologiczny ogródek warzywny – jak powinna wyglądać ochrona roślin?
W ekologicznym warzywniku bardzo ważna jest ochrona roślin, która powinna uwzględniać przede wszystkim naturalne metody. Usuwanie chwastów powinno odbywać się mechanicznie, poza tym sprawdzić się może również ściółkowanie – np. przy pomocy słomy. Celem ściółkowania roślin jest między innymi ograniczanie rozwoju chwastów, a także ochrona podłoża przed nadmierną transpiracją wody. Ściółka pozwala też utrzymać stałą temperaturę podłoża. W celu zapobiegania rozwojowi groźnych dla upraw chorób warto stosować naturalne preparaty.
Część wyciągów roślinnych może okazać się też skuteczną metodą walki ze szkodnikami. Szczególnie polecane są wyciągi z pokrzywy, mniszka lekarskiego, a także wywary z cebuli. Do odstraszania szkodników sprawdzić się może także sadzenie niektórych gatunków roślin. Zalicza się do nich np. czosnek zapobiegający występowaniu mszyc, ślimaków oraz przędziorków, a także cebulę, która chroni przed mszycami i pędrakami. Aksamitki mogą okazać się natomiast skutecznym sposobem walki z nicieniami glebowymi. Do walki ze szkodnikami wykorzystać można również organizmy będące naturalnymi wrogami szkodników, stwarzając im dogodne warunki do rozwoju w ogrodzie.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!