Dokarmianie ptaków zimą
Zima jest niezwykle trudnym okresem dla ptaków. Dokarmianie ptaków zimą ułatwia im przetrwanie zimowych mrozów. O czym należy pamiętać w czasie dokarmiania ptaków zimą? Jak dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Dokarmianie ptaków zimą
Dokarmianie ptaków ma na celu dostarczenie im pożywienia. Ptaki najczęściej dokarmiamy w okresie zimowym. Wówczas niekorzystne warunki atmosferyczne oraz organiczne ilości dostępnego pokarmu znacznie ograniczają możliwość zaspokojenia ich głodu. Dokarmianie prowadzone w prawidłowy sposób znacząco ułatwia im przetrwanie niekorzystnych warunków zimowych. Przy dokarmianiu ptaków powinniśmy pamiętać o regularnym sprzątaniu miejsca, w którym karmimy ptaki.
Pozostawione resztki mogą być bowiem zepsute, mokre i tym samym szkodliwe dla ptactwa. Nie należy podawać ptakom resztek, które zawierają różnego rodzaju przyprawy i sól. Ptaków nie należy karmić spleśniałym chlebem oraz mokrym pieczywem. Karmnik należy również odpowiednio zabezpieczyć przez zwierzętami drapieżnymi, np. przed kotami.
Kiedy i czym dokarmiać ptaki?
Ptaki najlepiej dokarmiać w okresie od późnej jesieni aż do wczesnej wiosny – w momencie występowania dużych mrozów oraz znacznych opadów śniegu. Dokarmianie ptaków zimą powinno być regularne, gdyż ptaki przyzwyczajają się do danego miejsca, w którym jest im podawany pokarm i systematycznie do niego przylatują. Czym powinniśmy dokarmiać ptaki? Przede wszystkim należy korzystać z dostępnych mieszanek zawierających nasiona dyni, słonecznika, prosa, pszenicy oraz owsa. Taki rodzaj pokarmu z pewnością przyciągnie sikorki oraz wróble.
Sikorki lubią również tłuszcz w formie słoniny. Nie powinna ona jednak wisieć dłużej niż 3 tygodnie, gdyż po tym czasie może ona zaszkodzić ptakom. W tłuszczu można zatopić nasiona oleistych – orzechy oraz ziarno słonecznika – tworząc tzw. zimowe kule. Gotowe kule zakupić można również w sklepie. Znajdują się one w specjalnej siatce, która zapobiega rozpadaniu się pożywienia. Z kolei w przypadku kosów oraz dzięciołów warto podawać im m.in. owoce jarzębiny, kaliny, aronii czy też głogu. Sroki oraz sójki zadowolą się żółtym serem.
Dokarmianie ptaków w okresie zimy w ogrodzie
W przydomowych ogrodach oraz na działkach warto umieścić karmnik dla ptaków. Karmnik można bez problemu wykonać samodzielnie z drewna. Rozmiar karmnika należy dostosować do wielkości ptaków. Warto w nim umieścić deskę, która w znaczący sposób ułatwi oczyszczanie karmnika z pozostawianych przez ptaki resztek pokarmu. Ważny jest również daszek ochronny, który powinien posiadać każdy karmnik. Jego zadaniem jest ochrona pokarmu przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Zaliczyć można do nich m.in. deszcz, śnieg oraz wiatr, który może rozwiać rozsypany pokarm.
Karmnik powinien zapewniać ptakom również bezpieczeństwo. Dokarmianie ptaków zimą w ogrodzie z pewnością pomoże im przetrwać niesprzyjające warunki atmosferyczne. W ogrodzie warto również posadzić rośliny, które przyciągają ptaki i pozwolą im pozostać w nim na dłużej. Ważna jest jarzębina, dereń czy też czarny bez. Warto również w miarę możliwości posadzić w ogrodzie tarninę, jesiony oraz klony.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!