Co siać i sadzić w tunelu foliowym?
Rosnącą popularnością na działkach oraz w przydomowych ogrodach cieszą się tunele foliowe. To doskonałe rozwiązanie, które pozwala stworzyć roślinom użytkowym i ozdobnym optymalne warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Tunele foliowe zapewniają poza tym skuteczną ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które nie są rzadkością w naszych szerokościach geograficznych. Jakie są inne zalety posiadania tuneli foliowych? Co siać i sadzić w tunelu foliowym? Zapraszamy do artykułu!
Co siać i sadzić w tunelu foliowym – korzyści z posiadania tuneli foliowych
Zanim odpowiemy na pytanie, co siać i sadzić w tunelu foliowym, przedstawimy korzyści płynące z posiadania tuneli foliowych w ogrodzie. Pod osłonami uprawiać zarówno rośliny jadalne, jak i ozdobne. Tunel foliowy to konstrukcja stwarzająca roślinom korzystny mikroklimat, który jest niezbędny do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Folia tunelu przepuszcza do wnętrza promienie słoneczne, zapewniając roślinom odpowiednią temperaturę. Chroni również wnętrze przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz w pochmurne i zimne dni. Tunele foliowe we własnym ogrodzie chronią ponadto rośliny przed zanieczyszczeniami oraz niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Rośliny pod osłonami chronione są między innymi przed gwałtownymi zmianami temperatur oraz silnym wiatrem, który mógłby je połamać.
To także doskonały sposób ochrony przed zbyt intensywnymi opadami deszczu związanymi z dość często przemieszczającymi się w okresie wegetacji frontami atmosferycznymi. Gleba pod osłonami zostaje zabezpieczona przed nadmiernym nawodnieniem, które często prowadzi do gnicia upraw. Tunele zapewniają poza tym ochronę przed możliwymi uszkodzeniami roślin będącymi efektem opadów gradu, które często towarzyszą gwałtownym burzom. Tunele foliowe są też dobrym zabezpieczeniem roślin przed szkodnikami, których obecność może przyczynić się do znacznej obniżki plonu. Dzięki tunelom foliowym możliwa jest uprawa roślin ciepłolubnych, które do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości ciepła. Uprawa roślin w tunelu foliowym przyspiesza również kwitnienie roślin oraz plony, ponieważ temperatura jest w nich o kilka stopni wyższa od temperatury na zewnątrz. Tunele foliowe można poza tym łatwo przenosić, w zależności od potrzeb i dostępnego miejsca.
Co siać i sadzić w tunelu foliowym?
Uprawa warzyw w ogrodzie w dużej mierze uzależniona jest od warunków pogodowych, w tym od temperatury, rozkładu i intensywności opadów, a także od suszy i przymrozków. Takie uprawy często narażone są na znacznie częstsze porażenie przez patogeny chorobotwórcze oraz na straty powodowane przez działalność szkodników. W przypadku uprawy „pod chmurką” zbiory zwykle opóźnione są nawet o kilka tygodni w porównaniu do zbiorów roślin uprawianych pod osłonami. Warto więc postawić na uprawę warzyw w tunelu.
Tunel foliowy to doskonałe miejsce do kiełkowania roślin oraz produkcji własnej rozsady. Co siać i sadzić w tunelu foliowym? Pod osłonami można uprawiać większość gatunków warzyw. To idealne miejsce do uprawy warzyw przedplonowych, do których zalicza się między innymi rzodkiewkę, sałatę, szpinak, czy też kalarepę. Część warzyw przedplonowych można wysiewać już w lutym. Pod osłonami doskonale radzą sobie również zioła, do których zalicza się między innymi bazylię, melisę, lubczyk, majeranek, rozmaryn, szałwię, czy też kolendrę. Tunele foliowe to także bardzo dobre miejsce na uprawę mniej popularnych roślin użytkowych takich jak arbuz, melon, czy też oberżyna.
Co jeszcze można siać i sadzić pod osłonami?
Tunele foliowe dają ich posiadaczom wiele możliwości, jeśli chodzi o uprawę. Pod osłonami z powodzeniem można uprawiać też marchew, por, seler, cebulę, a także kapustę. Tunel foliowy to doskonałe miejsce na uprawę roślin ciepłolubnych, do których zalicza się pomidory, ogórki, dynię oraz paprykę. W tunelu można też uprawiać owoce takie jak truskawki, borówki, czy też porzeczki. Pod osłonami rośliny uprawiać można również zimą. Do polecanych upraw zimowych zalicza się chociażby sałatę zimową – termin jej sadzenia przypada na przełom września i października.
Zimą w tunelu foliowym uprawiać można również czosnek, pietruszkę naciową, jarmuż, a także pasternak. Co można jeszcze siać i sadzić w tunelu foliowym oprócz wymienionych wcześniej warzyw? Pod osłonami można również znacznie szybciej uzyskać sadzonki roślin ozdobnych. W tunelu można siać między innymi cynie, lwie paszcze, werbenę, petunie i wiele innych roślin jednorocznych, dwuletnich oraz bylin.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!