Jak zwalczać chwasty w ogrodzie?
Nie ma ogrodu bez chwastów. Chwasty stanowią duże zagrożenie zarówno dla roślin uprawnych, jak również dla ozdobnych. Ich eliminacja jest bardzo pracochłonna i wymaga wytrwałości. Jak zwalczać chwasty w ogrodzie?
Jak zwalczać chwasty w ogrodzie? – negatywne i pozytywne znaczenie chwastów
Chwasty są roślinami niepożądanymi w naszych ogrodach. Bardzo często wytwarzają nasiona, które przez długi czas mogą przebywać w stanie spoczynku. W przypadku wystąpienia korzystnych warunków (dostęp do świata, uszkodzenie łupiny) kiełkują, stanowiąc tym samym ogromny problem dla właścicieli ogrodów lub działek. Jak zwalczać chwasty w ogrodzie? Rośliny te w szybki sposób są w stanie „przyzwyczaić” się do panujących w danym miejscu warunków oraz do techniki uprawy. Oprócz tego zdecydowanie szybciej i o wiele bujniej rosną w porównaniu do roślin warzywnych (również w niesprzyjających warunkach – susze, spore wahania temperatur). Stanowią dla nich konkurencję. Konkurują m.in. o miejsce, wodę, światło i składniki pokarmowe. Znacznie obniżają wielkość plonów – bardzo często całkowicie zagłuszają uprawiane rośliny. Niektóre chwasty w ogrodzie są trujące dla człowieka oraz zwierząt (m.in. barszcz Sosnowskiego). Oprócz tego są żywicielami wielu chorób pochodzenia grzybowego, bakteryjnego i wirusowego oraz niechcianych szkodników.
Chwasty pełnią również pozytywne funkcje. Akumulują substancje pokarmowe. Zapobiegają również ich wymywaniu z podłoża. Ich rozkład w glebie prowadzi do powstawania próchnicy. Obecność chwastów zapobiega erozji gleb. Ponadto przywabiają owady (również te pożyteczne) – będące zapylaczami oraz naturalnymi wrogami szkodników. Usuwane chwasty stanowią jeden ze składników kompostu.
Eliminacja chwastów przed założeniem ogrodu
Odchwaszczenie podłoża wykonuje się jeszcze przed planowanym siewem lub sadzeniem roślin warzywnych. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na chwasty wieloletnie, do których zalicza się m.in. perz właściwy oraz pokrzywę zwyczajną. Fragment działki przeznaczony pod uprawy należy dokładnie przekopać w celu usunięcia nawet niewielkich fragmentów korzeni i rozłogów znajdujących się w podłożu. Pozostawienie nawet małego fragmentu korzenia prowadzi do ponownego wzrostu i dalszego rozprzestrzeniania się chwastów. Jak zwalczamy chwasty w ogrodzie?
Kolejnym sposobem jest przykrycie obszaru przeznaczonego pod uprawę warzyw czarną folią. Brak światła słonecznego oraz wyższe temperatury doprowadzą do stopniowego zamierania niepożądanych roślin. Obecność folii pobudzi również do kiełkowania nasiona chwastów, które w niedługim czasie również uschną.
Kiedy najlepiej walczyć z chwastami?
Chwasty w ogrodzie wymagają regularnego usuwania. Jak zwalczać chwasty w ogrodzie? Walkę z niepożądanymi roślinami należy prowadzić w ciągu całego okresu wegetacyjnego. Eliminację chwastów rozpoczyna się wczesną wiosną, a kończy najczęściej późną jesienią. Regulacja zachwaszczenia w ogrodzie zapobiega obniżce lub nawet całkowitej utracie plonu zwłaszcza w przypadku chwastów rosnących wśród upraw warzywnych.
Chwasty zwalcza się w momencie, kiedy ich wysokość nie przekracza kilku centymetrów. Wówczas ich system korzeniowy nie jest dobrze rozwinięty i łatwiej usunąć je z podłoża. Chwasty w ogrodzie usuwa się, nie dopuszczając do ich kwitnienia. Wtedy, po osypaniu się kolejnych nasion walka z nimi będzie coraz trudniejsza.
Ściółkowanie jako metoda ochrony upraw przed chwastami
Ściółkowanie podłoża w ogrodzie jest skuteczną metodą ograniczenia ilości chwastów. Najlepszym materiałem jest słoma. Słomę rozkłada się na grubość ok. 10-15 cm. Ściółkowanie wykonuje się każdego roku od nowa. Słoma jest bardzo szybko rozkładającym się materiałem, który z czasem tworzy próchnicę. Ponadto źdźbła, które znajdują się w ściółce przywabiają dżdżownice. Poprawia to urodzajność gleby i zdrowotność uprawianych warzyw i owoców.
Ograniczenie dostępu światła do podłoża utrudnia niepożądanym roślinom kiełkowanie. Ponadto chroni je przed intensywnym parowaniem. Ściółkowanie polepsza strukturę gleby, dostarczając jej cennych składników pokarmowych. Stosowanie ściółki przynosi efekty w postaci wysokich i dobrych jakościowo plonów. Zapewnia również optymalną ilość wody niezbędną dla roślin. Do zwalczania chwastów stosuje się także korę oraz igliwie. Jak zwalczać chwasty w ogrodzie? Dobrą ściółką jest również kompost pozbawiony nasion chwastów lub skoszona trawa. Ściółkowanie gleby wykonuje się wiosną.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!