Pogoda

Jak powstaje mgła?

5/5 - (4 votes)

Mgła jest dość często spotykanym zjawiskiem, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach. To nic innego, jak cząsteczki wody zawieszone w powietrzu, które są na tyle małe, że nie spadają na podłoże, jednak w znacznym stopniu obniżają widzialność. Jak powstaje mgła? Jakie wyróżniamy rodzaje mgieł?

Jak powstaje mgła?

Mgła jest nieodłącznym elementem chłodnej pory roku. Może powstawać zarówno przy dodatniej, jak i ujemnej temperaturze powietrza. Jak powstaje mgła? Rozwojowi mgieł sprzyja wilgotne powietrze i spadek temperatury, który wymusza kondensację, czyli skraplanie pary wodnej.

powstawanie mgłyfot.: Owned by the author
Mgła jest dość często spotykanym zjawiskiem, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach.

Opadająca mgła może osadzać się na powierzchniach, natomiast przy ujemnej temperaturze powietrza może zamarzać, tworząc malowniczą szadź. Obserwować możemy mgły radiacyjne, mgły adwekcyjne, mgły frontowe oraz mgły z parowania. Mgły powodują poważne utrudnienia w transporcie drogowym oraz w lotnictwie, nierzadko stając się przyczyną wielu wypadków.

Podział mgieł

Mgły radiacyjne, inaczej mgły z wypromieniowania, tworzą się w momencie, kiedy po chłodnej nocy powietrze przejmuje temperaturę od zimnego podłoża. Tego rodzaju mgły występują lokalnie i szybko zanikają, kiedy słońce ogrzewa powietrze, co powoduje wyparowanie kropelek wody. Jak powstaje mgła adwekcyjna? Ten rodzaj mgły powstaje w momencie, kiedy wilgotne powietrze napływa nad chłodne powietrze, w wyniku czego dochodzi do mieszania się mas powietrza. Ten rodzaj mgieł utrzymuje się dość długo.

jak powstają mgłyfot.: Owned by the author
Mgły powodują poważne utrudnienia w transporcie drogowym oraz w lotnictwie, nierzadko stając się przyczyną wielu wypadków.

Jak powstaje mgła frontowa? Ten rodzaj mgły powstaje najczęściej w strefie przedfrontowej frontu ciepłego – tego typu mgły powstają przy niewielkiej prędkości wiatru. Z kolei mgła z parowania pojawia się w momencie, kiedy chłodne masy powietrza napływają nad zbiorniki wodne, w których temperatura jest wyższa niż napływającego powietrza.

Mgła a zamglenie – różnice

Wiemy już, jak powstaje mgła. Czym natomiast różni się mgła od zamglenia. Mgła to zbiór zawieszonych w powietrzu kropelek wody wielkości 5-20 μm, które rozpraszają światło, ograniczając widzialność poziomą do 1000 m. W momencie, kiedy kropelki wody zwiększą swoją średnicę, mogą zmieniać się w mżawkę lub slaby deszcz.

rodzaje mgiełfot.: Owned by the author
Mgła to zbiór zawieszonych w powietrzu kropelek wody wielkości 5-20 μm.

Zamglenie natomiast ogranicza widzialność powyżej 1000 m. W praktyce oznacza to, że w zamgleniach widzialność przy ziemi jest większa niż w przypadku mgieł, natomiast odczucie wilgotności powietrza jest mniejsze niż podczas mgły.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)