OgródUprawa owoców

Uprawa truskawek w ogrodzie

5/5 - (1 vote)

Truskawki są najczęściej uprawianymi owocami na działkach i w ogrodach. Znane są z dobrego smaku i niezwykłych wartości odżywczych. Jak wygląda uprawa truskawek w ogrodzie i na co warto zwracać szczególną uwagę, aby móc cieszyć się wysokimi i zdrowymi plonami?

 

Uprawa truskawek w ogrodzie – warunki klimatyczno-glebowe

Truskawki są powszechnie spotykanymi owocami, które można uprawiać w ogrodach i na działkach – zarówno w gruncie, jak również w doniczkach. Uprawa truskawek wymaga przede wszystkim właściwego wyboru stanowiska. Najlepszym stanowiskiem pod uprawę truskawek są miejsca słoneczne.

Najlepszym stanowiskiem pod uprawę truskawek są miejsca słoneczne.

Słońce jest im niezbędne zwłaszcza w fazie kwitnienia i dojrzewania. Odpowiednia ilość promieni słonecznych zapewnia odpowiednie wybarwienie owoców truskawek. Niedostateczna ilość słońca powoduje słabsze kwitnięcie i owocowanie truskawek. Ponadto owoce są mniej aromatyczne i nie są tak słodkie w porównaniu do truskawek z większym dostępem do światła słonecznego.

Przygotowanie podłoża pod truskawki

Gleba przeznaczona pod truskawki powinna być żyzna, przewiewna o dużej zawartości próchnicy i składników pokarmowych. Uprawia się je na glebach lekkich, piaszczysto-gliniastych. Truskawki najlepiej rosną na podłożu o pH od 5,5, do 6,5. Pod uprawę truskawek nie nadają się gleby ciężkie i podmokłe.

uprawa truskawekfot.: Owned by the author
Gleba przeznaczona pod truskawki powinna być żyzna, przewiewna o dużej zawartości próchnicy i składników pokarmowych.

Jak uprawiać truskawki, aby zapewnić im odpowiednie warunki? Przed posadzeniem truskawek podłoże należy dość głęboko przekopać. Gleba wymaga również nawożenia. Najlepiej stosować nawozy naturalne – obornik lub kompost. Nawożenie najlepiej wykonać jesienią. Ważne jest również dokładne odchwaszczenie podłoża, na którym będą rosły truskawki.

Sadzenie truskawek

Sadzenie truskawek nie jest czynnością skomplikowaną. Sadzonki sadzi się bezpośrednio po ich pobraniu od rosnących roślin matecznych. Truskawki te sadzi się jesienią. Wówczas zdążą się one na tyle dobrze ukorzenić przed zimą, aby przetrwać pierwsze przymrozki. Sadzić można również truskawki z doniczek. Cechuje je dobrze wykształcony system korzeniowy. Niestety w przypadku zakupu sadzonek w doniczkach plony pojawiają się dopiero w kolejnym roku po posadzeniu. Można je jednak sadzić również w okresie letnim.

uprawa truskawekfot.: Owned by the author
W sąsiedztwie truskawek dobrze jest posadzić czosnek oraz cebulę.

Jak uprawiać truskawki? Przy wyborze stanowiska przeznaczonego pod uprawę truskawek należy zwrócić uwagę na ich bezpośrednie sąsiedztwo. Truskawki nie powinny rosnąć w pobliżu jeżyn oraz malin oraz w bezpośrednim sąsiedztwie ogórków i kapustnych. W sąsiedztwie truskawek dobrze jest posadzić czosnek oraz cebulę. Chronią one truskawki przez szarą pleśnią.

Uprawa truskawek wymaga stosowania odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi roślinami. Odległość roślin w rzędach powinna wynosić ok. 30 cm, natomiast miedzy rzędami – ok. 40 cm. Przestrzenie między truskawkami można ściółkować, co w pewnym stopniu hamuje rozwój chwastów i zapewnia odpowiednią wilgotność roślinom.

Pielęgnacja uprawy truskawek

Truskawki uprawiane w ogrodach wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Uprawa truskawek na działce wymaga systematycznego odchwaszczania, nawadniania oraz nawożenia. Chwasty należy usuwać w momencie, kiedy nie zastosowaliśmy czarnej włókniny ani ściółkowania. Niechciane rośliny można usuwać przy pomocy motyki lub ręcznie. Oprócz chwastów usuwa się również rozłogi. Eliminuje się je na początku wzrostu truskawek, a następnie w czerwcu i lipcu. Jak uprawiać truskawki, aby uzyskać zadowalające plony?

uprawa truskawekfot.: Owned by the author
Przestrzenie między truskawkami można ściółkować, co w pewnym stopniu hamuje rozwój chwastów i zapewnia odpowiednią wilgotność roślinom. 

Ważne jest również regularne nawadnianie truskawek praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Truskawki maja bowiem płytki system korzeniowy. Niedobór wody może prowadzić do drobnienia owoców i tym samym do spadku plonów. Najlepiej uprawę truskawek podlewać doglebowo, gdyż moczenie liści prowadzi do rozwoju groźnych chorób grzybowych (szara pleśń, mączniak prawdziwy).

Truskawki nie mają zbyt dużych wymagać pokarmowych. Nawożenie truskawek polega przede wszystkim na odpowiednim przygotowaniu gleby przed sadzeniem. Najlepiej sprawdzają się naturalne nawozy organiczne, do których zalicza sie m.in. obornik lub kompost.

Choroby i szkodniki truskawek

Truskawki mogą być porażane przed wiele chorób oraz atakowane przez różne szkodniki. Do najważniejszych chorób truskawek zalicza się: szarą pleśń, mączniaka prawdziwego oraz wertycyliozę. Są to choroby grzybowe. Oprócz tego truskawki mogą być porażane przez wirusy, które powodują plamistość liści i ich żółknięcie, a ostatecznie ich zamieranie. W przypadku szkodników truskawek szczególnie groźne są pędraki i drutowce (szkodniki glebowe). Groźny jest również roztocz truskawkowiec, kwieciak malinowiec, opuchlaki, mszyce, zmienik lucernowiec (w mniejszym nasileniu atakuje truskawki) oraz przędziorki. Szkodniki glebowe zwalcza się mechanicznie lub uprawiając grykę. Pozostałe szkodniki można zwalczać, wykorzystując m.in. wyciągi z pokrzyw oraz mniszka.

uprawa truskawekfot.: Owned by the author
Truskawki mogą być porażane przed wiele chorób oraz atakowane przez różne szkodniki.

Jak uprawiać truskawki, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób i szkodników? Warto w tym celu stosować opryski wywarem z łupin cebuli. W momencie zauważenia pierwszych oznak choroby należy usunąć porażone części rośliny. W czasie owocowania ważne jest regularne przeprowadzanie zbiorów. Owoce niezbierane szybko gniją. W przypadku działań profilaktycznych duże znaczenie odgrywa uprawa truskawek odpornych na choroby grzybowe.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)