Jesteś tym, co jeszZdrowe odżywianie

Nasiona chia – bogactwo zdrowia prosto z natury

5/5 - (18 votes)

Nasiona chia znane są ze swoich właściwości zdrowotnych oraz odżywczych. Znajdziemy w nich bardzo dużą dawkę wartościowego białka, antyoksydantów, błonnika, kwasów omega-3, a także wapnia i żelaza. Szałwia hiszpańska jest popularnie wykorzystywana w kuchni – doskonale sprawdza się do puddingów, a także jako dodatek do dań i koktajli. Dlaczego jeszcze warto włączyć nasiona szałwii hiszpańskiej do diety?

Nasiona chia – pochodzenie

Nasiona chia to nasiona szałwii hiszpańskiej, czyli rośliny, która pochodzi z Meksyku oraz z Gwatemali. Uprawiana jest również w Argentynie, Boliwii, Australii i Ekwadorze. Szałwia hiszpańska znana była już za czasów Majów i Azteków i już wówczas był szczególnie cenioną rośliną uprawną. Jest to roślina jednoroczna, która może osiągnąć nawet metr wysokości. Szałwia hiszpańska ma szerokie liście oraz nieduże, białe lub fioletowe kwiaty. W jej owocach znajduje się mnóstwo owalnych nasion, których długość wynosi około 2 mm.

Nasiona chia – właściwości odżywcze

Nasionka chia można zaliczyć z pewnością do superfoods. Przypisywane jest im działanie prozdrowotne – wszystko to dzięki cennym właściwościom odżywczym.

Kwasy omega-3

W nasionach szałwii hiszpańskiej znajdziemy dużo kwasów omega-3, które są niezbędne, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo. W chia znajduje się większa dawka omega-3 niż w łososiu atlantyckim, podczas gdy to właśnie ryby uważane są za jedno z najbogatszych źródeł dobrych kwasów tłuszczowych w diecie. Kwasy omega-3 doskonale wpływają na zdolność uczenia się, a ponadto na pamięć oraz koncentrację. Powinny znaleźć się szczególnie w diecie osób pracujących umysłowo. Omega-3 pomagają ponadto zmniejszyć objawy depresji i polecane są u seniorów cierpiących na demencję.

Błonnik

Bogactwo błonnika to jedna z głównych zalet nasionek chia. Błonnik pomaga w oczyszczaniu organizmu i doskonale wpływa na perystaltykę jelit. Doskonale hamuje również łaknienie i powoduje dłuższe uczucie sytości.

Antyoksydanty

Nie można oczywiście zapomnieć o bogactwie antyoksydantów. Chronią one komórki naszego ciała oraz działają antynowotworowo.

Białko

Nasionka chia to doskonałe źródło pełnowartościowego białka. Szałwię hiszpańską powinny włączyć do diety zatem zwłaszcza osoby przebywające na diecie wegetariańskiej. W składzie nasion chia znajdziemy większość ważnych aminokwasów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Żelazo

Nasionka szałwii hiszpańskiej zawierają więcej żelaza niż szpinak. W 100 g nasionek znajduje się aż 7,72 g żelaza!

Potas

Duża zawartość potasu w nasionach szałwii hiszpańskiej ucieszy zwłaszcza osoby, które cierpią na nadciśnienie i choroby serca. Potas obniża ciśnienie

Wapń

Nasiona szałwii hiszpańskiej są bardziej bogate w wapń niż mleko. Wapń jest oczywiście niezbędny dla zdrowia zębów oraz kości.

Magnez

W chia znajdziemy ponadto dużą dawkę magnezu. Nasionka polecane są zatem osobom, które są permanentnie zmęczone, mają problemy ze snem, koncentracją, a także tym, które są zbyt nerwowe i podatne na stres.

Fosfor

Fosfor (zwłaszcza w połączeniu z wapniem, którego również w chia nie brakuje) doskonale wpływa na stan kości. Ponadto pierwiastek ten wspomaga pracę układu nerwowego i pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Inne

W nasionach szałwii hiszpańskiej znajdziemy również sporą dawkę witamin – w tym witaminę A, E, C, a ponadto niacynę, ryboflawinę i tiaminę.

nasiona chia bogactwo naturyfot.: Photo by Brenda Godinez on Unsplash
Nasiona chia są cenne dla naszego zdrowia, jednak tu (jak i ze wszystkim) nie należy przesadzać. Wystarczą 3 łyżeczki dziennie.

Dlaczego warto jeść nasiona chia? Właściwości zdrowotne szałwii hiszpańskiej

Dzięki zawartości cennego i wartościowego białka roślinnego nasiona chia są polecane osobom przebywającym na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Są również doskonałe dla cukrzyków, a także dla osób cierpiących na podwyższone ciśnienie krwi oraz wysoki poziom cholesterolu. Dzięki dużej zawartości kwasów omega-3 wspomagają pracę układu nerwowego, a także pomagają przy leczeniu depresji.

Szałwia hiszpańska na odchudzanie

Osoby przebywające na diecie docenią nasiona chia przede wszystkim ze względu na dużą zawartość błonnika. W 100g nasion szałwii hiszpańskiej znajdziemy 486 kcal, 16g białka, 42 g węglowodanów, 34 g błonnika i ponad 30 g tłuszczu. Po namoczeniu w wodzie lub innej cieczy (np. mleko roślinne) szałwia hiszpańska pęcznieje, dzięki czemu doskonale wypełnia żołądek i hamuje łaknienie.

Nie przesadzaj z ilością szałwii hiszpańskiej w diecie!

Mimo cennych właściwości zdrowotnych nie należy przesadzać z ilością nasion chia w diecie. Nie jest to produkt „cud”, który ratuje od wszystkich chorób i likwiduje głód na świecie. Tu również (jak we wszystkim) należy zachować umiar. Szałwii hiszpańskiej nie powinno się stosować w nadmiarze, ponieważ może wówczas być szkodliwa dla zdrowia. Nadmiar błonnika w diecie może być np. przyczyną nieprawidłowego wchłaniania substancji odżywczych. Chia w nadmiarze mogą być również szkodliwe dla osób przyjmujących leki na nadciśnienie (mogą zaburzać ich działanie)

Zaleca się, by spożywać dziennie nie więcej niż 3 łyżeczki nasion chia.

Jak jeść nasiona chia?

Nasiona chia można kupić w sklepach ekologicznych, zielarskich oraz oczywiście przez Internet. Nasionka można spożywać w całości lub w formie zmielonej. Można dodawać je do musli, jogurtów, owsianek, koktajli, zup, gulaszu, a także do sałatek i surówek. Sprawdzą się również jako dodatek do chleba i innych wypieków. Chia są doskonałe do puddingów – wystarczy zmieszać jedną porcję nasionek z dziewięcioma porcjami wody/mleka roślinnego i otrzymamy zdrową i smaczną przekąskę.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)