Ochrona warzywOgród

Szkodniki pomidorów gruntowych – profilaktyka, zwalczanie

Rate this post

Szkodniki pomidorów gruntowych mogą stanowić poważne zagrożenie dla całej uprawy. Do szkodników, które wymagają stałego monitoringu, stwarzających największe zagrożenie zalicza się stonkę ziemniaczaną, mszyce, rolnice, drutowce oraz nicienie.

Szkodniki pomidorów gruntowych – profilaktyka

Ważnym czynnikiem decydującym o uzyskaniu dobrych pod względem jakości i wielkości plonów jest odpowiednio prowadzona ochrona roślin. Szkodniki pomidorów gruntowych mogą powodować ogromne straty w uprawie, co przekłada się na wielkość i jakość uzyskiwanych plonów.

Utrzymanie uprawy wolnej od szkodników pomidorów możliwe jest dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym.

 

Utrzymanie uprawy wolnej od szkodników pomidorów możliwe jest dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym. Nie należy zakładać upraw pomidorów w pobliżu miejsc, gdzie odbywa się produkcja warzyw lub roślin ozdobnych pod osłonami. To właśnie w okresie wiosennym część szkodników ze szklarni przemieszcza się na najbliższe pola w celu znalezienia roślin żywicielskich. Nie prowadzi się również uprawy pomidorów w bezpośrednim sąsiedztwie sadów, gdyż właśnie z sadów mogą przenosić się m.in. mszyce. Rozsada pomidorów przeznaczonych do sadzenia powinna być wolna od szkodników.

Przed sadzeniem ważne jest dokładne sprawdzenie poszczególnych roślin pod kątem obecności szkodników. Ważna jest również eliminacja chwastów przez cały okres wegetacyjny, gdyż większość chwastów stanowią rośliny żywicielskie m.in. dla mszyc, wciornastków, mączlika, przędziorków oraz szkodników glebowych. Do chwastów takich zalicza się m.in. komosę białą, gorczycę polną, tobołki polne, mniszka lekarskiego, żółtlicę pospolitą oraz rdesty.

Stonka ziemniaczana i mszyce

Stonka ziemniaczana jest chrząszczem z rodziny stonkowatych (Chrysomelidae) uszkadzającym pomidory w momencie, gdy nie znajdzie w najbliższym otoczeniu uprawy ziemniaków, które są dla niej roślinami żywicielskimi. Druga połowa maja i początek czerwca to okres, w którym najczęściej pojawiają się chrząszcze stonki ziemniaczanej. Szkodnik ten na pomidorze odbywa tzw. żer dopełniający. Bardzo rzadko dochodzi do złożenia jaj i pojawienia się larw. Przy dużym nalocie chrząszczy straty spowodowane żerowaniem mogą być znaczne. Metodą likwidacji stonki na pomidorach jest ich ręczne zbieranie i niszczenie. W przypadku wystąpienia larw należy użyć preparatu biologicznego opartego na bakteriach Bacillus thuringiensis.

szkodniki pomidorów gruntowychfot.: Owned by the author
Przy dużym nalocie chrząszczy straty spowodowane żerowaniem mogą być znaczne.

Mszyce to szkodniki pomidorów gruntowych żyjące w koloniach, powodujące duże straty w uprawie pomidorów. Najczęściej na plantacji pomidora pojawia się mszyca brzoskwiniowa o długości ciała do 2 mm. W warunkach polowych jest ona gatunkiem dwudomnym. Ogromne zagrożenie stwarza w przypadku lokalizacji uprawy pomidorów w sąsiedztwie sadów. Oprócz tego pomidory atakować może również mszyca ogórkowa o barwie jasnożółtej lub zielonej, której długość ciała dochodzi do 2 mm. Stadium zimującym mszyc są jaja, a miejscem zimowania – chwasty, przede wszystkim tobołki polne.

fot.: Owned by the author
Mszyce to szkodniki pomidorów gruntowych żyjące w koloniach.

Miejscem żerowania mszyc są liście, pąki kwiatowe, pędy i owoce. Porażone liście skręcają się, żółkną, a następnie zamierają. Mszyce wydzielają spadź, na której rozwijają się sadzaki. Mszyce są wektorami chorób wirusowych. Możemy je zlikwidować, stosując preparaty roślinne, do których zalicza się m.in. odwar z wrotyczu, napar z pędów krwawnika, czy też gnojówkę z pokrzywy pospolitej.

Rolnice i drutowce

Rolnice są gąsienicami motyli z rodziny sówkowatych (Noctuidae) o szarobrązowej barwie ciała i długości ok. 60 mm. Dotknięte, zwijają się w rogalik. Ich szkodliwość polega na wygryzaniu dziur w łodygach pomidorów tuż przy szyjce korzeniowej, jej przegryzaniu lub uszkodzeniu całego pędu. Po pewnym czasie rośliny zamierają. Rolnice mogą również uszkadzać owoce poprzez wygryzanie w nich dziur. Zwalczamy je, stosując przynęty z preparatem biologicznym opartym na bakteriach Bacillus thuringiensis.

Drutowce to larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych (Elateridae). Najczęściej są barwy żółtej lub żółtobrązowej, wydłużone z wyraźnym podziałem ciała na segmenty. Szkodliwe są larwy, które przegryzają łodygi pomidora przy szyjce korzeniowej, w wyniku czego uszkodzone rośliny łamią się i zamierają. Zwalczanie drutowców polega na wyłapywaniu ich na kawałki ziemniaków lub marchwi, które umieszczamy przy roślinach. Po 1-2 dniach wymieniamy rośliny pułapkowe, w których znalazły się drutowce.

Szkodniki pomidorów gruntowych – nicienie

Do tej grupy szkodników zaliczamy przede wszystkim guzaki. Atakują one głównie korzenie (widoczne są samice lub cysty), co osłabia wzrost pomidorów i znacznie obniża plony. Są trudne do zwalczenia, dlatego też powinniśmy uprawiać odmiany pomidorów odporne na nicienie i stosować właściwe zmianowanie. Warto posadzić aksamitki rozpierzchłe, które są źródłem związków toksycznych dla nicieni. Zwalczanie nicieni związane jest również ze stosowaniem 5 letniej przerwy w uprawie ich roślin żywicielskich. W tym czasie powinniśmy uprawiać rośliny dla nich wrogie, do których zalicza się m.in. cebulę, lucernę i koniczynę.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)