Nawalne opady deszczu – krótkotrwałe, lecz intensywne
Nawalne opady deszczu pojawiają się w Polsce niemal o każdej porze roku. Deszcz taki może padać z różną intensywnością, a długość jego trwania jest bardzo zróżnicowana. Mowa o deszczu, będącym najbardziej powszechnym zjawiskiem atmosferycznym, z którym kiedykolwiek się spotkaliśmy. W czasie burzy, w bardzo krótkim czasie może spaść go na tyle dużo, że ulice zamieniają się w rwące potoki – co często prowadzi do lokalnych powodzi błyskawicznych.
Nawalne opady deszczu
Deszcz nawalny jest najczęściej opadem chwilowym, trwającym od kilku do kilkudziesięciu minut, którego cechą charakterystyczną jest duże natężenie (nawet powyżej 100 mm) – pojawia się lokalnie, stając się niejednokrotnie przyczyną powodzi błyskawicznych. Nawalne opady deszczu często potocznie nazywamy „oberwaniem chmury”.
Czynniki decydujące o występowaniu nawalnych opadów deszczu w Polsce
Do czynników mających wpływ na pojawianie się nawalnych opadów deszczu możemy zaliczyć:
1. Spore różnice temperatur oddzielających zalegające powietrze ciepłe od napływającego – chłodniejszego.
2. Niestabilna równowaga termodynamiczna atmosfery.
3. Dużą wilgotność powietrza atmosferycznego.
4. Ukształtowanie i zagospodarowanie terenu.
Charakterystyka nawalnych opadów deszczu
Krótkotrwałe, lecz nawalne opady deszczu pojawiają się w ciepłej porze roku (od maja do sierpnia) najczęściej w masach powietrza zwrotnikowego; powodowane są przez konwekcję. Z największą intensyfikacją tego typu opadów mamy do czynienia w godzinach popołudniowych lub wieczornych gdzie rozwój prądów wstępujących jest najintensywniejszy. Nawalne opady deszczu charakteryzuje duże natężenie opadu. Natężenie takiego opadu wynosi minimum 1 mm/min, a jego suma przekracza 30 mm (w skrajnych przypadkach 100 mm) w niedługim okresie czasu (od 10 do 120 minut). Faza „ulewy” z tak dużym natężeniem może stanowić znaczny procent całkowitej sumy opadu pojawiającego się podczas burzy, doprowadzając do licznych podtopień, utrudnień komunikacyjnych, zalań ulic, chodników czy niżej położonych terenów. Najsilniejsze opady pojawiają się na obszarach, gdzie przez dłuższy czas zalega układ niskiego ciśnienia. Zjawisko to charakteryzuje się dużą lokalnością – zasięgiem taki opad może objąć obszar zaledwie do kilkunastu km 2.
Nawalne opady deszczu stanowią dla nas poważne zagrożenie, przede wszystkim doprowadzając do powodzi błyskawicznych zwłaszcza na obszarach miejskich, gdzie najczęściej powodują podtopienia ulic (głównie tych niżej położonych) i domów mieszkalnych, utrudniają lub całkowicie paraliżują komunikację samochodową i tramwajową. Opady o dużej wydajności mogą spowodować znaczny wzrost poziomu rzek i strumieni, ich wystąpienie z brzegów, a następnie zalanie pobliskich terenów – co może być katastrofalne w skutkach.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!