Ochrona owocówOchrona warzywOgród

Czym, jak i kiedy okrywać rośliny na zimę?

5/5 - (1 vote)

Zima to pora roku, w której szczególnie należy pamiętać o zapewnieniu naszym roślinom ogrodowym ochrony przed mrozem i negatywnym wpływem innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednym ze sposobów ochrony roślin jest okrywanie roślin na zimę. Czym, jak i kiedy okrywać rośliny na zimę, aby zminimalizować skutki niesprzyjającej zimowej aury?

Ochrona roślin przed mrozem – kiedy okrywać rośliny na zimę?  

Już jesienią powinniśmy pomyśleć o zapewnieniu właściwej ochrony naszym roślinom przed zimą. Celem ochrony roślin przed zimą jest przede wszystkim zabezpieczenie ich przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur oraz negatywnymi skutkami związanymi z oddziaływaniem mroźnego wiatru. Dla roślin najgroźniejsze są bowiem zimy mroźnie i bezśnieżne. Wówczas bez odpowiedniego zabezpieczenia w największym stopniu dochodzi do uszkodzeń mrozowych, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitego wymarznięcia roślin.

kiedy okrywać roślinyfot.: Owned by the author
Dla roślin najgroźniejsze są zimy mroźnie i bezśnieżne.

Powinniśmy pamiętać, że skuteczną ochronę przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur roślinom w ogrodzie zapewnia śnieg. Dobrą izolację stanowi przynajmniej 10 cm warstwa śniegu. Jednak nie każdy rodzaj śniegu „pomaga” roślinom. Ciężki i mokry śnieg może mieć negatywny wpływ na nasze rośliny i prowadzić chociażby do odginania i łamania gałęzi. Kiedy okrywać rośliny na zimę?

Optymalny termin okrywania roślin na zimę

Ciężko jest w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na pytanie, kiedy okrywać rośliny na zimę, ponieważ wszystko uzależnione jest od przebiegu pogody na danym obszarze. Teoretycznie najlepszym terminem do okrywania roślin na zimę jest połowa listopada, jednak tylko w przypadku, kiedy temperatura powietrza na wysokości 5 cm nad ziemią spadnie poniżej 0°C. Najodpowiedniejszym wyznacznikiem jest okres po wystąpieniu kilkudniowych przygruntowych przymrozków do ok. -5°C, jeśli wierzchnia warstwa podłoża lekko przymarznie na głębokość 3-4 cm. Wówczas będziemy mieli pewność, że okrywanie roślin przyniesie zamierzony skutek. Roślin nie powinniśmy okrywać zbyt wcześnie, zanim jeszcze przejdą w zimowy spoczynek.

termin okrywania roślin na zimęfot.: Owned by the author
Najodpowiedniejszym wyznacznikiem jest okres po wystąpieniu kilkudniowych przygruntowych przymrozków do ok. -5°C.

W momencie, kiedy rośliny zostaną okryte zbyt wcześnie, nie zdążą się odpowiednio zahartować i tym samym w znacznie większym stopniu będą podatne na późniejsze spadki temperatur. Ponadto zbyt wczesne okrycie roślin może przyciągnąć również gryzonie, które właśnie w tym okresie szukają schronienia na zimę. Z kolei przy bardzo łagodnych zimach okrywanie roślin ze względu na łagodny przebieg pogody może okazać się czynnością zbędną.

Czym i jak okrywać rośliny na zimę?

Jeśli wiemy już, kiedy okrywać rośliny na zimę, wówczas powinniśmy zastanowić się, czym je okrywać? Istnieje kilka skutecznych sposobów ochrony roślin przed zimą. Najlepszą ochronę dla roślin przed zimą stanowi agrowłóknina koloru białego. Jej zadaniem jest ochrona roślin przed mroźnym wiatrem, a także przed niskimi temperaturami oraz niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego. Dzięki zdolności do przepuszczania wody i powietrza agrowłóknina naszym roślinom zapewni również optymalne warunki do przetrwania aż do wiosny. Założenie agrowłókniny jest niezwykle proste i polega na dokładnym owinięciu rośliny, a następnie na przywiązaniu do niej materiału sznurkiem, aby uniemożliwić porwanie przez wiatr.

jak okrywać rośliny na zimęfot.: Owned by the author
Najlepszą ochronę dla roślin przed zimą stanowi agrowłóknina koloru białego.

Ma ona także zdolność do przepuszczania wody i powietrza. Zaletą stosowania agrowłókniny jest możliwość wykorzystywania jej również w kolejnych sezonach. Kolejnym materiałem przeznaczonym do ochrony roślin przed zimą jest słoma. Chochoły ze słomy wykorzystuje się w celu zapewnienia ochrony drzewek, krzewów oraz róż przed mrozem. Słomę należy umieścić w przestrzeniach znajdujących się pomiędzy gałęziami, a następnie niezbyt ciasno związać ją sznurkiem.

Kiedy zdejmować osłony z roślin?

Wiedząc już, kiedy okrywać rośliny na zimę oraz czym i w jaki sposób to zrobić, warto również wiedzieć, kiedy osłony powinny zostać zdjęcie z roślin. Osłony zdejmujemy z roślin w momencie, kiedy podłoże w naszym ogrodzie rozmarznie. Wówczas ryzyko wystąpienia większych przymrozków najczęściej spada do minimum. Teoretycznie najlepszym terminem zdjęcia osłon jest marzec lub kwiecień. Jednak ostatnie lata już wielokrotnie pokazały nam, że pogoda nawet pod koniec kwietnia może nas zaskoczyć. Dlatego też najlepszym wyznacznikiem na podjęcie decyzji o zdjęciu osłon jest bieżące śledzenie prognoz i tego, co dzieje się za oknem.

fot.: Owned by the author
Teoretycznie najlepszym terminem zdjęcia osłon jest marzec lub kwiecień.

Przy zdejmowaniu okryw z roślin powinniśmy pamiętać, aby czynność ta wykonana została w odpowiednich warunkach – najlepiej w pochmurny dzień. Wówczas rośliny po zimowym spoczynku nie będą „od razu” wystawione na działanie promieni słonecznych.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)