Pogoda

Undulatus asperatus – „fale morskie” na niebie!

Rate this post

Chmury na niebie obserwujemy niemal codziennie. Najczęściej oglądamy je z ziemi, jednak przebywając na znacznych wysokościach, np. w górach, mamy doskonałą okazję, aby znaleźć się wśród nich. Pojawiają się na różnych wysokościach – niektóre z nich mogą dotykać ziemi, inne z kolei przemieszczają się nawet 10 km nad nad jej powierzchnią. Coraz częściej nad naszymi głowami zachodzą zmiany, o których nawet nie mamy pojęcia. Undulatus asperatus to chmury, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Undulatus asperatus – charakterystyka

Widząc chmury każdego dnia, ciężko jest znaleźć nowe ich rodzaje. Pogoda potrafi jednak sprawić wiele niespodzianek. Od niedawna na niebie pojawia się rzadki widok przypominający wzburzone morze. Chmury te nazwano undulatus asperatus od łacińskiego terminu „wzburzony”. Chmury te na niebie wyglądają spektakularnie.

undulatus asperatusfot.: Owned by the author
Od niedawna na niebie pojawia się rzadki widok przypominający wzburzone morze.

Proces powstawania

Zaobserwowane zostały po raz pierwszy w 2009 roku i widoczne są niemal na całym świecie. Obserwatorzy i meteorolodzy przez cały czas gromadzą materiały związane z warunkami pogodowymi, w jakich powstaje ten własnie „nowy” rodzaj chmur.

undulatus asperatusfot.: Owned by the author
„Fale morskie” na niebie to chmury, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Nie jest do końca znany mechanizm ich powstawania – prawdopodobnie stanowią granicę między chłodnym powietrzem zalegającym nad powierzchnią ziemi, a powietrzem cieplejszym znajdującym się ponad podstawą chmur. Procesy zachodzące wewnątrz nich decydują o pofalowanym wyglądzie naszego nieba. Ich obecność może być zapowiedzią opadów deszczu czy burzy. Niektóre badania i obserwacje dowodzą, iż nie wiążą się z nimi żadne zjawiska pogodowe. Mimo „burzowego” wyglądu chmury zazwyczaj nie przynoszą groźnych zjawisk atmosferycznych oraz opadów.

undulatus asperatusfot.: Owned by the author
Chmury undulatus asperatus zaobserwowane zostały po raz pierwszy w 2009 roku i widoczne są niemal na całym świecie.

Inna teoria głosi, że Undulatus asperatus tworzą się w dynamicznej i niestabilnej atmosferze, która składa się z różnych prądów powietrznych, co co przekłada się na widoczny gołym okiem efekt fali morskiej na niebie. Undulatus asperatus fascynują ludzi w wielu różnych miejscach na kuli ziemskiej. Chmury typu undulatus asperatus wpisane zostały przez Światową Organizację Meteorologiczną do Międzynarodowego Atlasu Chmur dopiero w roku 2016.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)