Gwiazda betlejemska – uprawa, pielęgnacja
Gwiazda betlejemska, inaczej poinsecja lub wilczomlecz piękny to roślina z rodziny wilczomleczowatych, która najczęściej kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Jak wygląda uprawa i pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej? Co powinniśmy zrobić, aby przezimować roślinę na przyszły rok?
Gwiazda betlejemska – charakterystyka rośliny
Poinsecja (Euphorbia pulcherrima) pochodzi z Ameryki Środkowej, a dokładniej z Meksyku. Jest bezwonną rośliną doniczkową, która zakwita w okresie Bożego Narodzenia. W naturalnych warunkach może dorastać do nawet 3 m wysokości. Gwiazda betlejemska swą nazwę zawdzięcza szczytowym liściom, które zwane są przykwiatkami. Gdy spojrzymy na roślinę z góry, wówczas szczytowe liście wyglądem przypominają gwiazdę. Zazwyczaj są one barwy czerwonej, jednak istnieją również odmiany gwiazdy betlejemskiej, których liście mogą mieć barwę zarówno pomarańczową, różową, kremową, żółtą, jak również białą.
Z kolei kwiaty rośliny znajdują się na szczytach pędów i są niepozorne. Poinsecja może być również uprawiana na kwiaty cięte. Aby roślina przez długi czas zdobiła nasz świąteczny stół, powinniśmy o nią zadbać już w chwili zakupu. Warto pamiętać, aby kupować rośliny tylko dobrze wybarwione, będące w dobrej kondycji, najlepiej bez widocznych uszkodzeń i przebarwień. W drodze do domu powinniśmy ją osłonić przed niekorzystnym działaniem zimnego powietrza.
Uprawa gwiazdy betlejemskiej
Poinsecja jest rośliną ciepłolubną, kwitnącą od listopada do stycznia. Nie toleruje niskich temperatur. Najlepiej więc, jeśli zdecydujemy się na jej zakup w dni ciepłe i bezwietrzne, ponieważ jest ona rośliną wrażliwą na przeciągi oraz na zimno. Nie zaleca się kupowania gwiazdy betlejemskiej ustawionej np. przy drzwiach wejściowych. Gwiazda betlejemska w mieszkaniu powinna stać w miejscu ciepłym i jasnym. Nie powinna znajdować się bezpośrednio przy grzejnikach.
Najlepiej rośnie w temperaturze od 18 do 21°C. Wymaga podłoża stale wilgotnego, torfowego. Przesuszenie poinsecji może doprowadzić do jej zwiędnięcia. Warto jednak pamiętać, że niekorzystny dla gwiazdy betlejemskiej jest zarówno niedobór, jak również nadmiar wody. Przelane, zbyt wilgotne podłoże może doprowadzić do rozwoju groźnych chorób grzybowych, a także spowodować gnicie korzeni. Wówczas roślin nie da się już uratować.
Gwiazda betlejemska – pielęgnacja rośliny
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie jest trudna, jeśli przestrzega się kilku wskazówek. Roślinę powinniśmy podlewać umiarkowanie, najlepiej raz na dwa dni. Jeśli w mieszkaniu jest sucho, powinniśmy wówczas stosować dodatkowo nawilżacz powietrza. Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej to nie tylko właściwe podlewanie, ale również właściwe nawożenie. Roślina jest żarłoczna, jednak wrażliwa na zbyt wysokie dawki nawozów. Dlatego też najlepiej podlewać ją naturalnymi nawozami do roślin kwitnących w małym stężeniu, raz na 2-3 tygodnie. Odpowiednia pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie uchroni jej jednak przed utratą liści pod koniec zimy, ponieważ jest to proces naturalny, po którym poinsecja przechodzi w stan spoczynku.
Przezimowanie gwiazdy betlejemskiej
W momencie, kiedy roślina przejdzie w stan spoczynku koniecznie powinniśmy skrócić jej pędy. W przypadku form krzaczastych cięcie przeprowadzamy w taki sposób, aby na bocznych gałązkach pozostały po 2-3 pąki, które zlokalizowane są w kątach liści. Z kolei w przypadku form jednopędowych gałązki przycinamy tak, aby pozostawić 3-4 pąki. Po przycięciu gwiazda betlejemska powinna zostać umieszczona na okres 4-6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 12-15°C. Pamiętajmy, aby przez ten okres rośliny nie podlewać i nie nawozić.
Dalsza uprawa gwiazdy betlejemskiej na przełomie marca i kwietnia wymaga jej przesadzenia do żyznej ziemi z dodatkiem gruboziarnistego piasku o pH od 5,8 do 6,5. Dobrze rośnie na podłożu przeznaczonym do uprawy różaneczników i azalii. Po przesadzeniu roślinę ponownie stawiamy w jasnym miejscu o temperaturze ok. 20°C, jednak nie w pełnym słońcu. Powinniśmy pamiętać, aby obficie ją podlewać, dzięki czemu pobudzimy ją do wzrostu. Nawożenie rozpoczynamy w momencie, kiedy nowe pędy dorosną do wysokości kilku centymetrów.
Letnie przycinanie pędów poinsecji
Dalsza pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej polega na przycinaniu pędów w miesiącach letnich. Aby rośliny nie były zbyt wybujałe, powinniśmy już w lipcu przeprowadzić cięcie wszystkich nowych łodyżek na wysokość ok. 2 centymetrów. Zabieg ten powinniśmy powtórzyć po około miesiącu. Warto pamiętać, aby zabieg cięcia poinsecji przeprowadzać w rękawiczkach ochronnych, ponieważ wypływający z niej sok mleczny może powodować podrażnienia skóry. Aby na kolejne Boże Narodzenie ponownie uzyskać piękne zabarwienie szczytowych liści, już od drugiej dekady listopada powinniśmy przez okres 4-6 tygodni zakrywać roślinę np. kartonem, aby przez przynajmniej 14 godzin na dobę pozostawała bez dostępu do światła.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!