Zimowe cięcie drzew
Zimowe cięcie drzew owocowych jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który powinniśmy regularnie wykonać w naszym przydomowym ogrodzie lub na działce. Jakie jest znaczenie zimowego cięcia drzew? Kiedy najlepiej je wykonać?
Zimowe cięcie drzew owocowych w ogrodzie
Zabieg cięcia drzew owocowych w ogrodzie wykonujemy w dwóch terminach – pierwszy termin stanowi okres spoczynku roślin, a drugi termin obejmuje okres ich wegetacji. Celem zimowego cięcia drzew owocowych jest usunięcie pędów oraz gałęzi, które są stare, chore lub nie wydają plonów. Zimowe cięcie drzew owocowych umożliwia odpowiednie ukształtowanie korony drzew.
Cięcie drzew owocowych zimą zapewnia im również prawidłowy wzrost i rozwój oraz plony na wysokim poziomie.
Kiedy przeprowadzać zimowe cięcie?
Zimowe cięcie drzew w sprzyjających warunkach możemy rozpocząć już w lutym i kontynuować je aż do kwietnia. Cięcie drzew owocowych w zimie najlepiej przeprowadzać w czasie pogodnych i suchych dni z niewielkim mrozem (kiedy mamy pewność, że minęło już ryzyko wystąpienia silnych mrozów). Optymalnie sprawdza się pogoda z temperaturą ok. 0 stopni Celsjusza.
Właściwie poprowadzony przewodnik gwarantuje obfite plonowanie. Warto pamiętać, że wczesne przycinanie drzew owocowych wyraźnie pobudza je do wzrostu, natomiast późniejsze cięcie spowoduje, że będą one słabiej rosły.
Jak wykonać zimowe cięcie drzew w ogrodzie?
Cięcie powinniśmy wykonywać przy pomocy ostrych narzędzi lub sekatorów, aby powierzchnia po cięciu pozostała gładka. Po zimowym cięciu drzew i krzewów owocowych nie możemy pozostawiać poszarpanych powierzchni gałęzi i kory, aby nie doprowadzić do rozwoju patogenów grzybowych.
Cięcie drzew owocowych zimą powinno być umiarkowane. Nie powinno prowadzić do silnego wzrostu drzew oraz nie może spowodować infekcji patogenów chorobotwórczych. Zimowe cięcie drzew owocowych zwłaszcza w przypadku jabłoni może doprowadzić do rozwoju wilków, które powinniśmy usunąć w lecie.
Jakie gatunki drzew przycinać zimą?
Nie wszystkie gatunki drzew owocowych możemy przycinać w zimie. Cięcie drzew owocowych zimą rozpoczynamy od gatunków, które w najmniejszym stopniu są wrażliwe na uszkodzenia mrozowe. Należą do nich: jabłoń oraz grusza. Zimą przycinamy również młode drzewa pestkowe. W nieco późniejszym terminie przycinamy śliwy, brzoskwinie oraz morele.
Deszczowa oraz zimna aura opóźnia proces zasychania ran. Dlatego też w przypadku czereśni oraz wiśni – gatunków wrażliwych na choroby kory i drewna wykonujemy wyłącznie letnie cięcie bezpośrednio po zbiorach. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!