Odwilż w ogrodzie
Odwilż to nic innego jak ocieplenie, które pojawia się po okresie zamarzania. Może przebiegać spokojnie lub gwałtownie. Bardzo często odwilż po intensywnych opadach śniegu może stać się przyczyną licznych podtopień. Odwilż w ogrodzie najczęściej zaczyna się pod koniec lutego lub na początku marca i może stanowić poważny problem dla właścicieli ogródków działkowych.
Śnieg w zimie = odwilż w ogrodzie
Do głównych zalet śnieżnych zim niewątpliwie możemy zaliczyć ochronę roślin przed mrozem. W przypadku braku pokrywy śnieżnej podczas mroźnej zimy rośliny w ogrodzie narażone są na zmarznięcie. Niestety zbyt duże ilości mokrego i ciężkiego śniegu również nie są korzystne dla naszych roślin. Utrzymujące się przez dłuższy czas grubsze warstwy śniegu mogą powodować deformacje roślin oraz utrudniać im dostęp do tlenu, co może prowadzić do ich obumierania.
Pod wpływem ciężaru śniegu rośliny mogą się łamać i ulegać zniekształceniom. Ważne jest więc regularne usuwanie nadmiaru śniegu. Szczególnie groźny nadmiar śniegu jest dla trawnika oraz roślin zimozielonych. Niekorzystna jest również gwałtowna odwilż w ogrodzie po śnieżnej i mroźnej zimie, która najczęściej niesie negatywne konsekwencje dla naszego ogrodu.
Odwilż w ogrodzie – problemy
Pojawiające się po okresie mrozów i obfitych opadach śniegu dodatnie temperatury powodują szybki zanik zgromadzonej pokrywy śnieżnej. Chociaż powolne topnienie śniegu to świetne nawodnienie gleby przed wiosną, to jednak mająca gwałtowny przebieg odwilż może mieć niekorzystny wpływ na rosnące w nim rośliny. Topniejący śnieg sprzyja rozwojowi pleśni śniegowej.
Gwałtowna odwilż w ogrodzie powoduje, że nagromadzona woda nie wsiąka w podłoże, ponieważ gleba pozostaje nadal zamarznięta. Ponadto w miejscach tych bardzo często dochodzi do gnicia roślin z powodu braku dostępu do powietrza. Aby temu zapobiec, należy jak najszybciej usunąć zgromadzony nadmiar wody. Dobrym sposobem może okazać się wzruszenie zamarzniętego podłoża poprzez nakłuwanie gleby przy użyciu wideł.
Marzec w ogrodzie – prace po odwilży w ogrodzie
W marcu w ogrodzie możemy rozpocząć pierwsze prace porządkowe. W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć pozostałe po jesieni liście oraz połamane pod naporem śniegu gałęzie. Marzec w ogrodzie to także czas lustracji drzew i krzewów owocowych pod kątem ewentualnych uszkodzeń mrozowych powstałych po zimie oraz na przeprowadzenie zabiegu cięcia prześwietlającego drzew owocowych.
Celem cięcia prześwietlającego jest zapewnienie lepszego dostępu światła słonecznego do wnętrza korony drzew oraz lepszego przewietrzenia konarów i gałęzi. W marcu w ogrodzie powinniśmy wykonać również cięcie prześwietlające krzewów jagodowych, a w szczególności porzeczek, agrestu czy też jagody kamczackiej. Usuwamy również stare lub porażone przez choroby pędy malin. Marzec to także czas przycinania żywopłotu oraz sadzenia młodych drzewek i krzewów owocowych.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!