Cyrkulacja strefowa (zachodnia) – co warto o niej wiedzieć?
O tym, jak zmienna bywa pogoda, przekonało się już niejednokrotnie wielu z nas. Nierzadko w prognozach pogody pojawia się definicja „cyrkulacja strefowa (inaczej zachodnia)”. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem i jak w praktyce cyrkulacja zachodnia wpływa na pogodę? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w artykule.
Cyrkulacja strefowa – co tak naprawdę oznacza?
Kształtowanie się warunków pogodowych w Europie i w Polsce w dużej mierze zależy od kierunku napływu mas powietrza. Nasz kraj znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, który cechuje się dużą zmiennością. Chodzi tutaj zarówno o roczny rozkład temperatury powietrza, jak i występowanie opadów atmosferycznych. Zarówno w zimie, jak i latem istotną rolę w kształtowaniu warunków termicznych na obszarze naszego kraju odgrywa między innymi strefowy przepływ powietrza. Cyrkulacja strefowa to rodzaj cyrkulacji, której cechą charakterystyczną jest dominacja wiatrów zachodnich.
Z cyrkulacją zachodnią związane są przemieszczające się z zachodu na wschód kraju ośrodki niskiego ciśnienia. Bardzo często towarzyszą im opady o zmiennym natężeniu. Nierzadko w momencie, kiedy mamy do czynienia z cyrkulacją strefową, wzrasta ryzyko rozwoju głębokich oraz aktywnych ośrodków niskiego ciśnienia. Wiąże się to z występowaniem między innymi nad Europą i Polską silnych wiatrów, a niekiedy nawet orkanów. Mogą one powodować znaczne straty materialne i stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Cyrkulacja zachodnia – jak wpływa na pogodę w poszczególnych porach roku?
Jeśli cyrkulacja strefowa zaznaczy swoją obecność na naszym kontynencie w porze chłodnej (np. zimą), wówczas oznaczać to będzie łagodną, wilgotną oraz wietrzną aurę. W chłodniejszej porze roku ponadto wiąże się ona najczęściej z wyższymi niż zwykle temperaturami powietrza oraz z większymi sumami opadów atmosferycznych. Z kolei dominacja cyrkulacji zachodniej w porze ciepłej (np. latem) powoduje, że mamy do czynienia z chłodną i deszczową aurą. Z pewnością nie wpływa to korzystnie na osoby planujące urlop lub przebywające na urlopach. Nierzadko prowadzi również do powstawania groźniejszych zjawisk burzowych, które często mogą powodować straty materialne.
Odwrotnością cyrkulacji zachodniej jest natomiast cyrkulacja południkowa, przy której wpływ Atlantyku na pogodę w Europie oraz w naszym kraju jest wówczas znikomy. Przy cyrkulacji południkowej napływ powietrza ma miejsce wzdłuż południków – z północy lub południa.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!