Ochrona warzywOgród

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów – warunki rozwoju, objawy, profilaktyka i zwalczanie

3/5 - (1 vote)

Bardzo często w okresie letnim podczas upałów gleba może ulegać przesuszeniu. Nagłe zmiany związane z dostępem pomidorów do wody w połączeniu z niedostatecznym poborem wapnia prowadzą do rozwoju choroby, jaką jest sucha zgnilizna wierzchołkowa. Jakie są jej objawy i jak uchronić pomidory przed jej rozwojem?

 

Sucha zgnilizna wierzchołkowa – warunki rozwoju choroby

Pomidory, zarówno te uprawiane w gruncie, jak również w tunelach foliowych mogą być porażane przez groźne choroby, które najczęściej powodują znaczne obniżki plonów. Jedną z takich chorób jest sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów. Jest to choroba fizjologiczna, która występuje w momencie, kiedy roślinom nie są dostarczane odpowiednie ilości wapnia. Niedostateczna ilość dostarczanego wapnia dotyczy głównie wierzchołkowych części roślin oraz owoców. Związane jest to z przesuszeniem podłoża, wysokim zasoleniem gleby, wysoką wilgotnością powietrza oraz nieodpowiednią temperaturą lub zbyt dużym nasłonecznieniem. Choroba ta często pojawia się w uprawach pomidorów pod osłonami. Często jednak zaburzenie to nie jest związane z niedostateczną zawartością wapnia w glebie…

sucha zgnilizna wierzchołkowafot.: Owned by the author
Sucha zgnilizna wierzchołkowa często pojawia się w uprawach pomidorów pod osłonami.

Rozwojowi choroby sprzyjają m.in. duże wahania związane z wilgotnością gleby. Pojawia się ona głównie w okresie letnim, kiedy występują największe deficyty wody dostarczanej do podłoża. Rozwojowi choroby sprzyjać może także zalanie podłoża. Suchą zgniliznę wierzchołkową powodują również stresy związane z uszkodzeniami korzeni połączone z pojawiającymi się niedoborami wody oraz nadmiar azotu. Przyczyną wystąpienia suchej zgnilizny mogą być również choroby systemu korzeniowego. Kolejną z przyczyn rozwoju choroby może być również niewłaściwa pielęgnacja roślin związana z pozostawieniem zbyt dużej liści na poszczególnych krzakach pomidorów.

Objawy choroby

Zgnilizna wierzchołkowa pojawia się głównie na młodszych owocach (zazwyczaj już na pierwszych gronach), które szybko rosną. Na początku na owocach zaobserwować można obszar, który jest nasiąknięty wodą. Wraz z upływem czasu zaobserwować można na nim brązowe zmiany. Najczęściej pojawiają się tam również grzyby saprofityczne.

sucha zgnilizna wierzchołkowafot.: Owned by the author
Sucha zgnilizna wierzchołkowa objawia się występowaniem czarnych i zaschniętych plam, które znajdują się w wierzchołkowej części owoców.

W dalszej kolejności sucha zgnilizna wierzchołkowa objawia się występowaniem czarnych i zaschniętych plam, które znajdują się w wierzchołkowej części owoców (często zwiększając swoją powierzchnię). Plamy te zaobserwować można również po przekrojeniu pomidora. Choroba może pojawić się zarówno na pojedynczych roślinach, jak również na całej uprawie.

Profilaktyka i zwalczanie suchej zgnilizny wierzchołkowej

Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, uprawy pomidorów należy regularnie nawadniać. Najlepiej stosować nawadnianie kropelkowe, które daje możliwość dostarczenia jednakowych ilości wody. W momencie wystąpienia suchej zgnilizny wierzchołkowej warto zastosować nawożenie wapniowe. W uprawie pomidorów ważne jest regularne usuwanie dolnych liści. Zmniejsza się tym samym konkurencja liści i owoców o wapń. W przypadku uprawy pomidorów w tunelach foliowych należy zapewnić uprawie właściwą wilgotność powietrza. W momencie dużego nasłonecznienia pomidorom należy zapewnić cień.

sucha zgnilizna wierzchołkowafot.: Owned by the author
Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, uprawy pomidorów należy regularnie nawadniać.

W okresie wiosenno letnim w tunelach foliowych warto obniżać temperaturę – w momencie, kiedy średnia temperatura dobowa jest zbyt wysoka. Ryzyko pojawienia się suchej zgnilizny wierzchołkowej wzrasta w momencie zbyt dużego zagęszczenia roślin na uprawianej powierzchni. Dlatego też pomidory należy sadzić w odpowiednich odstępach (ok. 3-4 rośliny na powierzchni 1 m2).

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)