Jakie zioła i przyprawy ziołowe uprawiać w ogrodzie?
W ogrodzie lub na działce warto znaleźć miejsce dla ziół i przypraw ziołowych. Dzięki obecności wielu substancji aromatycznych w przyprawach ziołowych, ich wykorzystywanie w kuchni wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Jakie zioła i przyprawy ziołowe warto uprawiać w ogrodzie?
Zioła i przyprawy ziołowe – znaczenie
Zbyt często stosowanie soli, sztucznych mieszanek przypraw lub kostek rosołowych nie tylko niezbyt dobrze dodaje smaku zupom i potrawom, lecz może wpływać niekorzystnie na nasze zdrowie. W przypadku niektórych dolegliwości związanych m.in. z wysokim ciśnieniem należy ograniczać sól oraz kostki rosołowe. Można jednak zastąpić je naturalnymi przyprawami. Zioła i przyprawy ziołowe uprawiane we własnym ogrodzie nie tylko świetnie smakują, lecz również korzystnie wpływają na zdrowie. Mają bowiem właściwości lecznicze. Naturalne zioła i przyprawy powinny znaleźć się w każdej kuchni.
Zioła i przyprawy w ogrodzie
Wielu z nas ma własne ogrody bądź działki. W ogrodzie wystarczy przeznaczyć niewielką powierzchnię na uprawę ziół lub wysiewać w grządkach z innymi roślinami. Nie potrzebują one własnych grządek. Można je uprawiać pomiędzy warzywami lub kwiatami. W lecie, dzięki obecności ziół w ogrodzie kwiaty uzyskują wspaniałe barwy i są dużo chętniej odwiedzane przez owady. Zioła i przyprawy ziołowe odgrywają duże znaczenie w naszym codziennym życiu.
Zioła i przyprawy takie, jak majeranek, lawenda lub szałwia nie mają szczególnie dużych wymagań glebowych. Wiele z nich preferuje gleby jałowe, suche. Nie wymagają one szczególnego nawożenia. Wystarczy raz na dwa lata zastosować kompost. Z kolei gatunki, takie jak lubczyk lub pietruszka wymagają gleb wilgotnych, zasobnych w próchnicę. Zioła i przyprawy ziołowe, które rosną na glebie przenawożonej zawierają niewielkie ilości olejków eterycznych. Są również mniej aromatyczne.
Suszenie ziół i przypraw ziołowych
Podczas suszenia ziół warto zwrócić uwagę na fakt, iż najwięcej olejków eterycznych zawierają one przed okresem kwitnienia. Najodpowiedniejszym terminem zbioru ziół i przypraw ziołowych jest dzień słoneczny. Najlepiej zbierać je w godzinach przedpołudniowych. Suszenie ziół należy rozpocząć jak najszybciej po ich zebraniu. Zebrane zioła należy związać dość luźno i powiesić w miejscu zacienionym aż do momentu, kiedy zostaną wysuszone. Właściwie wysuszone zioła powinny charakteryzować się naturalną barwą. Ich liście powinny się kruszyć, a łodygi łamać w dłoniach z charakterystycznym trzaskiem.
Bazylia i cząber
Wyróżnia się dwie odmiany bazylii. Odmianę małą łuskowatą cechuje lekki aromat, natomiast odmianę dużą łuskowatą – aromat nieco silniejszy. W ogrodzie wymaga ciepła, dlatego warto uprawiać ją w inspektach. W kuchni wykorzystywana jest jako dodatek do sałatek i jarzyn. Działa korzystnie zarówno na żołądek, jak również na nerwy (uspakaja i rozluźnia). Poprawia również jakość snu, koncentrację i pamięć.
Aromat cząbru podobny jest do tymianku. Cząber jednoroczny można uprawiać w rzędach z fasolą. Podobnie, jak bazylia, wymaga ciepłych stanowisk. W kuchni wykorzystuje się go do mięs z ziemniakami oraz cebulą. Watro podawać go razem z roślinami strączkowymi, ponieważ pomaga w ich trawieniu. Cząber zapobiega różnego rodzaju skurczom. Chroni również układ pokarmowy przed działaniem szkodliwych bakterii.
Ogórecznik i koper
Liście ogórecznika cechuje intensywny zapach oraz smak ogórka. Najczęściej rozsiewa się sam. Ogórecznik wymaga lepszej ziemi. Jego starsze liście są trujące, dlatego też wykorzystuje się tylko liście młode (w małych ilościach). Stanowią one dodatek do sałatek. Niebieskie kwiaty ogórecznika często pełnią funkcje dekoracyjne.
Koper jest dobrym towarzyszem warzyw w uprawach mieszanych. Stosowany jest jako przyprawa do ogórków. Stanowi wyśmienity dodatek do ziemniaków i sałatek. Jest cennym źródłem witaminy C. Koper jest znakomitym dodatkiem smakowym. Wpływa również pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Łagodzi wzdęcia i poprawia trawienie.
Estragon i lubczyk
Estragon nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Potrzebuje jedynie ciepłego stanowiska. W kuchni wykorzystuje się świeże pędy estragonu, które dodawane są do sałatek oraz zup i sosów. Można dodać go również do octu lub oliwy. Wówczas odda im swój cenny aromat. Estragon pobudza apetyt. Ponadto wykazuje działanie moczopędne.
Lubczyk jest rośliną, która wymaga spulchnionej gleby. Lubczyk nosi przydomek „maggi”. Liście tej rośliny są szczególnie aromatyczne. Stosuje się go do sosów, mięsa, ziemniaków i cebuli. Wykazuje on, podobnie ja estragon działanie moczopędne. Dodatkowo usuwa wzdęcia. Działa również wykrztuśnie. Lubczyk poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Chroni organizm przed wzdęciami oraz biegunkami.
Majeranek i pietruszka
Majeranek wymaga ciepła. Dzięki niemu uzyskuje on gorzko-słodki aromat. Na początku warto uprawiać go w inspektach, a następnie w maju przesadzić go w miejsce ciepłe i słoneczne. Pędy majeranku można zbierać przez całe lato. Wpływa on korzystnie na procesy trawienne. Często stosuje się go łącznie z tłustymi potrawami. Jego aromat bardzo dobrze komponuje się z rybami. Majeranek łagodzi również mdłości i działa przeciwzapalnie.
Pietruszka wymaga gleb dość żyznych, o dużej ilości próchnicy i dobrze uwilgotnionych. Liście pietruszki swój smak zachowują tyko w pierwszym roku. Dlatego warto wysiewać ją co roku. Jest bardzo dobrze znana w kuchni. Potrawy najlepiej posypywać surową pietruszką, gdyż zachowuje ona wysoką ilość witaminy C. Działa moczopędnie. Zawiera również wapń, żelazo, magnez oraz potas.
Melisa i mięta pieprzowa
Cechą charakterystyczną melisy jest cytrynowy aromat. Młode pędy melisy wykorzystuje się do sosów, sałatek oraz słodkich dań. Najlepiej dodawać ją na surowo. Działa kojąco na żołądek.
Mięta wymaga gleb wilgotnych o dużej zawartości próchnicy. Jej mocny smak najlepiej poznać po zaparzeniu. Mięta pieprzowa jest leczniczym ziołem. Działa ona uspokajająco. Pomaga w procesach trawiennych. Wykorzystywana jest również, jako dodatek do sałatek i sosów.
Szałwia i tymianek
Szałwia dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach jałowych. Przycinanie szałwii wpływa korzystnie na jej wzrost. W kuchni wykorzystuje się zarówno liście świeże, jak również suszone. Stanowi cenny składnik wielu przypraw. Wykorzystuje się ją jako dodatek do mięs z ziemniakami oraz cebulą. Działa przeciwzapalnie. Stosowana jest również przy stanach zapalnych, mi.in. przy zapaleniach dziąseł. Nalewką z szałwii można płukać gardło lub żuć jej liście. Szałwia poprawia pamięć i nastrój.
Tymianek dobrze rośnie na glebach jałowych, na słonecznym stanowisku. Słońce pozwala uzyskać roślinie cierpki aromat. W kuchni tymianek wykorzystuje się do mięs oraz ziemniaków z mięsem i cebulą. Olejki eteryczne tymianku wykazują działanie odkażające oraz rozkurczowe. Sprawdza się również przy chorobach spowodowanych przeziębieniem. Oczyszcza drogi oddechowe, pobudza wydzielanie soków trawiennych, ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Napar z tymianku warto pić przy męczącym kaszlu. Ponadto łagodzi on wzdęcia.
Zioła i przyprawy ziołowe powinny być obecne w naszym codziennym życiu. Warto je wykorzystywać, zarówno w celu uzyskania pożądanego smaku potraw, jak również ze względu na właściwości, które wspomagają zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!