OgródUprawa owocówUprawa warzyw

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

5/5 - (5 votes)

Każdy, kto posiada własny ogród lub działkę doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest jego systematyczne podlewanie. W ostatnich latach w naszym kraju coraz częściej pojawia się problem związany z suszą, co wiąże się z koniecznością oszczędzania wody w ogrodach. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie lub na działce?

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie – gromadzenie wody deszczowej 

Wodę w naszych ogrodach i na działkach powinniśmy gospodarować oszczędnie, aby unikać niepotrzebnych strat. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie? Większość z nas posiada w ogrodzie altanę, skład na narzędzia lub miejsce, w którym wypoczywa. Warto więc takie miejsca zaopatrzyć w system rynien, których zadaniem będzie odprowadzenie wody opadowej do specjalnych zbiorników. Mogą to być np. beczki lub po prostu wiadra.

oszczędzanie wodyfot.: Owned by the author
Wodę w naszych ogrodach i na działkach powinniśmy gospodarować oszczędnie.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że z dachu o powierzchni 30 m2 w ciągu roku można zebrać aż 18 000 litrów wody deszczowej. Taka woda jest niezwykle cenna dla naszych roślin, ponieważ jest miękka (nie zawiera związków wapnia). Deszczówka jest bogata w azot, tlen, dwutlenek węgla, minerały i mikroorganizmy. Jej pH waha się w granicach od 5,5 do 6,5, a temperatura jest wyższa od temperatury wody ze studni lub sieci wodociągowej, dlatego też podlewanie nią nie wywołuje szoku termicznego u roślin.

Oszczędzanie wody – odpowiednia uprawa sposobem na oszczędzanie wody

W celu jak najlepszego wykorzystania wody należy zapewnić roślinom równą powierzchnię pod uprawę, aby dostarczana woda (zwłaszcza pochodząca z opadów burzowych) nie spływała, a została spokojnie pobierana przez rośliny. Duże znaczenie odgrywa również pojemność wodna gleby. W celu jej zwiększenia przed rozpoczęciem sezonu powinniśmy stosować naturalne m.in. naturalne nawozy organiczne, do których należy obornik lub kompost. Wówczas woda nie będzie zalegała w jednym miejscu, a będzie płynnie dostarczana roślinom na całej powierzchni.

Sposoby oszczędzania wody – ściółkowanie podłoża

W jaki sposób możemy jeszcze oszczędzać wodę? Jednym ze sposobów oszczędzania wody w ogrodzie jest ściółkowanie gleby. Podlega ono na przykryciu wierzchniej warstwy gleby materiałem organicznym, najlepiej na grubość 5-10 cm. Do tego celu z powodzeniem możemy wykorzystać kompost, trociny, rozdrobnioną słomę, igliwie sosnowe, szyszki lub trociny.

ściółkowanie gleby fot.: Owned by the author
Jednym ze sposobów oszczędzania wody w ogrodzie jest ściółkowanie podłoża.

Ściółkowanie gleby pozwoli zachować odpowiednią wilgotność podłoża, a także ochroni glebę przed nadmiernym nagrzaniem. Ponadto ściółkowanie wzbogaci nasze podłoże w cenne dla uprawianych roślin składniki pokarmowe i zapobiegnie rozwojowi chwastów. Ściółka zmniejsza również ryzyko wypłukania składników pokarmowych z gleby. Ściółki w ogrodzie mogą pełnić zarówno funkcje użytkowe, jak również estetyczne, dając ciekawe efekty wizualne.

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie – rozsądne podlewanie

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie? Nie bez znaczenia pozostaje również pora dnia, w której podlewamy nasze rośliny w ogrodzie. Najlepiej, jeśli nasze rośliny podlewać będziemy późnym popołudniem/wczesnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Najlepszym czasem na nawadnianie roślin są godziny pomiędzy 6-8 rano oraz 17-20 po południu. W tym okresie temperatura powietrza nie jest jeszcze wysoka, a nasłonecznienie nie jest zbyt duże, dzięki czemu woda, którą podlewamy rośliny zostaje przez nie wykorzystana efektywniej. Podlewanie roślin w pełnym słońcu może z kolei spowodować znacznie szybsze odparowanie wody. Starajmy się także podlewać nasze rośliny w momencie, kiedy nie ma wiatru, aby strumień wody nie został zniesiony.

jak oszczędzać wodę w ogrodzie i na działce fot.: Owned by the author
Najlepszym czasem na nawadnianie roślin w ogrodzie są godziny pomiędzy 6-8 oraz 17-20.

Nie zapominajmy, że korzenie nie znajdują się tuż pod powierzchnią – sięgają głębiej. Dlatego podlewając rośliny powinniśmy również pamiętać, aby robić to rzadziej, jednak obficiej. Wówczas woda będzie miała znacznie większą szansę na wniknięcie w głębsze warstwy podłoża, dzięki czemu z powodzeniem będzie mogła zasilić system korzeniowy naszych roślin. W trackie susze powinniśmy również zadbać o drzewa i krzewy owocowe, aby nie doprowadzić do obniżki plonu owoców. Dlatego powinniśmy podlewać je rzadziej, jednak obficiej – najlepiej co 3-4 dni.

 

 Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)