OgródUprawa warzyw

Podłoże do wysiewu nasion – najważniejsze informacje

5/5 - (5 votes)

Początek roku to doskonały moment na rozpoczęcie wysiewu nasion warzyw oraz kwiatów, które przeznaczone będą do ogrodu, czy też na działkę. Ogromne znaczenie przy produkcji własnej rozsady ma wybór odpowiedniego podłoża, które w dużej mierze decyduje o powodzeniu produkcji. Jakie podłoże do wysiewu nasion i pikowania będzie najlepsze? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając ziemię do siewu i pikowania? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Najlepsze podłoże do wysiewu nasion – czyli jakie?

Rozpoczęcie produkcji rozsady w domowych warunkach można rozpocząć już w lutym. Z rozsady można uprawiać wiele gatunków warzyw. Zalicza się do nich między innymi sałatę, pomidory, cukinię, cebulę, ogórki, paprykę, pory oraz dynię. W domowych warunkach z powodzeniem można wysiewać również wiele odmian kwiatów. Przy produkcji własnej rozsady bardzo ważny jest wybór odpowiedniego podłoża do wysiewu nasion. Czym powinno wyróżniać się dobre podłoże do wysiewu nasion? Przede wszystkim powinno być wolne od wszelkiego rodzaju patogenów chorobotwórczych i szkodników, a także od nasion chwastów. Młode siewki są bowiem niezwykle wrażliwe na patogeny glebowe.

Najlepsza ziemia do wysiewu nasion i pikowania

Nie bez znaczenia pozostaje również skład podłoża przeznaczonego do wysiewu nasion. Podłoże do wysiewu nasion powinno mieć zbilansowany skład, poza tym powinno być wzbogacone w nawozy startowe, które odżywią rośliny we wczesnej fazie rozwoju. Bardzo ważne są również odpowiednie stosunki powietrzno-wodne. Ważny jest także odczyn, który powinien być zbliżony do obojętnego. Optymalne pH zapewnia prawidłowy wzrost młodych siewek. Podłoże do wysiewu powinno być lekkie i przepuszczalne, aby nasiona mogły swobodnie kiełkować. Do siewu nasion nie powinno stosować się ziemi z ogrodu, ponieważ może zawierać szkodliwe dla siewek patogeny i nasiona chwastów, przez które kiełkujące nasiona nie będą w stanie prawidłowo rosnąć.

Ziemia do siewu nasion i pikowania – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobre podłoże do wysiewu nasion i pikowania powinno mieć odpowiednią strukturę. Podłoże do wysiewu powinno zapewnić również optymalne warunki do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego roślin. Ziemię do rozsady można przygotować samodzielnie lub kupić w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Gotowe podłoża zawierają w składzie zwykle torf odkwaszony, piasek i perlit. Skład gotowych podłoży do wysiewu i pikowania uzupełniają również dodatki, które ułatwiają roślinom kiełkowanie oraz dalszy wzrost i rozwój. Zalicza się do nich między innymi włókno kokosowe, glinkę, pożyteczne mikroorganizmy oraz kredę. Podłoża do wysiewu znajdują szerokie zastosowanie między innymi przy wysiewie nasion warzyw, ziół i kwiatów. Doskonale sprawdzą się również przy pikowaniu sadzonek oraz przy uprawie młodych roślin i ziół.

Sprawdzone podłoże do siewu i rozsady

Jak powinien wyglądać wysiew nasion do własnego ogrodu? Na początku należy napełnić doniczkę lub specjalne pojemniki przeznaczone do wysiewu nasion podłożem do wysiewu nasion. Następnie należy je ugnieść, by do krawędzi doniczki pozostało nieco wolnego miejsca (najlepiej 1-2 centymetry). Kolejnym krokiem jest umieszczenie nasion w podłożu i przykrycie ich cienką warstwą ziemi do wysiewu. Tak przygotowane podłoże należy delikatnie zwilżyć, uważając, by nie wypłukać znajdujących się w nim nasion. Pojemniki z ziemią i nasionami należy umieścić w ciepłym i słonecznym miejscu, podlewając je regularnie. Kiedy rośliny osiągną już odpowiednią wielkość, należy rozpocząć ich pikowanie.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)