OgródUprawa warzyw

Warzywa w ogródku – co warto uprawiać?

5/5 - (4 votes)

Posiadanie ogrodu oznacza dla jego właściciela szereg korzyści. Nie powinno zabraknąć w nim między innymi warzywnika, z którego można pozyskiwać zdrowe, pachnące i pozbawione chemii warzywa. Założenie własnego warzywnika wymaga jednak dokładnego przemyślenia wielu kwestii. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na warzywnik i jakie warzywa w ogródku warto w szczególności uprawiać? Po więcej informacji na temat uprawy warzyw w ogrodzie zapraszamy do naszego artykułu!

Warzywa w ogródku – wybór miejsca na warzywnik

Założenie warzywnika wiąże się z wyborem odpowiedniego miejsca. Powinno być ono przede wszystkim bardzo dobrze nasłonecznione. Najlepiej, by warzywa w ogródku miały dostęp do słońca przez 6-8 godzin. Warzywnik warto usytuować od strony południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Nie powinien znajdować się on natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie drzew lub krzewów ozdobnych. Przez takie usytuowanie uprawy warzywne musiałyby konkurować o światło, wodę i niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju składniki odżywcze. Miejsce na warzywnik powinno być również osłonięte od wiatru. Nie bez znaczenia pozostaje też dostęp do wody – w pobliżu warzywnika powinna znaleźć się studnia lub zbiornik z deszczówką.

Jakie warzywa w ogródku uprawiać?

Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie podłoża, które powinno być żyzne, zasobne w składniki odżywcze, a także wolne od chwastów i patogenów chorobotwórczych. Odpowiednio przygotowane podłoże oznacza zdrowe i dobre plony. W niedalekiej odległości od warzywnika nie powinno zabraknąć również kompostownika, w którym umieszczane będą resztki roślinne. W sąsiedztwie warzywnika powinien znaleźć się także domek narzędziowy, w którym przechowywane będą niezbędne do pracy narzędzia. Grządki przeznaczone pod warzywa powinny mieć kształt kwadratów lub prostokątów. Należy podzielić je ścieżkami, które ułatwią dostęp do upraw oraz ich pielęgnację.

Jakie warzywa w ogródku warto uprawiać?

Warzywa w ogródku można uprawiać zarówno z siewu, jak i z rozsady. Wybierając warzywa do ogrodu, warto postawić na rośliny wydające plony w różnych okresach, by przez cały czas móc cieszyć się zbiorami. Ogród warzywny to doskonałe miejsce na uprawę warzyw o długim okresie wegetacyjnym. Doskonale sprawdzą się również warzywa w ogrodzie o krótkim okresie wegetacyjnym. Wybór warzyw do ogrodu powinien być jednak uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji żywieniowych. W warzywniku nie powinno zabraknąć roślin strączkowych, do których zalicza się między innymi bób, fasolę i groch. Warto postawić również na rośliny psiankowate takie jak pomidory, ziemniaki oraz paprykę. Polecane są też warzywa cebulowe, do których należy cebula, czosnek, por i szczypiorek.

Zdrowe warzywa z ogrodu

Własny ogród to także doskonałe miejsce na warzywa rzepowate, do których zalicza się rzodkiewkę, rzodkiew oraz brukiew. Na uwagę zasługują również warzyw korzeniowe takie jak marchewka, burak ćwikłowy i pietruszka, a także liściowe, w tym sałata, koper i pietruszka naciowa. Warto postawić też na rośliny z rodziny dyniowatych, do których należy ogórek, cukinia, dynia oraz arbuz. Do warzywnika polecane są również rośliny kapustne – kapusta, kalarepa oraz jarmuż. W zależności od wybranego gatunku warzywa mogą zostać przeznaczone na zbiór letni, jesienny lub zimowy. Przy wyborze warzyw do ogrodu warto przestrzegać zasad uprawy współrzędnej. Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja warzyw w ogrodzie, która obejmuje przede wszystkim podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie.

Dodatki do ogródka warzywnego

Posiadanie własnego ogrodu warzywnego oznacza szereg korzyści w postaci zdrowej i smacznej żywności. Oprócz roślin użytkowych w warzywniku nie powinno zabraknąć również roślin odstraszających szkodniki. Do polecanych roślin zalicza się między innymi aksamitki, które można wykorzystać do walki z nicieniami glebowymi oraz mrówkami, a także nagietki, które chronią pomidory przed mączlikiem. W warzywniku nie powinno zabraknąć również lawendy, która przyciąga zapylacze, poza tym chroni uprawy przed mszycami.

Rośliny ogrodowe

Mięta natomiast zniechęca pędraki do podgryzania warzyw. Czosnek bulwiasty z kolei chroni marchew przed połyśnicą marchwianką. Bylica piołun chroni rośliny przed chrabąszczami i mszycami. Szałwia przywabia z kolei owady zapylające, chroniąc jednocześnie uprawę kapusty przed szkodnikami. Wrotycz ogranicza obecność mrówek, z kolei tymianek chroni rośliny przed ślimakami oraz bielinkami. Trybula ogrodowa zapewnia natomiast ochronę przed mszycami, mrówkami oraz ślimakami.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)