Zbiór aronii w ogrodzie
Aronia jest krzewem niezbyt często spotkanym w przydomowych ogrodach oraz na działkach m.in. za cierpki smak owoców. Krzew ten jednak idealnie nadaje się do uprawy amatorskiej chociażby ze względu na swoje właściwości oraz niewielkie wymagania klimatyczno-glebowe, a także wysoką odporność na choroby i szkodniki. Kiedy powinniśmy rozpocząć zbiór aronii w ogrodzie?
Zbór aronii w ogrodzie
Aronia stanowi cenne źródło substancji odżywczych, witamin oraz minerałów. Doceniana jest również za walory ozdobne. Już w maju na krzewach zaobserwować możemy drobne kwiaty koloru białego z lekkim różowym zabarwieniem. Kwiaty aronii najczęściej zebrane są po 20-30 w baldachogronach, kwitnąc nawet przez dwa tygodnie. Z kolei jesienią liście aronii zmieniają kolor na pomarańczowy lub ceglastoczerwony.
Owoce aronii idealne nadają się na przetwory – soki, dżemy, konfitury oraz powidła. Można je również suszyć, by następnie przygotować z nich herbatę. Jaki jest odpowiedni termin na zbiór aronii w ogrodzie? Dojrzałe owoce aronii są koloru czarnego, najczęściej okrągłe lub lekko wydłużone.
Kiedy zbierać aronie w ogrodzie?
Na pytanie, kiedy zbierać aronie w ogrodzie, odpowiedzieć możemy sobie w dwojaki sposób. Termin zbioru owoców uzależniony jest zarówno od stopnia dojrzałości owoców, jak również od terminu, w którym posadzone zostały krzewy aronii. Jeśli chodzi o dojrzałość owoców, pierwszy zbiór aronii w ogrodzie możliwy jest już w drugiej połowie sierpnia – kiedy owoce stają się ciemnogranatowe lub czarne.
Zbiór może być kontynuowany aż do połowy września. Ze zbiorem aronii warto jednak poczekać nieco dłużej, ponieważ owoce zebrane w późniejszym terminie będą słodsze i mniej cierpkie. Zbiór aronii możliwy jest już w drugim roku uprawy, jednak w okresie tym może on nie być jeszcze satysfakcjonujący. Większe zbiory aronii możliwe będą w trzecim oraz w czwartym roku uprawy krzewu.
Przechowywanie aronii po zbiorze
Bardzo dobrym sposobem na przechowywanie aronii jest chłodne miejsce w lodówce, gdzie owoce możemy pozostawić nawet na dwa tygodnie. Dzięki dużej zawartości garbników owoce nie psują się, zachowując przy tym świeżość. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zamrożenie owoców aronii. W ten sposób owoce będziemy mogli wykorzystać również w ziemie.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!