OgródUprawa warzyw

Podwiązywanie pomidorów

5/5 - (3 votes)

Podwiązywanie pomidorów to czynność konieczna przy ich uprawie. Pomidory, które są podwiązywane znacznie lepiej się wybarwiają i szybciej wysychają po opadach deszczu. Są również znacznie lepiej przewietrzane, co zmniejsza ryzyko porażenia przez choroby grzybowe. Jak podwiązywać pomidory, aby nie miały kontaktu z podłożem?

Podwiązywanie pomidorów – sposoby

Uprawiane przez nas pomidory w sprzyjających warunkach mogą dorastać nawet do 2-3 metrów wysokości, tworząc wiele owoców o różnej masie – w zależności od uprawianej odmiany. Rośliny te wymagają solidnych podpór, którymi mogą być paliki, bambusowe tyczki, płotki, siatki oraz pergole. Możemy je również przywiązywać do sznurków, które rozciągamy wzdłuż rzędów.

sposoby podwiązywania pomidorówfot.: Owned by the author
Podwiązywanie pomidorów to czynność konieczna przy ich uprawie.

Podwiązywanie pomidorów sprawia, że owoce nie leżą na ziemi, mają znacznie lepszy dostęp do promieni słonecznych, a ponadto bardzo szybko obsychają po opadach deszczu. Ponadto owoce nie są zabrudzone ziemią. Dzięki podwiązywaniu pomidorów ułatwiamy sobie również ich pielęgnację oraz zbiór owoców. Pomidory uprawiane w przydomowych ogrodach oraz na działkach w zależności od tego, czy uprawiane będą w gruncie czy pod osłonami możemy podwiązywać na różne sposoby.

Podwiązywanie pomidorów w gruncie

Jeśli pomidory uprawiamy w gruncie, wówczas już na etapie sadzenia krzaków przy każdym z nich powinniśmy wkopać palik lub tyczkę, do których w trakcie dalszej uprawy będziemy przywiązywać krzaki wraz z ich wzrostem. Palików nie wbijamy po posadzeniu roślin, ponieważ możemy w ten sposób uszkodzić ich rozrośnięty już system korzeniowy. W gruncie możemy również zbudować konstrukcję wspierającą pomidory. Do osiągnięcia celu wystarczy nam kilka wysokich słupków i sznurek lub drut. Podpory powinny mieć co najmniej 120-150 cm wysokości. Zaleca się, aby drewniane paliki miały przynajmniej 2-2,5 cm średnicy.

podwiązywanie pomidorów w grunciefot.: Owned by the author
Pomidory podwiązujemy sznurkiem co 2-3 liście, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie dla naszych roślin.

Paliki umieszczamy od północnej strony, aby nie zacieniały roślin, a ich odległość od nasady pędów powinna wynosić około 3-6 cm. Do podwiązywania używamy sznurków wykonanych z tworzyw sztucznych lub naturalnych, a także z pociętych pasków materiału. Pomidory podwiązujemy sznurkiem co 2-3 liście, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie dla naszych roślin. Sznurek między palikiem a pomidorem powinien mieć kształt ósemki. Warto również pamiętać o dwukrotnym owinięciu słupka, aby sznurek się nie zsuwał.

Podwiązywanie pomidorów pod osłonami

W przypadku uprawy w szklarni lub tunelu foliowym podwiązywanie pomidorów wymaga od nas nieco więcej pracy. Wiąże się to ze znacznie szybszym wzrostem i rozwojem pomidorów oraz osiąganiem przez nich znacznie większych rozmiarów w porównaniu do pomidorów uprawianych w gruncie. Jeśli pomidory rosną pod osłonami, wówczas do konstrukcji tunelu musimy przymocować wytrzymały drut lub listewki.

podwiązywanie pomidorów pod osłonamifot.: Owned by the author
W przypadku uprawy w szklarni lub tunelu foliowym podwiązywanie pomidorów wymaga od nas nieco więcej pracy.

Będę one wyznacznikiem rzędów, dlatego powinniśmy rozmieścić je w odległości ok. 25-35 cm od siebie. Na drutach lub listewkach rozwieszamy sznurki, do których następnie przywiązywać będziemy rośliny. Gdy sznurek już zawiesimy, wówczas delikatnie oplatamy nim pomidory i na wysokości ok. 10 cm na ziemią przywiązujemy go do rośliny. Sznurek nie może dotykać podłoża.

Jaki sznurek do podwiązywania pomidorów?

Wybierając sznurek do podwiązywania pomidorów powinniśmy pamiętać, aby był on dość gruby, ponieważ w przeciwnym razie może wrzynać się w nasze rośliny. Może to w niedługim czasie doprowadzić do uszkodzenia łodyg i tym samym stanowić wrota do infekcji groźnych patogenów chorobotwórczych. Nie powinniśmy również ściskać zbyt mocno roślin sznurkiem, a sam sznurek nie może być zbyt mocno naciągnięty. Należy również pamiętać o konieczności wymiany sznurka na nowy w każdym kolejnym sezonie. Podwiązywanie jest konieczne nie tylko w przypadku uprawy pomidorów, ale także ogórków i papryki.  

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)