OgródUprawa warzywZ kalendarza ogrodnika

Luty w tunelu foliowym

5/5 - (7 votes)

Luty to miesiąc, w którym w dalszym ciągu odczuwamy zimę, jednak ostatnie lata pokazują, że coraz częściej to właśnie w lutym zaczynamy dostrzegać pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny. Luty w tunelu foliowym to najlepszy czas na przeprowadzenie pierwszych prac ogrodniczych. To również idealny czas na rozpoczęcie siewu oraz sadzenia niektórych gatunków roślin.

Luty w tunelu foliowym

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że w lutym można rozpocząć uprawę roślin w tunelach foliowych. W miesiącu tym dni stają się coraz dłuższe, słońce coraz częściej wychodzi zza chmur, a promienie słoneczne przenikając do wnętrza tunelu foliowego ogrzewają podłoże oraz powietrze. Luty w tunelu foliowym to czas, w którym powinniśmy zadbać, aby folia była szczelna. W przypadku pojawienia się różnego rodzaju uszkodzeń powinniśmy jak najszybciej je usunąć.

uprawa w tunelu foliowymfot.: Owned by the author
Luty w tunelu foliowym to czas, w którym możemy sadzić wiele gatunków roślin uprawnych.

Wówczas będziemy mieli 100% pewność, że ogrzane powietrze nie będzie wydostawało się na zewnątrz, a rośliny będą miały warunki sprzyjające kiełkowaniu oraz dalszemu wzrostowi i rozwojowi. Warto również sprawdzić, czy śruby w miejscach łączenia stelaża są w odpowiedni sposób dokręcone. Z kolei przy stawianiu tuneli w ogrodzie po raz pierwszy warto pamiętać, aby lokalizować je w miejscach osłoniętych od wiatru i jednocześnie dobrze nasłonecznionych, w kierunku wschód-zachód.

Uprawa roślin w lutym pod osłonami – przygotowanie rozsady

Większość roślin do gruntu wysiewana jest zwykle od marca do maja. Optymalne warunki niezbędne do wegetacji roślin możemy w tunelu foliowym możemy wytworzyć już w lutym, poprawiając jednocześnie jakość i wielkość zbioru w kolejnych miesiącach. Luty w tunelu foliowym to czas, w którym z powodzeniem możemy wysiewać nasiona wielu gatunków roślin uprawnych. Pod osłonami możemy zapewnić nasionom optymalne warunki niezbędne do ich kiełkowania.

luty w tunelu foliowym w ogrodziefot.: Owned by the author
Wysiewając nasiona w lutym w tunelu foliowym powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej rozstawy w rzędach oraz między rzędami.

Jeśli chodzi o przełom lutego i marca, na wysiew wielu roślin do gruntu wciąż może być za zimno – szczególnie przy coraz częściej obserwowanych w naszym kraju anomaliach pogodowych. Dlatego w lutym rozsadę warto rozmnażać własnie w tunelu foliowym. W przypadku planowanej rozsady najlepiej korzystać z pojemników ustawianych na specjalnych podwyższeniach lub stołach, aby zapewnić im jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych.  

Luty pod osłonami – wysiew nasion do gruntu

Nasiona wielu gatunków roślin uprawnych w lutym z powodzeniem możemy wysiewać także bezpośrednio do gruntu w tunelu foliowym. Warto jednak pamiętać o wcześniejszym przekopaniu i wyrównaniu podłoża oraz wzbogaceniu go w nawozy organiczne. Wysiewając nasiona w lutym w tunelu foliowym powinniśmy także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej rozstawy w rzędach oraz między rzędami.

luty pod osłonamifot.: Owned by the author
W lutym bez problemu wysiewać można nasiona wczesnych odmian marchwi, szpinaku, selera, cebuli, kopru, rzodkiewki i bobu.

Przez okres uprawy warto zadbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, które najlepiej podlewać delikatnym strumieniem, aby nie uszkodzić roślin. W lutym w ogrodzie, kiedy warunki termiczne będą sprzyjać pracom na działce, a podłoże odmarznie, w tunelach foliowych bez problemu wysiewać można nasiona wczesnych odmian marchwi, szpinaku, selera, cebuli, kopru, rzodkiewki oraz bobu – czyli roślin o dość dobrej odporności na przymrozki.

Luty w tunelu foliowym – ochrona uprawianych roślin  

Uprawa warzyw pod osłonami w okresie zimy jest możliwa m.in. dzięki dobraniu odpowiednich do uprawy gatunków. Aby ochronić tunel foliowy przed mrozem w niezbyt sprzyjających warunkach możemy zastosować dodatkowe osłony, np. folię bąbelkową, którą można przykryć grządki. Innym sposobem może być postawienie dodatkowego mniejszego stelaża z folią, który przykryje uprawy, zapewniając im ochronę przed przymrozkami. Powinniśmy również pamiętać, że powietrze w okresie zimowym jest suche, dlatego nasz tunel foliowy wymaga regularnego wietrzenia oraz podlewania roślin, które w okresie zimowym w szczególności podatne są na niedobór wody.

tunel foliowy zimąfot.: Owned by the author
Tunele najlepiej lokalizować w miejscach osłoniętych od wiatru i dobrze nasłonecznionych, w kierunku wschód-zachód.

Samo wietrzenie najlepiej przeprowadzić w słoneczny i suchy dzień, przez kilka godzin. Ważne jest, aby nie zapomnieć o szczelnym zamknięciu tunelu na noc. Istotną kwestią jest oczywiście postawienie tunelu foliowego w miejscu, gdzie najsilniej operuje słońce i gdzie w miarę możliwości będzie również osłonięty od działania mroźnego i wysuszającego wiatru. Jak widać, luty w tunelu foliowym może być czasem, w którym z powodzeniem możemy rozpocząć uprawę wielu gatunków roślin uprawnych.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)