Letnie cięcie drzew w ogrodzie
Cięcie drzew możemy wykonywać przez cały rok, zarówno w okresie spoczynku, jak również w trakcie okresu wegetacji. Na czym polega letnie cięcie drzew owocowych w ogrodzie i jakie ma dla nas korzyści? Jaki jest optymalny termin cięcia drzew owocowych?
Letnie cięcie drzew – w jakim celu je wykonywać?
Drzewa owocowe wymagają zabiegów regularnego cięcia. Owoce takie jak jabłka, gruszki i śliwki tworzą pąki kwiatowe na krótkopędach. Z kolei w okresie letnim na drzewach owocowych bardzo często pojawiają się długie i silne pionowe pędy (tzw. wilki). Nie zwiększają one owocowania, a jedynie korzystają z zasobów energii, którą drzewo powinno przeznaczyć na wzrost i rozwój owoców. Ponadto pędy te zacieniają owoce, które dojrzewają i potrzebują słońca. Dlatego też letnie cięcie drzew owocowych jest czynnością konieczną w każdym ogrodzie, w którym znajdują się drzewa owocowe. Zacienianie owoców prowadzi do ich gorszego wybarwienia oraz znacznego pogorszenia smaku. Ponadto cięcie wykonywane w lecie spowalnia wzrost drzew.
Kiedy i w jaki sposób wykonywać cięcie drzew?
Jaki jest najlepszy termin letniego cięcia drzew w ogrodzie? Usuwanie zbędnych pędów przeprowadza się w lipcu i sierpniu. Wykonuje się je nie później niż 3-4 tygodnie przed planowanym zbiorem owoców. Letnie cięcie drzew polega na eliminacji większości wilków. Cięcie letnie drzew najlepiej wykonać w pochmurny dzień, aby znajdujące się na drzewie owoce nie zostały poparzone przez silne promienie słoneczne. Rany, które powstały po cięciu najlepiej zabezpieczyć specjalną maścią, która zapewni ochronę przed patogenami chorobotwórczymi. Na drzewie pozostawia się ok. 10-20% „świeżych” pędów, które w późniejszym czasie odnowią koronę drzew owocowych. W następnym sezonie wegetacyjnym powstaną na nich krótkopędy, a na nich z kolei owoce. Na drzewie pozostawia się pędy, które rosną pod kątem w największym stopniu zbliżonym do prostego.
Cięcie letnie jabłoni
Cięcie jabłoni to najczęściej kolejna – po cięciu zimowym czynność mająca na celu ograniczenie liczby „wilków”, które znacznie zagęszczają koronę, pogarszając tym samym jakość i wielkość owoców. Termin letniego cięcia jabłoni uzależniony jest od terminu, w którym dojrzewają owoce poszczególnych odmian. Cięcie jabłoni wykonane zbyt szybko spowoduje ponowny wzrost kolejnych niechcianych pędów, natomiast zbyt późno wykonane letnie cięcie spowoduje gorsze wybarwienie jabłek m.in. (brak rumieńca). Dlatego też letnie cięcie drzew jabłoniowych przeprowadza się ok. 3-4 tygodnie przed planowanym zbiorem owoców.
Letnie cięcie drzew pestkowych
Cięcie letnie dotyczy również drzew pestkowych, m.in. wiśni, czereśni, brzoskwini, śliwy oraz moreli. Letnie cięcie drzew wiśniowych najlepiej wykonać po zbiorach, gdyż w okresie letnim wiśnie są w mniejszym stopniu narażone na porażenie przez groźne choroby grzybowe i bakteryjne niż jesienią, zimą oraz wczesną wiosną.
Warto wykonywać również letnie cięcie czereśni, zwłaszcza tych silnie rosnących. Cięcie letnie w przypadku czereśni hamuje jej wzrost wegetatywny, ograniczając tym samym wzrost drzewa. Z kolei czereśnie rosnące na podkładach karłowych (o średniej sile wzrostu) przycina się w okresie wiosennym. Najlepszym terminem letniego cięcia czereśni jest okres po zbiorach – lipiec i sierpień. Czereśnie najlepiej owocują na pędach 2- i 3-letnich.
Brzoskwinia bardzo dobrze reaguje na letnie cięcie. Ciecie brzoskwini w okresie letnim powinno być uzupełnieniem cięcia wiosennego. Optymalny termin cięcia brzoskwini to przełom czerwca i lipca. Usuwa się wówczas pędy ulistnione, które rosną na wierzchołkach gałęzi i konarów. Zabieg cięcia brzoskwiń zapewnia jej lepsze zawiązywanie pąków.
Letnie cięcie śliwy przeprowadza się na przełomie czerwca i lipca. Polega ono na usunięciu pędów, które wyrastają pionowo. Pędy takie przycina się na wysokość ok. 15 cm.
Letnie cięcie moreli zapewnia jej właściwą zdrowotność, ograniczając tym samym rozwój chorób. Ponadto ograniczeniu ulega również wzrost wegetatywny moreli. Letnie cięcie moreli polega przede wszystkim na prześwietleniu korony drzewa. Cięcie to wykonuje się najpóźniej do pierwszej dekady sierpnia.
Cięcie gruszy w lecie
Ciecie gruszy przeprowadza się w lipcu i sierpniu. Polega ono na wycięciu „wilków” u nasady. Celem letniego cięcia gruszy jest utrzymanie korony w dobrej kondycji i zdrowotności. Zapobiega ono również nadmiernemu zagęszczeniu drzewa oraz zapewnia wysokie i dobre jakościowo plony.
Letnie cięcie drzew owocowych polega również na eliminacji pędów, na których obserwujemy objawy chorobowe. Usuwa się także te pędy, które krzyżują się ze sobą.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!