Jak poprawić właściwości gleby w ogrodzie?
Przy uprawie roślin warzywnych i sadowniczych oraz roślin ozdobnych i trawników ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które przede wszystkim polega na zapewnieniu mu odpowiedniej żyzności oraz struktury. Niekiedy też warto zmienić jego odczyn w celu dostosowania do określonego gatunku. Jak poprawić właściwości gleby w ogrodzie?
Właściwości gleby w ogrodzie
O charakterze podłoża decyduje wiele cech. Bardzo często mówi się o jego zasobności, żyzności, zawartości próchnicy, odczynie (pH gleby), stopniu zwięzłości, a także o wilgotności i stopniu przepuszczalności. Ważne są również odpowiednie stosunki powietrzno-wodne. Gleba słaba, uboga w niezbędne roślinom makro- oraz mikroelementy lub nieodpowiednia dla roślin „doprowadza” do znacznego spadku plonowania oraz powoduje obniżkę jakości plonów. Jeśli więc podłoże w naszym ogrodzie nie jest odpowiednio przygotowane pod uprawę roślin, powinniśmy pamiętać o jak najszybszej poprawie jego jakości. Jak poprawić właściwości gleby?
Żyzność i struktura gleby w ogrodzie
Aby zapewnić odpowiednią żyzność podłoża możemy rozłożyć dodatkową warstwę żyznej gleby lub zastosować nawożenie organiczne, którego celem jest zapewnienie odpowiedniej ilości makro- oraz mikroelementów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju upraw. Działania te mają na celu poprawię wielkości oraz jakości plonów, jak również zapewnienie odpowiedniej kondycji roślinom ogrodowym. Jak poprawić właściwości gleby?
Dodatkową warstwę podłoża w ogrodzie powinniśmy rozłożyć równomiernie, pamiętając jednocześnie, aby grubość warstwy podłoża wyniosła ok. 25 cm. Innym sposobem jest nawożenie organiczne z wykorzystaniem nawozów zielonych, obornika lub kompostu. Ich zadaniem jest poprawa struktury gleby. W przypadku kompostu nawożenie przeprowadza się wiosną lub jesienią, natomiast nawożenie obornikiem najlepiej wykonać jesienią. Nawozy te należy dokładnie wymieszać z podłożem. Szczególnie polecaną firmą, która zawiera bogatą ofertę naturalnych nawozów przeznaczonych dla roślin ogrodowych oraz dziakłowych jest Ekodarpol.
Jak poprawić właściwości gleby w ogrodzie?
W przypadku gleby piaszczystej warto wymieszać ją z piaszczystą gliną, obornikiem lub kompostem. Zabieg ten znacznie zwiększy zawartość wody w glebie oraz materii organicznej. Dzięki zwiększeniu ilości materii organicznej gleba piaszczysta stanie się mniej przepuszczalna, dzięki czemu będzie bardziej zasobna w makro- i mikroelementy. Z kolei dodanie obornika do podłoża zwiększy zawartość próchnicy w podłożu.
W przypadku gleb ciężkich, gliniastych powinniśmy dodać do nich piasek lub żwir. Zaopatrzenie gleb ciężkich w kompost lub obornik spowoduje rozbicie ich struktury, co w znacznym stopniu poprawi ich stosunki powietrzno-wodne. Dzięki temu możliwy będzie swobodny dopływ tlenu do korzeni roślin oraz lepsza filtracja wody.
Nawozy zielone dobrym sposobem na poprawę właściwości gleby
Korzystne dla naszej gleby jest wykorzystanie nawozów zielonych. Wskazany jest wysiew łubinu, gorczycy, żyta lub facelii. Wysiew roślin przeznaczonych pod zielony nawóz, a następnie ich przekopanie z warstwą podłoża w znacznym stopniu poprawi właściwości fizyko-chemiczne gleby, stając się jednocześnie wartościowym źródłem próchnicy. Nawozy zielone poprawiają więc strukturę gleby, wzbogacając ją w cenną próchnicę i niezbędne składniki pokarmowe oraz zapobiegają rozwojowi chwastów.
Rośliny na nawóz zielony wysiewa się m.in. jako poplon. Uprawa nawozów zielonych po zakończonych zbiorach warzyw powoduje zagęszczenie gleby, zapobiegając jednocześnie jej erozji. Ponadto wiele roślin przeznaczonych na zielony nawóz ma właściwości fitosanitarne, których zadaniem jest m.in. zmniejszenie ryzyka pojawienia się groźnych dla upraw organizmów szkodliwych oraz chorób.
Zmiana odczynu podłoża w ogrodzie
Zarówno w przydomowych ogrodach, jak również na działach ogromną rolę odgrywa jej odczyn. Zbyt kwaśne podłoże w naszych ogrodach najczęściej uniemożliwia odpowiednie pobieranie z niego substancji odżywczych. W kwaśnym podłożu powstają również związki chemiczne, które nie rozpuszczają się w wodzie. Odczyn kwaśny ma również niekorzystny wpływ na pożyteczne mikroorganizmy glebowe, które giną w niekorzystnych dla nich warunkach. Aby podwyższyć pH podłoża, należy wykonać wapnowanie. Na glebach piaszczystych wapnowanie podłoża najlepiej wykonać wczesną wiosną. W przypadku gleb ciężkich, gliniastych wapnowanie powinniśmy wykonać jeszcze w okresie jesieni.
Warto jednak pamiętać, że niektóre rośliny, np. borówki do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują kwaśnego podłoża. Aby zapewnić im kwaśne podłoże, podłoże powinniśmy wymieszać z torfem wysokim lub przekompostowaną korą.
Jak poprawić właściwości gleby – Obornik Bydlęcy Granulowany
fot.: EkodarpolSzczególnie polecanym naturalnym nawozem organicznym jest Obornik Bydlęcy Granulowany. Znajduje on zastosowanie na każdym rodzaju gleby zarówno w uprawach roślin warzywnych oraz sadowniczych, jak również w uprawie roślin ozdobnych i trawników. Jest także doskonałym dodatkiem do uprawy pojemnikowej – można stosować go pod rośliny doniczkowe oraz balkonowo-tarasowe. Jest wykorzystywany zwłaszcza na stanowiskach o niedostatecznej zawartości próchnicy.
Nawóz ten rozpadając się w podłożu uwalnia niezbędne roślinom składniki odżywcze, jak również substancje humusowe, poprawiając jednocześnie jego właściwości. W przypadku gleb lekkich nawóz ten należy rozrzucić i przekopać na głębokość do 20 cm, z kolei na glebach ciężkich – do 15 cm.
Obornik owczy granulowany – naturalny nawóz poprawiający właściwości podłoża
Skutecznym naturalnym nawozem jest również Obornik Owczy fot.: EkodarpolGranulowany. Stosuje się go w uprawach roślin sadowniczych oraz warzywnych zarówno przedsiewnie, jak również podgłównie. Wykorzystuje się go również do uprawy roślin ozdobnych oraz drzew i krzewów owocowych, a także na trawnikach. Jego zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości składników pokarmowych oraz poprawa struktury gleby, dlatego też jest szczególnie polecany na glebach, które wyróżnia niewielka zawartość próchnicy. W skład 1 tony tego nawozu wchodzi co najmniej 15,5 kg azotu (N), 2,9 kg fosforu (P) oraz 19,1 kg potasu (K).
Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu.