Pogoda

Burze śnieżne w Polsce

5/5 - (4 votes)

W Polsce pojawiają się najczęściej od października do kwietnia. Rozwijają się w warunkach podwyższonej chwiejności termodynamicznej oraz znacznego pionowego gradientu temperatury, czyli spadku wartości temperatury wraz z wysokością. Burze śnieżne to specyficzna odmiana burz. Co warto o nich wiedzieć?

Burze śnieżne – charakterystyka zjawiska

Zjawiska burzowe na obszarze naszego kraju mogą występować przez cały rok. Burze śnieżne to specyficzna odmiana burz. Nazwa zjawiska związana jest z rodzajem opadu, jaki mu towarzyszy. Burza śnieżna to nic innego jak intensywne opady śniegu, którym towarzyszą wyładowania atmosferyczne, które powstają w chmurach Cumulonimbus (Cb).

Burze śnieżne to specyficzna odmiana burz.

Burze te powstają podobnie, jak w okresie letnim – w warunkach podwyższonej chwiejności termodynamicznej oraz pojawiającego się gradientu temperatury.

Burze w zimie

W przypadku rozwoju burz śnieżnych bardzo niskie ujemne temperatury występują już na wysokości kilku kilometrów. Dlatego też krople wody przekształcają się w płatki śniegu.

burze śnieżne fot.: Owned by the author
Burze śnieżne w zimie najczęściej występują w formie pojedynczych komórek burzowych.

W trakcie intensywnych opadów śniegu towarzyszących burzom śnieżnym grzmoty słyszalne są w o wiele mniejszym stopniu niż chociażby w okresie letnim. Opady śniegu tłumią bowiem dźwięk grzmotów.

Jak powstają burze śnieżne?

W zimie sprzyjające warunki termodynamiczne i kinematyczne pojawiają się najczęściej po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, za którym następuje napływ chłodnych mas powietrza z północy. Duże znaczenie odgrywa również gradient ciśnienia. Burze śnieżne w zimie najczęściej występują w formie pojedynczych komórek burzowych.

burze śnieżnefot.: Owned by the author
W trakcie burzy śnieżnej spaść może nawet do kilkunastu centymetrów świeżego puchu.

W sprzyjających warunkach mogą pojawiać się w formie burz wielokomórkowych. Często też tworzą linie szkwału, którym towarzyszą silne porywy wiatru oraz szczególnie intensywne opady śniegu. W trakcie burzy śnieżnej spaść może nawet do kilkunastu centymetrów świeżego puchu.

Jakie zagrożenia mogą nieść burze zimą?

Burze śnieżne często stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka oraz jego mienia. Największym zagrożeniem w trakcie przemieszczania się burz śnieżnych oprócz piorunów są intensywne opady śniegu, podczas których widoczność może spaść nawet poniżej 100 m. Opady śniegu prowadzą do znacznego pogorszenia warunków drogowych, przez co większa się liczba wypadków.

burze śnieżnefot.: Owned by the author
Największym zagrożeniem w trakcie przemieszczania się burz śnieżnych oprócz piorunów są intensywne opady śniegu.

Pogarszają się również warunki do uprawiania turystyki pieszej, zwłaszcza w górach. Duże zagrożenie podczas trwania burz śnieżnych stanowi również silny wiatr, który może powodować znaczne szkody w drzewostanie oraz uszkadzać budynki. Wiąże się to faktem, że burze śnieżne dość często występują w trakcie przemieszczania się ośrodków niskiego ciśnienia.

Bezpieczeństwo podczas burz śnieżnych

Bardzo ważne jest śledzenie bieżących ostrzeżeń meteorologicznych, dzięki którym odpowiednio wcześnie możemy przygotować się na nadejście zjawiska. warto również śledzić mapy radarowe, dzięki którym w szybki i łatwy sposób możemy zaobserwować, gdzie w danym momencie znajduje się strefa największego zagrożenia.

burze śnieżnefot.: Owned by the author
W momencie, kiedy pojawi się burza śnieżna najlepiej pozostać w domu.

W momencie, kiedy pojawi się burza śnieżna najlepiej nie wychodzić z domu. Warto pozamykać okna i drzwi oraz nie zbliżać się do nich.

Czego nie należy robić w trakcie burzy śnieżnej?

Przede wszystkim nie należy planować pieszych wędrówek w góry oraz w miarę możliwości unikać jazdy samochodem, gdyż w warunkach ograniczonej widoczności oraz intensywnych opadów śniegu i powodowanych przez nie utrudnień na drogach nietrudno o wypadek.

burze śnieżne fot.: Owned by the author
Intensywne opady śniegu w trakcie burz śnieżnych pogarszają warunki na drogach.

Należy również unikać przebywania pod drzewami oraz liniami wysokiego napięcia, gdyż silny wiatr może spowodować ich uszkodzenia, stanowiąc tym samym zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)