OgródZ kalendarza ogrodnika

Kompost przed zimą

5/5 - (5 votes)

Kompost to najbardziej znany naturalny nawóz organiczny. Powstaje w wyniku tlenowego rozkładu resztek roślinnych oraz odpadków kuchennych, które kompostowane są w specjalnie do tego celu przygotowanych pryzmach kompostowych lub w kompostownikach. Jak dbać o pryzmę po sezonie i jak przygotować kompost przed zimą?

Kompost przed zimą – szybkość kompostowania a nadchodząca zima

W okresie jesienno-zimowym, pomimo spadków temperatury, procesy zachodzące w kompostowniku nie zawsze ustają. Tempo tych przemian możemy dodatkowo zwiększyć, odpowiednio przygotowując nasz kompost przed zimą. Jak możemy zadbać o kompost w okresie jesienno-zimowym? Szybkość rozkładu kompostu w ogromnym stopniu uzależniona jest od temperatury, która odpowiada za namnażanie się mikroorganizmów glebowych.

jak zabezpieczyć kompost przed zimąfot.: Owned by the author
Kompost to najbardziej znany naturalny nawóz organiczny.

Dlatego powinniśmy pamiętać, by temperatura w kompostowniku podczas zimy była jak najwyższa. Dodatnia temperatura w kompostowniku w zimie sprawi, że pożyteczne mikroorganizmy w dalszym ciągu będą mogły rozkładać zgromadzoną w nim masę organiczną.

Jak przygotować kompost przed zimą – ważne przygotowanie pryzmy

Kompostownik nawet zimą może tworzyć materię, którą następnie w okresie wiosennym będziemy mogli wykorzystać do poprawy struktury gleby. Sprawdzonym sposobem na ograniczenie strat ciepła w okresie jesienno-zimowym jest stworzenie warstwy termoizolacyjnej. Kompost przed zimą powinniśmy więc okryć odpowiednim materiałem izolacyjnym grubości od kilku do kilkunastu centymetrów. Idealnym rozwiązaniem będzie przykrycie kompostu warstwą liści, łętów lub słomy oraz ziemi lub torfu.

kompost przed zimąfot.: Owned by the author
Sprawdzonym sposobem na ograniczenie strat ciepła w okresie jesienno-zimowym jest stworzenie warstwy termoizolacyjnej.

W przypadku prognozowanych znacznych spadków temperatury kompostownik możemy dodatkowo zabezpieczyć włókniną. Zapobiegnie ona również gromadzeniu się śniegu na kompoście. Warto wspomnieć, że śnieg prowadzi do oziębienia pryzmy, a odwilż przyczynia się do zwilgotnienia materiału, które może powodować jego gnicie. Odpowiednio przygotowany i zabezpieczony zimą kompost nie wymaga dodatkowego podlewania i mieszania.  

Zabezpieczenie kompostu na zimę przed gryzoniami

Bardzo często kompostownik podczas zimy zasiedlany jest przez gryzione, dla których stanowi schronienie. W celu uniemożliwienia zasiedlania naszego kompostu przez nieproszonych gości warto przemieszać go jeszcze jesienią w celu ich wypłoszenia. Dobrym krokiem zabezpieczenia kompostu przed zimą może być dodatkowe zabezpieczenie pryzmy drucianą siatką. Zabezpieczenie kompostu nie jest konieczne w momencie, kiedy posiadamy termokompostownik, którego ściany zapewniają skuteczną ochronę przed gryzoniami.

kompost ochrona przed gryzoniamifot.: Owned by the author
Bardzo często kompostownik podczas zimy zasiedlany jest przez gryzione, dla których stanowi schronienie.

W sprzyjających warunkach już wczesną wiosną możemy zdjąć warstwę izolacyjną – jeśli materiał nie jest całkowicie rozłożony, warto wówczas przemieszać jego zawartość. W przypadku, gdy materiał został całkowicie rozłożony (w dojrzałym nawozie nie znajdziemy dżdżownic, które opuszczają pryzmę), z powodzeniem możemy wykorzystać go jako naturalny nawóz organiczny w naszym ogrodzie.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)