Gdzie szukać grzybów?
Wielu z nas często zadaje sobie pytanie, gdzie szukać grzybów. Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest jednoznaczna, ponieważ każdy gatunek grzyba preferuje inne stanowisko. Podstawą udanego zbioru grzybów jest więc znalezienie odpowiedniego miejsca. Jakie są najlepsze miejsca na grzyby?
Gdzie szukać grzybów?
Grzybobranie trwa najczęściej od przełomu sierpnia i września do października, natomiast w sprzyjających warunkach atmosferycznych – nawet do listopada. Na grzyby najlepiej wybierać się o świcie lub rano. Gdzie szukać grzybów? Sukces udanego grzybobrania w dużej mierze zależy od tego, jaki las wybierzemy. W efektywnym zbiorze grzybów w lesie pomóc może nam znajomość poszczególnych gatunków drzew.
To właśnie dzięki zjawisku mikoryzy, czyli współzależności między strzępkami grzybów, a korzeniami roślin, które przynosi korzyści dla obu stron. Grzyby rozkładając materię organiczną w podłożu przyczyniają się do uwalniania składników, które niezbędne są roślinie. Natomiast korzenie roślin dostarczają grzybom cukry, aminokwasy oraz cenne substancje organiczne.
Najlepsze miejsca na grzyby – gdzie rosną zajączki, borowiki i podgrzybki?
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzybowego wielu z nas zabiera koszyki, by następnie udać się do lasu na grzyby. Jakie są najlepsze miejsca na grzyby? Zajączki spotkać możemy przede wszystkim w lasach iglastych, najczęściej w towarzystwie borówki czarnej. Rosną one pojedynczo lub w grupach po kilka sztuk.
Gdzie szukać grzyby takie jak borowiki? Borowiki najczęściej rosną pod wysokimi sosnami oraz świerkami, a także pod dębami i bukami oraz na obrzeżach lasów, na glebach piaszczystych. Z kolei podgrzybki najczęściej spotkać można w lasach sosnowych i liściastych, na wilgotnym i trawiastym poszyciu. Spotykane są również w lasach mieszanych. Mogą występować pojedynczo oraz w licznych grupach.
Gdzie szukać grzybów – koźlarze, kanie i maślaki
Koźlarze najczęściej spotkać możemy w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie pod brzozami, topolami oraz grabami. Gdzie szukamy grzybów takich jak kanie? Kanie najczęściej spotkać można w lasach liściastych, głównie pod bukami. Sporadycznie pojawiają się w lasach iglastych i zrębach oraz na poboczach dróg.
Z kolei maślaki pojawiają się najczęściej w wilgotnym, trawiastym poszyciu, przydrożach oraz w lasach iglastych – w szczególności preferują młodniki sosnowe. Możemy spotkać je również w lasach liściastych, pod dębami oraz grabami, najczęściej w mchu.
Sprawdzone miejsca na grzyby – kurki, gąski oraz rydze
Kurki najczęściej rosną w lasach sosnowych, zarówno na terenach piaszczystych, jak również w miejscach, które pokryte są mchem. Niekiedy spotkać je możemy również w lasach mieszanych z grubym mchem. Gąski najczęściej rosną w lasach iglastych, głównie w lasach sosnowych na glebach piaszczystych.
Rydze spotkać możemy w lasach sosnowych, najczęściej na polanach na glebach piaszczystych, a także w trawach i na obrzeżach lasów oraz na obszarach trawiastych.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!