Zimowe lustracje w ogrodzie
Zima w ogrodzie to czas, w którym warto rozpocząć systematyczny monitoring drzew owocowych. Zimowe lustracje w ogrodzie pozwolą nam uzyskać informacje o stanie naszych drzew. Na czym polega przeprowadzanie zimowych lustracji w ogrodzie?
Zimowe lustracje w ogrodzie
W okresie bezlistnym w naszym ogrodzie możemy zaobserwować wiele różnych form zimujących szkodników. Oprócz tego zimowe lustracje w ogrodzie pozwalają nam na ocenę stopnia porażenia chorób drzew owocowych oraz kory przez organizmy grzybowe oraz bakteryjne. Wykonywanie lustracji wymaga jednak dużej wiedzy oraz posiadania dodatkowych narzędzi.
Najlepszym narzędziem jest lupa, dzięki której możliwe jest dokładne zlokalizowanie organizmów szkodliwych oraz zaobserwowanie pojawiających się w strukturze drewna i kory zmian.
Choroby drzew owocowych w ogrodzie – rak bakteryjny drzew owocowych
Jedną z najgroźniejszych chorób drzew w naszych ogrodach jest rak bakteryjny drzew owocowych. Zimowe lustracje w zimie pozwalają na zlokalizowanie objawów choroby w postaci charakterystycznych wycieków gumowatej substancji spod pojawiających się pęknięć na korze. Walka z chorobą w okresie bezlistnym polega na usuwaniu gałęzi oraz konarów, na których widoczne są nekrozy drewna.
Lustracje w ogrodzie zimą – brunatna zgnilizna drzew pestkowych i drzew ziarnkowych
Dzięki zimowym lustracjom w ogrodzie możliwe jest również zapobiegnięcie wystąpienia brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych oraz drzew ziarnkowych. Pierwsza z chorób atakuje głównie drzewa śliwowe oraz brzoskwiniowe. Z kolei druga z chorób poraża przede wszystkim jabłonie.
Lustracje korony drzew oraz usunięcie z nich mumii, czyli zaschniętych owoców będących źródłem infekcji w okresie wiosennym zapobiega rozwojowi wyżej wymienionych chorób. Mumie usuwamy nie tylko z drzew, lecz również z podłoża.
Cięcie drzew owocowych zimą
Cięcie drzew owocowych związane z zimowymi lustracjami w postaci cięcia prześwietlającego koron w znacznym stopniu zapobiega rozwojowi chorób najczęściej spotykanych w naszych ogrodach.
Prześwietlenie zapewnia znacznie lepszy dopływ powietrza i światła do wnętrza korony drzew, dzięki czemu pędy znacznie szybciej obsychają po opadach deszczu. Cięcie takie zapobiega rozwojowi m.in. parcha jabłoni oraz brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych oraz ziarnkowych.
Zimowe lustracje w ogrodzie – lokalizacja przędziorków
Stadium zimującym w przypadku przędziorka owocowca są jaja barwy czerwonej, które niezwykle łatwo zaobserwować – zwłaszcza na powierzchni kory młodych gałęzi oraz pędów drzew owocowych. Przy dużej liczebności jaj przędziorka widoczne są zwarte ich złoża. Pędy, na których znajdują się jaja wyglądają, jakby były lekko ordzawione. Zimowe lustracje w ogrodzie pozwalają również na zlokalizowanie przędziorka chmielowca, którego stadium zimującym są samice barwy czerwonej.
Znaleźć je można przede wszystkim w szczelinach kory. W przypadku obserwacji przędziorków pomocna jest lupa o powiększeniu 5-10 razy. Wczesne zlokalizowanie szkodnika pozwala na podjęcie odpowiednich działań mających na celu jego wcześniejszą eliminację.
Lustracje w ogrodzie zimą – mszyce
Na drzewach owocowych, a w szczególności na jabłoni już w okresie bezlistnym podczas zimowych lustracji w ogrodzie łatwo można zlokalizować czarne jaja mszycy jabłoniowej. Najczęściej znajdują się one na pędach jednorocznych oraz na odrostach korzeniowych. Z kolei na czereśni oraz wiśni znaleźć można jaja mszycy czereśniowej. W przypadku śliwy zlokalizować można złoża jaj mszycy śliwowo-chmielowej i śliwowo-trzcinowej. Zimowe lustracje w ogrodzie pod kątem mszyc mają jedynie charakter orientacyjny. Dzięki nim możemy uzyskać informacje o zagrożeniu, jakie może pojawiać się w naszym ogrodzie już w okresie wiosennym.
Korzyści z przeprowadzanych lustracji w zimie
Informacje, jakie uzyskamy podczas przeprowadzanych w okresie zimowym lustracji pozwolą nam podjąć działania mające na celu eliminację niepożądanych organizmów szkodliwych oraz źródła groźnych chorób. Ma to ogromne znaczenie w przypadku wielkości i jakości końcowych plonów.
Znalezione siedliska szkodników lub objawy chorób warto jak najszybciej usunąć, aby zapobiec mogącym pojawić się zagrożeniom już na początku wegetacji. Regularny monitoring pod kątem obecności groźnych chorób oraz szkodników powinniśmy jednak przeprowadzać przez cały sezon wegetacyjny.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!