Znaczenie pszczół w ogrodzie
Pszczoły to gromada owadów należąca do rodziny pszczołowatych. Pszczoły w ogrodzie odgrywają ogromną rolę. Jakie jest znaczenie pszczół w ogrodzie?
Znaczenie pszczół
Tylko 20% roślin zapylanych jest przez wiatr. Z kolei pozostałe 80% zapylają owady z rodziny pszczołowatych (Apidae). Jakie jest znaczenie pszczół w ogrodzie? Przede wszystkim rolą pszczół jest zapylanie kwiatów roślin ozdobnych oraz uprawnych.
Proces zapylania kwiatów przez pszczoły stanowi niezwykle ważny czynnik plonotwórczy. Rośliny ozdobne i uprawne dla pszczół stanowią cenne źródło pokarmu białkowego (pyłek kwiatowy). Są ponadto źródłem pokarmu energetycznego, który dostępny jest dla nich w postaci spadzi lub nektaru.
Efektywność procesu zapylania
Pszczoły odwiedzając kolejne kwiaty – przenoszą ziarna pyłku na swoim ciele na znamiona słupków, co prowadzi do zapylania kwiatów roślin uprawnych i ozdobnych w przydomowym ogródku. Zapylanie powoduje zwiększenie ciężaru nasion oraz zwiększa energię kiełkowania. Ponadto zwiększeniu ulega zawartość cukrów i witamin w owocach, które powstają z kwiatów zapylonych przez pszczoły. Znaczenie pszczół w ogrodzie jest więc bardzo duże. Najważniejszą rolę w zapylaniu kwiatów odgrywają pszczoły miododajne. Zapylają one nie tylko kwitnące drzewa owocowe, lecz również truskawki, poziomki, borówki i jagody. Ponadto pszczoły zapylają wiele odmian roślin warzywnych w przydomowych ogrodach.
Czynniki sprzyjające obecności pszczół w ogrodzie
Przede wszystkim należy zaniechać stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Nie należy również stosować nawozów mineralnych, a korzystać jedynie z naturalnych nawozów organicznych – obornika, biohumusu lub kompostu. Warto posadzić rośliny miododajne oraz takie, które kwitną przez cały sezon wegetacyjny. Najlepiej, jeśli w ogrodzie znajdą się rośliny kwitnące w różnych przedziałach czasowych. Warto również stworzyć schronienie dla pszczół. Najlepiej w tym celu umieścić w ogródku działkowym wiązki trzciny, słomy, nawiercone gałęzie, łodygi krzewów lub bambusa połączone ze sobą w odpowiedni sposób (np. związana sznurkiem). Warto rozmieścić je np. na budynkach lub w konstrukcjach znajdujących się na działce lub na drzewach.
Pszczoły do życia potrzebują wody, dlatego też warto zapewnić im dostęp np. do oczka wodnego. Warto w tym celu stworzyć dla nich również wilgotne i zacienione miejsce w ogrodzie. Znaczenie pszczół w ogrodzie jest ogromne, dlatego też warto o nie w odpowiedni sposób zadbać. W ogródku działkowym można także pozostawić niewielkie skupisko chwastów, które nie będzie usuwane przynajmniej przez okres kilku lat. Dzięki tego rodzaju działaniom nie zostaną naruszone gniazda tych pożytecznych owadów.
Murarka ogrodowa pospolitą pszczołą w ogrodzie
Bardzo często na działkach oraz w przydomowych ogrodach spotkać można murarki ogrodowe. Są to dzikie pszczoły samotnice. Muraki są podobne do pszczoły miodnej. Długość ciała samic dochodzi do 12 mm, natomiast samców – do 10 mm. Muraki ogrodowe zaliczane są do wczesnowiosennych pszczół. Żyją bardzo krótko, bo tylko 7-8 tygodni. Znaczenie pszczół, w tym murarki ogrodowej jest ogromne. Murarki są bowiem niezwykle efektownymi zapylaczami. Ich samice są w stanie odwiedzić nawet kilka tysięcy kwiatów. Nie stanowią one zagrożenia dla człowieka, a ich rola w zapylaniu kwiatów jest nieoceniona.
W ogrodach zapylają one wiele gatunków kwitnących drzew owocowych, jak również krzewów porzeczek, jeżyn oraz malin. Te dzikie pszczoły gniazda zakładają najczęściej w pustych łodygach, gdzie rozpoczynają prace związane z murowaniem gniazda. Następnie gromadzą w nich pyłek, który stanowi pożywienie dla młodych osobników. Naturalne kryjówki możemy stworzyć dla nich samodzielnie np. w specjalnych domkach, tzw. hotelach dla owadów.
W ostatnich latach populacja pszczół znacznie się zmniejsza, dlatego też warto zapewnić tym niezwykle pożytecznym owadom odpowiednich warunków potrzebnych im do życia.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!