Przymrozek i mróz w pogodzie
Dla wielu z nas przymrozek niewiele różni się od mrozu. Często mówimy, że przymrozek to niewielki mróz, jednak w rzeczywistości pojęcia te znacznie różnią się od siebie. Jaka jest więc różnica między przymrozkiem a mrozem?
Przymrozek – definicja i czynniki wpływające
Pogoda w naszej strefie klimatycznej jest zmienna. Często w najmniej oczekiwanym momencie pogoda potrafi ulec diametralnym zmianom. Przymrozek to nic innego, jak spadek temperatury powietrza przy gruncie poniżej wartości 0°C. Tutaj jednak warto wspomnieć o średniej temperaturze dobowej, która musi być większa od 0°C. W naszym kraju przymrozki najczęściej zdarzają się w okresie wiosennym i jesiennym, jednak od reguły są wyjątki. Szczególnie niebezpieczne są przymrozki występujące na początku sezonu wegetacyjnego. Przymrozki mogą występować również w lecie (najczęściej na obszarach górskich i podgórskich).
Na to, czy w danym regionie wystąpi przymrozek wpływa wiele czynników. Przede wszystkim ważna jest pora roku oraz ukształtowanie terenu. Duże znaczenie odgrywa również bliskość zbiorków i cieków wodnych, a także rodzaje podłoża i obecność szaty roślinnej. Najczęściej z przymrozkami mamy do czynienia na obszarach górskich i podgórskich naszego kraju. Przymrozki często występują również w obniżeniach terenu, w pobliżu rzek, jezior oraz na terenach podmokłych i bagiennych.
Mróz – definicja
Mróz określany jest jako stan pogody, w którym temperatura powietrza zmierzona na wysokości 2 m nad gruntem jest niższa od 0°C. Może on utrzymywać się dłużej, niż jedną dobę. Mróz może pojawiać się w większości stref klimatycznych naszego kraju. Wyjątek stanowi strefa równikowa i podrównikowa oraz zwrotnikowa.
Przymrozek w naszym kraju występuje o wiele częściej, niż mróz. Utrzymującym się w naszym kraju mrozom najczęściej towarzyszy wyżowa aura z dużą ilością słońca w ciągu dnia oraz bezchmurnym niebem w nocy. Wówczas zalegające powietrze zazwyczaj jest suche i bardzo mroźne. Mróz sprzyja dłuższemu utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej.
Różnice między przymrozkiem a mrozem
Z przymrozkiem mamy więc do czynienia w momencie, gdy temperatura minimalna jest ujemna, natomiast średnia dobowa temperatura powietrza jest dodatnia. W praktyce oznacza to, że w nocy lub nad ranem temperatura musi być ujemna, z kolei w ciągu dnia muszą utrzymywać się dodatnie temperatury.
Wówczas zostanie spełniony warunek wynikający z definicji przymrozku i średnia dobowa temperatura powietrza zmierzona między temperaturą minimalną i maksymalną będzie dodatnia.
Różnice w praktyce
Jeśli np. rano termometr wskazuje wartość -5°C, a w najcieplejszym momencie dnia temperatura osiągnie wartość 17°C, wówczas pojawia się przymrozek. Średnia dobowa temperatura powietrza jest w tym momencie dodatnia.
W przypadku, kiedy temperatura powietrza nad ranem osiągnie wartość np. -15°C, a w południe temperatura dojdzie do 8°C, wówczas średnia dobowa temperatura powietrza będzie ujemna. Dlatego też nie mówimy wówczas o przymrozku, lecz o mrozie.
Przymrozki mają szczególnie niekorzystne znaczenie dla rolników, sadowników, ogrodników oraz działkowców. Ich uprawy narażone są wówczas na niekorzystne skutki spadków temperatur poniżej 0°C.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!