Ekologiczne nawożenie warzyw i owoców
Uprawiając warzywa i owoce w przydomowych ogrodach oraz na działkach warto stosować nawozy pochodzenia naturalnego. Ekologiczne nawożenie warzyw i owoców w dużej mierze decyduje o wielkości plonów oraz ich wartości odżywczej. Nawożenie takie pozwala również uzyskać żywność pozbawioną chemii. Jakie naturalne nawozy organiczne najlepiej stosować w naszych ogrodach?
Ekologiczne nawożenie warzyw i owoców
Nawożenie roślin jest niezbędne, ponieważ wiele uprawianych warzyw oraz owoców ma wysokie potrzeby pokarmowe, które należy systematycznie uzupełniać. Stosowanie nawozów pozwala na uzyskanie wysokiej jakości zdrowych i obfitych plonów. Na pytanie, czy warto uprawiać warzywa i owoce metodami ekologicznymi chyba nie musimy odpowiadać. Ekologiczne nawożenie warzyw i owoców to przede wszystkim zastępowanie nawozów sztucznych naturalnymi, do których zalicza się m.in. obornik, kompost, nawozy zielone i Biohumus.
W przypadku braku dostępności do tych nawozów skorzystać można z gotowych nawozów pochodzenia organicznego, które są w 100% naturalne. Szeroką ofertę w pełni naturalnych ekologicznych nawozów organicznych ma do zaoferowania przyjazna naturze firma Ekodarpol.
Obornik – naturalny nawóz organiczny
Obornik to naturalny nawóz organiczny będący cennym źródłem makro- oraz mikroelementów. Ekologiczne nawożenie warzyw i owoców obornikiem zapewnia roślinom optymalne zaopatrzenie w azot, potas, fosfor, siarkę, bor, magnez oraz żelazo. Stosowanie obornika w ogrodzie powoduje również odkwaszenie podłoża, a także przyciąga pożyteczne dżdżownice. Nawożenie obornikiem zapewnia także rozwój mikroorganizmów.
Ze względu na pochodzenie wyróżnia się obornik koński, obornik bydlęcy, obornik świński oraz obornik kurzy. Nawożenie obornikiem stosuje się równomiernie na całej powierzchni, którą przeznaczamy pod uprawę. W przypadku uprawy warzyw zaleca się nawożenie obornikiem w dawce od 20 do 40 kg/10 m2 (średnio 30 kg/10 m2). Większą ilość obornika powinniśmy zastosować na glebach lekkich, a mniejszą – na glebach ciężkich.
Ekologiczne nawożenie warzyw kompostem
Jest jednym z nawozów przeznaczonych do ekologicznego nawożenia warzyw i owoców w naszych ogrodach. Kompost to najbardziej znany naturalny nawóz organiczny wykorzystywany w przydomowych ogrodach oraz działkach. Gotowy kompost możemy stosować zarówno jesienią, jak również wiosną, przekopując go z podłożem na głębokość minimum 20 cm. Kompost może zostać wykorzystany również jako nawóz pogłówny podczas wegetacji roślin.
Niewątpliwą zaletą stosowania tego naturalnego nawozu organicznego jest poprawa zdrowotności gleby oraz roślin. Wpływa on również korzystnie na strukturę i stosunki powietrzno-glebowe gleby. Dzięki niemu zwiększa się również zdolność podłoża do zatrzymywania wody. Stosowanie tego nawozu ogranicza także ryzyko porażenia uprawianych roślin przez groźne choroby grzybowe.
Nawozy zielone w ekologicznej uprawie warzyw
Stosowanie nawozów zielonych w przydomowych ogrodach oraz na działkach to skuteczny sposób na poprawę jakości gleby oraz na dostarczenie jej cennych składników pokarmowych, a także na zwiększenie żyzności podłoża po zakończonych zbiorach. Ekologiczne nawożenie roślin ogranicza erozję gleby i tym samym zmniejsza ryzyko przesuszenia gleby. Gęsty siew roślin przeznaczonych na zielony nawóz ogranicza również wzrost i rozwój chwastów. Ponadto stosowanie nawozów zielonych zwiększa aktywność mikrobiologiczną gleby. Rośliny przeznaczone na zielony nawóz mają krótki okres wegetacyjny i w stosunkowo krótkim czasie wytwarzają dużą ilość zielonej masy. Do roślin przeznaczonych na zielony nawóz należą m.in. łubin, wyka, seradela, koniczyna, peluszka oraz gorczyca. Oprócz pojedynczych gatunków możemy wysiewać również ich mieszanki. Siew roślin przeznaczonych na zielony nawóz odbywa się najczęściej w drugiej połowie lata – po zakończonych zbiorach jako poplon. Rośliny na zielony nawóz powinniśmy przekopać na głębokość 10-15 cm w momencie, kiedy przekwitną – jeszcze przed stwardnieniem ich łodyg.
Przykładowo uprawa gorczycy zapobiega erozji gleby, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i szkodników. W ogrodzie poprawia także strukturę gleby i jej stosunki powietrzno-wodne. Po przekopaniu dostarcza również duże ilości masy organicznej.
Biohumus cennym nawozem organicznym
Do naturalnych nawozów organicznych zalicza się również Biohumus. To nawóz, który powstaje z przerobionych przez dżdżownice kalifornijskie resztek organicznych. Wpływa on korzystnie na strukturę i życie biologiczne podłoża. Może być stosowany w różnego rodzaju uprawach warzyw i owoców, a także w ogrodach ozdobnych. Biohumus, podobnie jak kompost możemy uzyskać samodzielnie – z własnej hodowli dżdżownic kalifornijskich we własnym kompostowniku. Niewątpliwą zaletą tego nawozu jest bioregulacja. Jest on bardzo dobrze wchłaniany przez rośliny, a jego stosowanie nie grozi przenawożeniem. Biohumus jest nawozem żywym, który jest niezwykle bogaty w substancje odżywcze oraz mikroorganizmy mające korzystny wpływ na jakość i wielkość uzyskiwanych plonów.
Obornik Koński Granulowany – sprawdzony nawóz do uprawy
Polecanym w pełni ekologicznym i skutecznie działającym nawozem jest Obornik Koński Granulowany. To pełnowartościowy nawóz, którego zadaniem jest zwiększenie zawartości próchnicy w podłożu. Wpływa on korzystnie na ukorzenienie roślin, wielkość i jakość plonów, a także ogranicza rozwój groźnych chorób. Stosuje się go przede wszystkim w przydomowych ogrodach oraz na działkach – głównie na glebach kwaśnych i zdegradowanych. Wykorzystuje się go w uprawie warzyw i owoców, a także kwiatów oraz iglaków zasadolubnych, do których należy m.in. jałowiec, modrzew europejski, cis pospolity, sosna czarna oraz kosodrzewina.
Obornik Koński Granulowany może zostać również wykorzystany do przygotowania rozsady we wcześniejszych uprawach inspektowych oraz upraw pod osłonami, takich jak pomidory, ogórki, papryka oraz cebula. Obornik należy rozrzucić równomiernie na powierzchni podłoża, a następnie przekopać na głębokość 20 cm na glebach lekkich lub na głębokość 15 cm na glebach ciężkich.
Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu.