Pogoda

Jak powstają sople?

5/5 - (7 votes)

Sopel to lód w formie nacieku, który pojawia się zwykle przy zmianach temperatur. Proces powstawania sopli przypomina nieco proces powstawania stalaktytów – jaskiniowych nacieków, które kształtem przypominają odwrócony stożek. Sople występują najczęściej w zimie w postaci malowniczych nacieków zwisających w dół. Co warto wiedzieć o soplach i jak powstają sople? Gdzie można je najczęściej spotkać? Po więcej informacji na temat sopli zapraszamy do naszego artykułu!

Sople – co warto o nich wiedzieć?

Mogą zachwycać swoim pięknem, ale mogą być też niebezpieczne, niosąc ze sobą poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia człowieka. Mogą tworzyć się na różnych powierzchniach – zarówno na powierzchniach gładkich i prostych, jak i na powierzchniach o nieregularnych kształtach. Mowa o soplach, które chociaż prezentują się niezwykle malowniczo, mogą łatwo odrywać się od powierzchni.

Sople - meteorologia

Spadające w dół sople mogą stanowić poważne zagrożenie dla przechodniów. Odrywające się i spadające w dół sople mogą powodować poważne obrażenia i uszkodzenia ciała, a także niszczyć przedmioty. Spadające z dachów sople mogą też uszkodzić np. zaparkowane w pobliżu pojazdy. Mogą stanowić również zagrożenie dla wszelkiego rodzaju konstrukcji. O tym, jak powstają sople, opowiemy w dalszej części artykułu.

Jak powstają sople?

Wiele osób zastanawia się, jak powstają sople. Sople powstają w wyniku zmian temperatur – w wyniku zetknięcia się wody z niską temperaturą. Jeśli na powierzchni dachów, skał, czy też drzew zalega śnieg, a w ciągu dnia temperatura wzrasta powyżej 0 stopni Celsjusza, zaczyna się on topić. Procesowi temu sprzyja dodatkowo bezchmurna aura wraz z promieniowaniem słonecznym, które dodatkowo przyczynia się do ogrzewania śniegu. Woda z topniejącego śniegu pod wpływem siły grawitacji zaczyna następnie stopniowo spływać w dół. Przy ponownym spadku temperatury powietrza poniżej 0 stopni kapiąca w dół woda zaczyna częściowo zamarzać, co przyczynia się do powstawania sopli. Tworzenie się sopli lodu rozpoczyna się od kilku zamrożonych kropelek wody. Jeśli naprzemienne wzrosty i spadki temperatury powietrza występować będą przez kilka kolejnych dni, narastające w dół sople stawać się będą coraz większe.

Jak wygląda proces powstawania sopli?

Tworzące się sople mają spiczasty (przypominający odwrócony stożek) kształt, który jest wyraźnie grubszy u góry i spiczasty na końcach. Mechanizm powstawania sopli przypomina mechanizm powstawania stalaktytów w jaskiniach. Różnica polega jednak na tym, że kapiąca w jaskini woda osadza na stalaktycie minerały. Zewnętrzna strona sopla lodu pokryta jest cienką warstwą wody, co sprawia, że jest bardzo śliska. Jako ciekawostkę warto podać, że zanieczyszczenia w wodzie często przyczyniają się do powstawania tzw. „zmarszczek” na powierzchni sopli.

W jaki sposób mogą jeszcze powstawać sople lodu? Gdzie można spotkać sople?

Sople mogą tworzyć się również podczas burz lodowych. Burza lodowa to zjawisko meteorologiczne występujące zwłaszcza w umiarkowanych szerokościach geograficznych, z którym związane są między innymi intensywne opady marznącego deszczu, który może powodować znaczne szkody w przyrodzie, a także w infrastrukturze. Związane są one z osadzaniem się na powierzchniach znacznych ilości lodu w postaci sopli. Padający wówczas deszcz przy temperaturze lekko poniżej 0 stopni Celsjusza stopniowo gromadzi się w postaci niewielkich sopli lodu na gałęziach drzew, liniach energetycznych i innych powierzchniach.

Malownicze sople na skałach

Sople mogą pojawiać się na różnych powierzchniach. Spotkać je można między innymi na dachach budynków, na rynnach, latarniach ulicznych, a nawet na znakach drogowych oraz na samochodach. Występują powszechnie także w przyrodzie – chociażby w postaci malowniczo prezentujących się nacieków na skałach.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)