Dlaczego warto mieć własne uprawy?
Ogród wielu osobom kojarzy się z zwłaszcza z krzewami i roślinami ozdobnymi. Niewiele osób dostrzega dużo więcej możliwości związanych z wykorzystaniem ogrodu. Własny ogród to nie tylko miejsce wypoczynku, lecz również ziemia, którą można przeznaczyć pod uprawy. Dlaczego warto mieć własne uprawy?
Własne uprawy w ogrodzie
W obecnych czasach praktycznie w każdym kupowanym przez nas produkcie znajduje się chemia. Dlaczego więc tego nie zmienić? Wystarczy założyć swój własny warzywniak w ogrodzie lub na działce. Najzdrowsze warzywa to właśnie te, które pochodzą z własnej uprawy. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że produkty, które pochodzą z własnej uprawy mają o wiele lepszy zapach, smak oraz są o wiele zdrowsze w porównaniu do produktów, które nabywamy np. w marketach. Własne uprawy to gwarancja satysfakcji w postaci zdrowych i bardzo dobrych jakościowo produktów.
Własne uprawy dają nam wiele korzyści i satysfakcji. Sami możemy stosować własne, sprawdzone metody uprawy oraz testować nowe, które w kolejnych sezonach pozwolą nam cieszyć się jeszcze większym i zdrowszym plonem bez stosowania zbędnej chemii. Nawet, gdy mieszkamy w bloku w mieście, uprawiane przez nas na działce własne ogórki czy pomidory będą miały zupełnie inne walory smakowe oraz o wiele lepszą świeżość w porównaniu do produktów, które zostały zakupione np. w supermarkecie.
Wiemy, co jemy, czyli świadomość jest najważniejsza
Własna uprawa warzyw w ogrodzie zwiększa świadomość tego, co spożywamy. Własna uprawa warzyw oraz owoców zapewnia nam naturalną i zdrową żywność pozbawioną chemii. Dzięki niej jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi składników pokarmowych, które są niezbędne do jego właściwego funkcjonowania.
Duże znaczenie odgrywają przede wszystkim witaminy oraz związki mineralne. Do najważniejszych witamin, które znajdują się w warzywach zalicza się prowitaminę A oraz witaminy z grupy B, C, E i K. Wiosenne, letnie oraz jesienne warzywa i owoce stanowią ważne urozmaicenie naszej codziennej diety. Oprócz tego uprawa własnych warzyw sprawia, że spędzamy więcej czasu na zewnątrz, dzięki czemu dotleniamy się. Poprawie ulega również nasza odporność oraz kondycja. Własna uprawa warzyw to także spory wysiłek fizyczny – korzystny dla naszych mięśni.
Własna uprawa pomidorów i ogórków
Pomidor jest cennym warzywem. Dostarcza nam wielu niezbędnych dla zdrowia witamin. Jednak jakość pomidorów kupowanych np. w supermarketach bardzo często pozostawia wiele do życzenia. „Marketowe” pomidory najczęściej są blade oraz niedojrzałe. Często jednak na zewnątrz są one piękne – czerwone, jednak w rzeczywistości pozbawione są jakiegokolwiek smaku.
Własna uprawa pomidorów daje nam pewność, że będą one świeże, zdrowe o wspaniałym smaku i co najważniejsze – pozbawione tak bardzo niechcianej przez nas chemii. Również własna uprawa ogórków zapewnia nam świeży i zdrowy plon. Zarówno pomidory, jak również ogórki możemy uprawiać w gruncie oraz w tunelach foliowych.
Jak uprawiać warzywa w ogrodzie?
Wszystkie uprawiane w przydomowym ogrodzie oraz na działce warzywa do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości słońca. Właśnie w takich warunkach będą zdrowe, a ich plony niezwykle dorodne. W miejscach zacienionych, np. w cieniu drzew owocowych oraz przy ścianach budynków lub przy żywopłotach plony będą niewielkie uprawiane rośliny będą w znacznym stopniu podatne na groźne choroby oraz atakujące szkodniki.
W momencie, gdy zdecydujemy się na urządzenie warzywniaka w naszym ogrodzie, powinniśmy pamiętać o tym, aby nie sadzić rok po roku warzyw w tych samych miejscach. Własne uprawy wymagają należy sadzić w odpowiednich miejscach zgodnie z uprawą współrzędną. Odpowiednie zróżnicowanie roślin powoduje o wiele lepsze pobieranie u właściwe wykorzystywanie składników pokarmowych z gleby. Ponadto uprawa współrzędna zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób oraz ataku szkodników.
Warzywa w ogrodzie, które warto uprawiać: groch, fasola, pomidory, papryka, ziemniaki, kapusta, kalarepa, kalafior, rzodkiewka, ogórek, dynia, cukinia, marchew, koper, pietruszka, burak ćwikłowy, burak liściowy, szpinak, kalafior, cebula, por, czosnek.
Zalety własnej uprawy warzyw
Własny ogródek i własne uprawy to same korzyści dla każdego z nas. Zbierając warzywa z własnej uprawy wiemy, skąd pochodzą oraz w jakich warunkach były uprawiane. Dzięki własnym uprawom świeże i jednocześnie zdrowe warzywa mamy przez cały czas pod ręką i w każdej chwili możemy zebrać potrzebną nam w danym momencie ich ilość. Własne warzywa to żywność zdrowa i przede wszystkim pozbawiona niechcianej przez nikogo chemii oraz sztucznych składników.
Uprawa warzyw w ogrodzie to nie tylko przyjemność i sposób na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, lecz również „tworzenie” żywności pozbawionych ulepszaczy. Nic nie dorówna warzywom, które zostały własnoręcznie „wyprodukowane”. Ogrodnictwo może być przez każdego z powodzeniem traktowane jako forma aktywnego spędzania czasu.
Własne uprawy = zdrowie na talerzu
Własna uprawa to przede wszystkim wzrost świadomości związany z tym, co jemy. Własne uprawy warzyw i owoców to przede wszystkim stały dostęp do zdrowej żywności. Spożywając działkowe warzywa czy też owoce dostarczamy organizmowi wielu cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Warzywa oraz owoce z własnej uprawy to przede wszystkim witaminy oraz związki mineralne oraz odżywcze.
Zbiory warzyw w okresie wiosennym, letnie zbiory owoców czy też jesienne zbiory pozwalają w znaczny sposób urozmaicić naszą dietę. Produkty pochodzące z własnych upraw mają o wiele lepszy smak w porównaniu do produktów kupowanych w marketach. A to właśnie dlatego, że własna uprawa pozbawiona jest chemii. Dlatego właśnie żywność pochodząca z własnego ogrodu zapewnia znakomity smak, intensywny zapach i wysoką jakość.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!