Rdza gruszy – objawy, profilaktyka, zwalczanie choroby
Grusze w ogródkach działkowych czy też w przydomowych sadach zaliczane są do popularnych drzew owocowych. Jednak coraz częściej są one atakowane przez groźne choroby. Jedną z nich jest rdza gruszy. Jak zwalczać rdzę gruszy w przydomowym sadzie?
Rdza gruszy – charakterystyka choroby
Rdza gruszy uszkadza przede wszystkim liście grusz, jednak w większym nasieniu może porażać również owoce.
Każdego roku zwiększa się liczba porażonych chorobą grusz. Rdza gruszy uszkadza przede wszystkim liście grusz, jednak w większym nasieniu może porażać również owoce. Prowadzi to wówczas do pogorszenia jakości plonu i owoców. Sprawcą choroby jest grzyb Gymnosporangium sabinae. W momencie, gdy choroba ta pojawi się w naszych przydomowych sadach lub na działkach, wówczas koniecznie należy rozpocząć jej zwalczanie. Jakie są objawy rdzy gruszy? Choroba jest niezwykle łatwa do zidentyfikowania i ciężko pomylić ją z innymi chorobami.
Objawy rdzy gruszy
Pierwsze objawy rdzy gruszy pojawiają się na liściach, dlatego też lustracje gruszy już w momencie pojawienia się pierwszych liści są niezwykle ważne dla prawidłowego rozpoznania choroby. Rdza gruszy początkowo objawia się w postaci plam barwy żółto-pomarańczowej oraz pomarańczowej przede wszystkim na najmłodszych liściach. Z czasem plamy czerwienieją, a następnie pojawiają się na nich ciemne kropki, które grubieją. Wówczas miejsce, które uległo porażeniu staje się wypukłe. Powstałe porowatości prowadzą do wcześniejszego opadania liści.
Następnie w okresie letnim (najczęściej w lipcu lub w sierpniu) na spodniej stronie liści tworzą się charakterystyczne wypustki barwy żółtej, które stanowią skupisko zarodników wiosennych. Z wypustek tych wydostają się zarodniki. Objawy rdzy gruszy mogą pojawiać się również na owocach oraz na pędach i ogonkach liściowych. Owoce, które ulegają porażeniu przedwcześnie opadają, a gruszki, które pozostały na drzewie nie nadają się do spożycia.
Rdza gruszy – szkodliwość choroby
Rdza gruszy powoduje m.in. osłabienie wzrostu i plonowania grusz.
Choroba w momencie pojawienia się na liściach gruszy niszczy jej blaszkę liściową i tym samym aparaty szparkowe. Prowadzi to do ograniczenia powierzchni asymilacyjnej. Osłabieniu ulega wówczas wzrost i plonowanie grusz. Ponadto dochodzi także do przedwczesnego opadania liści. To z kolei doprowadza do znacznie słabszego zawiązywania pąków kwiatowych w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Rdza gruszy powoduje również znaczne osłabienie odporności drzew owocowych na uszkodzenia mrozowe. Pogarsza się tym samym zdolność grusz do przetrwania zimowego okresu.
Zapobieganie rozwojowi rdzy gruszy
Zapobieganie rozwojowi choroby polega przede wszystkim na unikaniu sadzenia grusz w bezpośrednim sąsiedztwie jałowca (zwłaszcza jałowiec sabiński), będącego żywicielem pośrednim sprawcy rdzy gruszy. Czynność ta z pewnością zmniejszy ryzyko porażenia drzew owocowych rdzą. To właśnie jałowiec jest miejscem tworzenia skupisk zarodników. Na wiosnę – w kwietniu zarodniki, które powstają na jałowcu porażają liście gruszy.
Zarodniki z wiatrem mogą być przenoszone na odległość nawet kliku kilometrów. Rozprzestrzenianiu się zarodników sprzyjają również utrzymujące się opady deszczu i działalność owadów. Do zabiegów profilaktycznych należy także dokładne wygrabienie opadłych liści. Warto zastanowić się również nad kupnem i posadzeniem gruszy odpornych na chorobę, jaką jest rdza gruszy. Jak zwalczać rdzę gruszy?
Zwalczanie rdzy gruszy
Warto skorzystać z ekologicznych sposobów zwalczania rdzy gruszy w naszych sadach lub ogródkach działkowych. Warto przygotować w tym celu wywar z czosnku, wywar z cebuli oraz ze skrzypu polnego. Można je przygotować w szybki i prosty sposób.
Ekologiczne metody zwalczania rdzy gruszy będą skuteczne wówczas, kiedy zaczniemy stosować je zapobiegawczo, jeszcze przed pojawieniem się rdzy gruszy. W trakcie trwającego sezonu wegetacyjnego stosuje się je regularnie z zachowaniem ok. dwutygodniowych odstępów pomiędzy poszczególnymi zabiegami.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!