Podwyższone grządki w ogrodzie – dlaczego warto?
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto rozpocząć planowanie uprawy warzyw w naszym ogrodzie. Pierwszym krokiem z pewnością będzie wybór odpowiedniego miejsca do uprawy warzyw. Cieszącym się coraz większym zainteresowaniem wśród miłośników przydomowej uprawy są podwyższone grządki, które mogą się okazać ciekawym sposobem na zagospodarowanie użytkowej części naszego ogrodu. Co dają podwyższone grządki? Co najlepiej rośnie na podwyższonych grządkach? Po odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące uprawy warzyw na podwyższonych grządkach zapraszamy do naszego artykułu!
Podwyższone grządki warzywne w ogrodzie
Uprawa warzyw na podwyższonych grządkach, często nazywanych również podniesionymi grządkami, to rozwiązanie, w którym ziemia do uprawy warzyw znajduje się w skrzyniach mogących mieć różne rozmiary i kształty. Dzięki temu każdy będzie mógł dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Podniesione grządki będą doskonałym rozwiązaniem dla miłośników ogrodów – zarówno tych większych, jak i małych przydomowych ogródków, a także uprawy własnych warzyw. Rozwiązanie to znajduje coraz więcej zwolenników również wśród posiadaczy ogródków działkowych. Podwyższoną grządkę – o nieco mniejszych rozmiarach niż w ogrodzie – można też z powodzeniem założyć np. na balkonie czy tarasie. Taki rodzaj uprawy będzie doskonałym rozwiązaniem chociażby dla osób, które planują uprawę warzyw, jednak gleba, którą posiadają w ogrodzie czy na działce, nie pozwala na osiąganie zadowalających plonów. Skrzynie do uprawy warzyw na podwyższonych grządkach mogą również ułatwić wykonywanie wielu prac pielęgnacyjnych związanych z uprawą.
Jakie są zalety podwyższonych grządek?
Zalet związanych z uprawą na podwyższonych grządkach możemy wymienić wiele. Podwyższone grządki to doskonały sposób na uprawę roślin nawet na niewielkiej przestrzeni, co docenią zwłaszcza właściciele niewielkich ogrodów. Do innych zalet podniesionych grządek zalicza się szerokie możliwości ich wykorzystania – rozwiązanie to sprawdzi się m.in. w przypadku uprawy warzyw, jednak nie są to jedyne możliwe zastosowania podwyższonych grządek. Na podwyższonych grządkach można również uprawiać zioła, a nawet rośliny ozdobne, które mogą okazać się doskonałą ozdobą naszego ogrodu.
Podwyższone grządki estetycznie się prezentują, poza tym ułatwiają wykonywanie wielu prac pielęgnacyjnych, do których zalicza się chociażby usuwanie chwastów. Niewątpliwą korzyścią związaną z podniesionymi grządkami w ogrodzie jest możliwość umieszczenia w każdej skrzynce innego rodzaju ziemi, co znacznie ułatwia uprawę roślin o różnych wymaganiach na niewielkiej powierzchni ogrodu. Rozwiązanie to pozwala także na uprawę warzyw bez ryzyka zniszczenia ich przez zwierzęta, w tym psy, co jest szczególnie istotne w przypadku posiadaczy czworonogów.
Co najlepiej rośnie na podwyższonych grządkach ogrodowych?
Podniesione grządki to doskonały sposób na uprawę smacznych i zdrowych warzyw. Będą one idealnym miejscem do uprawy marchwi, poza tym z powodzeniem można na nich uprawiać rzodkiewkę, sałatę oraz buraki. Podwyższone grządki sprawdzą się także pod uprawę pomidorów i ogórków. Do podwyższonych grządek bardzo dobrze nadają się również warzywa takie jak kapusta, pietruszka, dynia czy fasola. Na wysokie grządki można też założyć folię, która może posłużyć jako jeden z elementów niewielkich rozmiarów tunelu foliowego. Podniesione grządki to również doskonałe rozwiązanie na uprawę ziół i roślin przyprawowych. Warto na nich uprawiać m.in. bazylię, oregano, ogórecznika czy melisę. Będzie to również doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o uprawę różnych rodzajów kwiatów ozdobnych.
Jaka powinna być wysokość podwyższonych grządek?
Odpowiedź na pytanie, jak wysokie powinny być podwyższone grządki, nie jest jednoznaczna. Wymiary skrzynek na podwyższone grządki najlepiej dostosować do indywidualnych potrzeb. W ogrodach popularne są grządki o wysokości 20-40 cm, które – chociaż potrzebują stosunkowo niewiele ziemi do ich napełnienia – nie są pozbawione wad. Ich wadą dla części osób może się okazać konieczność schylania się np. podczas prowadzenia prac pielęgnacyjnych.
Często wybieramy również grządki o wysokości powyżej 50 cm. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykonywania prac pielęgnacyjnych w wygodnej dla siebie pozycji, bez zbędnego obciążenia kręgosłupa. W przypadku grządek o wysokości powyżej pół metra konieczne jest posiadanie większej ilości podłoża w porównaniu do niskich grządek. Przy wysokich grządkach znajdująca się w nich ziemia wysycha natomiast znacznie szybciej, stąd też konieczne będzie ich częstsze podlewanie.
Jak podlewać rośliny na podniesionych grządkach?
Uprawiane na podniesionych grządkach rośliny mają tendencję do szybszego wysychania, o czym mowa była wcześniej, dlatego decydując się na tego typu rozwiązanie, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na systematyczne podlewanie takich grządek. Rośliny na podwyższonych grządkach powinniśmy podlewać w godzinach porannych, ponieważ w tym czasie zdążą one pobrać wodę, zanim ziemia zostanie nagrzana przez promienie słoneczne. W okresie letnim, przy utrzymujących się wysokich temperaturach powietrza, odpowiednim momentem na podlewanie roślin będą natomiast godziny późno popołudniowe. Nie zaleca się natomiast podlewać roślin podczas największych upałów, ponieważ mogą one wówczas ulec poparzeniu. Rośliny najlepiej podlewać wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury powietrza – warto wykorzystać do tego celu deszczówkę. Nie poleca się nawadniania roślin zbyt zimną woda, ponieważ duże różnice temperatur mogą się przyczynić do ich osłabienia. Rośliny najlepiej podlewać „pod korzeń”, jednocześnie unikając zraszania liści.
Czym wypełniać podwyższone grządki?
Aby uzyskać zadowalające plony warzyw, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych warstw gleby w skrzynce. Najniższą warstwę powinien stanowić drenaż mający zapewnić korzeniom ochronę przed zastojem wody. Dobrym materiałem na drenaż będą np. drobne kamienie. Następnie możemy dodać kompost, korę lub rozłożone liście.
Na koniec podwyższoną grządkę warto wypełnić gotową ziemią ogrodową, którą można nabyć w sklepach ogrodniczych. Poleca się też obornik lub kompost, których zadaniem będzie dostarczanie roślinom niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju składników odżywczych. Powinniśmy również pamiętać o dostosowaniu składu i pH podłoża do potrzeb konkretnych roślin.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!