OgródUprawa owoców

Cięcie drzew owocowych jesienią

Rate this post

Drzewa owocowe jesienią wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, które z pewnością wpłyną na bardzo dobre owocowanie w kolejnym sezonie. Wiele gatunków drzew owocowych przycinamy zimą i wczesną wiosną, a następnie w okresie letnim. Czy powinniśmy wykonywać cięcie drzew owocowych jesienią?

Cięcie drzew owocowych jesienią

Drzewa owocowe w naszych przydomowych ogrodach i na działkach najintensywniejszy wzrost wykazują wiosną, z kolei latem ulega on stopniowo spowolnieniu. Najwcześniej przestają rosnąć drzewa pestkowe, a najpóźniej drzewa ziarnkowe. Od września do listopada drzewa powinny już rozpocząć proces stopniowego hartowania, aby dobrze przygotować się do wejścia w stan zimowego spoczynku.

cięcie drzew jesienią brzoskwinie fot.: Owned by the author

Drzewa owocowe jesienią wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, których celem jest jak najlepsze przygotowanie ich do zbliżającej się zimy, a także do zapewnienia wysokich plonów bardzo dobrej jakości w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Powinniśmy pamiętać, aby nie nawozić drzew owocowych jesienią azotem. Również cięcie drzew owocowych jesienią może pobudzić do wzrostu przycięte gałęzie, co z pewnością nie wpłynie korzystnie na ich przezimowanie.

Cięcie drzew jesienią – jabłonie, śliwy i grusze

Najważniejsze cięcie jabłoni, śliw oraz gruszy powinniśmy wykonać wiosną. Po przeprowadzeniu wiosennego cięcia w okresie letnim na drzewach tych tworzą się wilki, które trzeba eliminować. Ich usuwanie wpływa korzystnie na dojrzewanie owoców. W przypadku wczesnych odmian powinniśmy wykonać cięcie po zbiorze owoców. Jest to tzw. przycinanie drzew po zbiorach. Polega ono na prześwietleniu koron drzew i przeprowadza się je od sierpnia do początku września.

cięcie drzew jesieniąfot.: Owned by the author

Musimy jednak zwrócić uwagę, aby zabieg cięcia nie został przeprowadzony zbyt radykalnie. W przypadku jednorazowego przycięcia zbyt dużej liczby pędów drzewo może zostać znacznie osłabione. To z kolei może zmniejszyć jego odporność na spadki temperatur, a także na choroby i szkodniki. W przypadku późniejszych odmian jabłoni, śliw i gruszy cięcie wykonujemy dopiero wiosną, aby drzewa mogły spokojnie wejść w okres zimowego spoczynku.

Cięcie czereśni, wiśni i brzoskwini – kiedy wykonujemy i jak wygląda?  

W przypadku czereśni i wiśni najważniejszym terminem ich cięcia jest lato, po zakończonych zbiorach owoców. Wykonujemy wówczas cięcie prześwietlające korony drzew w terminie od sierpnia do początku września. Z kolei w okresie wiosennym nie wykonujemy cięcia czereśni i wiśni, gdyż w tym okresie narażone są one na porażenie ze strony chorób grzybowych i bakteryjnych. Z kolei cięcie brzoskwini powinniśmy przeprowadzić w fazie różowego pąka, kiedy na pędach znajdują się już pąki kwiatowe.

cięcie drzew owocowych jesienią fot.: Owned by the author

Można je również przeprowadzić w okresie kwitnienia lub bezpośrednio po jego zakończeniu w słoneczny i suchy dzień. Pędy brzoskwini możemy skracać jeszcze w okresie letnim, jednak najpóźniej do połowy sierpnia. Cięcie brzoskwini jesienią może mieć negatywny wpływ na jej przezimowanie i tym samym może ona znacznie łatwiej przemarzać. Przycinanie drzew owocowych jesienią nie jest zalecane. Powinno zostać zakończone już pod koniec lata, na początku września.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)