OgródUprawa owoców

Drzewa i krzewy owocowe sadzonki

5/5 - (3 votes)

Drzewa i krzewy owocowe stanowią różnorodną grupę roślin, które chętnie uprawiamy w naszych przydomowych ogrodach i na działkach. Wszyscy doskonale wiemy, że owoce z własnych drzew i krzewów owocowych smakują najlepiej i są niezbędne w codziennej diecie. Kiedy i gdzie najlepiej kupować sadzonki drzew i krzewów owocowych? Jakie odmiany są najlepsze?

Gdzie najlepiej kupować drzewa i krzewy owocowe do ogrodu?

Bardzo często zastanawiamy się, gdzie najlepiej zakupić interesujące nas odmiany drzew i krzewów owocowych. Drzewa i krzewy owocowe najlepiej kupować w szkółkach prowadzących sprzedaż detaliczną lub w sprawdzonych punktach szkółkarskich. Zakupu możemy dokonać również w sklepach ogrodniczych lub w sklepach internetowych, które gwarantują wysoką jakość i tożsamość odmianową oferowanych odmian.

drzewa i krzewy owocowe sadzonkifot.: Owned by the author
Drzewa i krzewy owocowe najlepiej kupować w szkółkach.

Nie powinniśmy kupować drzew ani krzewów owocowych w miejscach niesprawdzonych, gdzie zdrowotność sadzonek oraz ich tożsamość odmianowa nie jest do końca pewna. Sadzonki najlepiej kupować w szkółkach ogrodniczych, które zlokalizowane są jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Lepszemu przyjęciu sadzonki z pewnością sprzyjał będzie podobny rodzaj gleby oraz podobne warunki atmosferyczne.

Drzewa i krzewy owocowe sadzonki – kiedy kupować?

Sadzonki drzew i krzewów owocowych do ogrodu kupić możemy zarówno z odkrytym korzeniem, jak również w doniczkach. Sadzonki z odkrytymi korzeniami dostępne są jesienią oraz wiosną. Po zakupie trzeba je jak najszybciej posadzić. Z kolei sadzonki w doniczkach możemy sadzić od wiosny aż do jesieni. Warto pamiętać, że w okresie jesieni oferta krzewów i drzew owocowych do ogrodu jest znacznie bogatsza w porównaniu do oferty wiosennej.

drzewa i krzewy owocowe w ogrodziefot.: Owned by the author
Jesienny termin zakupu drzew i krzewów owocowych ma wiele zalet.

Zdecydowanie lepiej jest kupić sadzonki jesienią, ponieważ rośliny posadzone o tej porze roku mają w podłożu znacznie większy zapas wody i tym samym lepiej się przyjmą. Jesienny termin zakupu drzew i krzewów owocowych ma jeszcze jedną ważną zaletę. W tym okresie sadzonki roślin są w stanie uśpienia, dlatego też znacznie lepiej znoszą przesadzanie. Zwiększa się tym samym szansa na przyjęcie sadzonki. Pamiętajmy jednak, aby unikać sadzenia jesienią gatunków, które są ciepłolubne. Zalicza się do nich brzoskwinie, morele, czereśnie, winorośl oraz żurawinę.

Do kiedy najpóźniej powinniśmy posadzić drzewa i krzewy owocowe w ogrodzie?

Drzewa i krzewy owocowe do ogrodu ze szkółek powinny być wykopywane mniej więcej w 3 dekadzie września. W związku z tym optymalny termin, w którym powinniśmy dokonywać zakupu sadzonek w tym przypadku przypada na przełom września i października. Zarówno krzewy, jak i drzewa owocowe w naszych przydomowych ogrodach lub na działkach powinniśmy posadzić do momentu wystąpienia pierwszych jesiennych przymrozków. Spadki temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza w ostatnich latach na obszarze naszego kraju najczęściej występują pod koniec października lub nawet w listopadzie. Dlatego też w tym terminie powinniśmy zakończyć sadzenie zakupionych sadzonek.

Jakie odmiany drzew i krzewów owocowych wybrać?

Wybierając odmianę do naszych ogrodów lub na działkę powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi kryteriami. Odmiany, które zamierzamy posadzić powinny być odporne lub przynajmniej tolerancyjne na groźne choroby. Ważna jest również ich odporność na mróz, a także plenność.

krzewy owocowe sadzonki fot.: Owned by the author
Krzewy owocowe, które zamierzamy kupić powinny mieć od 3 do 5 pędów.

Warto także zwrócić uwagę na ich walory smakowe i zapachowe oraz na wartość przetwórczą i przechowalniczą. Odmiany drzew i krzewów owocowych do ogrodu powinny być łatwe w uprawie oraz wzajemnie zapylające się bez przemienności owocowania. Pod uwagę powinniśmy wziąć także wymagania glebowe poszczególnych gatunków i odmian, które chcemy zakupić.

Drzewa i krzewy owocowe sadzonki – ważna jakość materiału

Od jakości drzew i krzewów owocowych, które zamierzamy zakupić zależy ich przyjęcie po posadzeniu oraz wielkość i jakość osiąganych plonów w kolejnych sezonach wegetacyjnych. Powinniśmy więc kupować przede wszystkim materiał kwalifikowany, który oznaczony jest etykietą urzędową. Na etykiecie powinna znajdować się nazwa gatunku, odmiany oraz wiek rośliny. Sadzonki, które sprzedawane są z gołym korzeniem powinny być przykryte ziemią aż do nasady korzeni.

kryteria wyboru drzew i krzewówfot.: Owned by the author
Wybierając odmianę powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami.

Przed ich zakupem powinniśmy dokładnie przyjrzeć się korzeniom. Korzenie sadzonek powinny być czyste, bez narośli oraz wolne od uszkodzeń, zdrowe i sprężyste. System korzeniowy powinien być dobrze rozgałęziony. Z kolei na pędach i przewodniku nie powinny znajdować się rany ani wycieki gumy. Kora sadzonek powinna być gładka i pozbawiona nekroz.

Jakich sadzonek drzew i krzewów nie kupować?

Przede wszystkim powinniśmy unikać roślin, które są przesuszone, a także zdeformowane lub z widocznymi wadami w postaci złamanego przewodnika, widlastych rozgałęzień pędów lub czopów pozostawionych nad miejscem okulizacji. Przyglądamy się również liściom, zwracając uwagę na obecność objawów chorobowych lub na cechy świadczące o obecności szkodników. Sadzonki powinny być silne i wyrośnięte. Najlepiej zakupić drzewka, które są rozgałęzione z pędami w liczbie od 3 do 5, które odchodzą od przewodnika pod kątem prostym. Również krzewy, które mamy zamiar kupić powinny mieć od 3 do 5 pędów. Ważny jest również wiek sadzonki. Sadzonki 2- lub 3-letnie zdecydowanie szybciej będą owocować, z kolei odmiany jednoroczne o wiele łatwiej się przyjmą. Warto zaopatrzyć się zarówno w odmiany znane i cenione, jak również w te mniej znane, aby poznać z czasem ich walory.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)